Acum este Vin Apr 19, 2024 9:24 pm

Articole Nikonisti.ro

CURATARE OBIECTIV NIKON 18-105

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

CURATARE OBIECTIV NIKON 18-105

Mesajde ikael » Mar Noi 09, 2010 9:26 am

salut
am un nikon d90 cu obiectiv nikon 18-105, problema este ca am observat ca pe obiectiv cateva amprente de degate si as vrea sa stiu cu ce as putea sa le indepartez
am cautat pe forum si am observat ca sunt foarte multe propuneri si nu stiu ce ar fi mai indicat
exista o solutie recomandata oficial de nikon pentru a se folosii in astfel de situatii?
multumesc
ikael
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 30, 2010 7:51 pm

Re: CURATARE OBIECTIV NIKON 18-105

Mesajde Viorel Iulian » Mar Noi 09, 2010 10:37 am

Foloseste kitul de aici: link magazin online. Este complet, atat pentru body, cat mai ales pentru obiective. Prima data indepartezi particulele de praf de pe suprafata lentilei cu pompita, apoi folosesti peria pentru indepartarea eventualului praf lipit si pe urma aplici solutia din kit cu microfibra. Functioneaza ireprosabil.
Varianta cea mai ieftina ar fi aceasta: link magazin online, dar ai grija sa nu prinzi praf intre servetel si lentila, pentru ca s-ar putea sa zgarii lentila.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: CURATARE OBIECTIV NIKON 18-105

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 09, 2010 12:39 pm

viorel_iulian scrie:Foloseste kitul de aici: link magazin online.

Sau, si mai bine: link magazin online care are o pompita mai mare. Pompita de aer este elementul cheie al oricarui kit de curatat, fiind utilizabila la indepartarea prafului de pe tot felul de suprafete optice: lentile, placuta de focalizare, senzor. Un asemenea kit te tine cu anii, asa ca nu are rost sa te zgircesti la citiva lei.

Unii utilizatori au constatat ca, daca nu e folosita mai mult timp, pompita are tendinta de a genera un praf albicios. Pentru ca acest praf sa nu ajunga pe lentile sau prin aparat, e bine sa se pompeze de citeva ori in gol, inainte de a sufla pe suprafata de curatat.
viorel_iulian scrie:Varianta cea mai ieftina ar fi aceasta: link magazin online, dar ai grija sa nu prinzi praf intre servetel si lentila, pentru ca s-ar putea sa zgarii lentila.

Aceste servetele, foarte bune, sint o alternativa la microfibra si solutia de curatat, dar obiectivul tot trebuie suflat bine inainte de curatare, riscul zgirierii lentilei fiind cit se poate de real, asa cum au constatat-o multi pe propriile lentile sau, in cel mai fericit caz, filtre de protectie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: CURATARE OBIECTIV NIKON 18-105

Mesajde ikael » Joi Noi 11, 2010 9:30 am

am sa incerc link magazin online, acest kit fiind recomandat de multe persoane, singura problema fiind aceea cu praful alb generat de pompita uneori, insa dupa ce am citit mai multe pareri cred ca asta este o problema generala a pompitelor din cauciuc

multumesc mult pentru informatii
ikael
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 30, 2010 7:51 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron