Acum este Joi Mar 28, 2024 1:34 pm

Articole Nikonisti.ro

coolpix 4300

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

coolpix 4300

Mesajde Kytan666 » Joi Ian 29, 2009 7:21 pm

salutare nikonisti, am si eu o intrebare , eu trag de aproape 4 ani cu un 4300(si cu un Zenit 122 :D) , si de ceva timp visez la un dslr, da mai am de visat.
problema mea este : Coolpix 4300 ,orice flash il face cu preflash ??? , cu primul masoara expunerea , dar nu am nici o sansa sa-l dezactivez ? mai pozez in studio (DA stiu e de ras dar aparatul are manual cam tot ce trebuie si a muncit in studio cu rezultate bune) folosesc 3 blituri, unul portabil model mai vechi, cu tabel pe el, si 2 rusesti la priza la care le-am dublat aproape puterea , merg foarte bine dar montajul facut de mine nu stie sa ignore preflashul... inainte sa ma apuc de ceva mai complex.. intreb .. este o setare sau un mod in care nu face preflash , sau il pot pacali umbland prin firmware?

later Edit : am simtit nevoia sa precizez ca pozatul in studio e amatoricesc ... nu vreau sa se ingrase cineva de la prea mult ras..:P
Kytan666
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Ian 29, 2009 7:02 pm

Re: coolpix 4300

Mesajde mariuseek » Mar Feb 03, 2009 11:00 pm

Salut

Acestea sunt modurile blitzului la 4300: Auto, off, auto w/redeye reduction, fill flash, slow sync.
De obicei pre flash-ul apare cand blitzul e setat pe redeye reduction mode sau pe auto w/redeye reduction. Incearca sa il setezi pe Auto simplu sau pe Fill flash.
Camera nu dispune de AF-assist lamp, dar nu sunt sigur ca foloseste blitzul pentru asta.

Sunt curios daca folosesti acelasi acumulator, daca mai tine dupa atatia ani :) si cate cadre a tras, oricum super camera la aparitia ei.
Avatar utilizator
mariuseek
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 03, 2009 7:07 pm
Localitate: Galati

Re: coolpix 4300

Mesajde Kytan666 » Sâm Feb 21, 2009 4:37 am

in orice mod si orice setare face preflash. Am 2 acumulatori originali , unul ce a venit cu aparatul si unul cumparat tot atunci pe loc, acumulatorii inca se tin foarte bine , mai mult de 10-15% nu au pierdut din performante , aparatul sincer nu stiu exact cate cadre are ... a sarit de 100.000 asta stiu sigur (calculasem candva), oricum am 5 pixeli dusi pe senzor.. 3 albi ,unu rosu si unu albastru.

in rest se tine bine .. sunt dezamagit ca nu-l pot pacali cu un flash extern ,trag in continuare cu el si cu zenitu 122 si toate bune
Kytan666
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Ian 29, 2009 7:02 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron