Acum este Vin Apr 26, 2024 10:35 pm

Articole Nikonisti.ro

NIKON D90 EROARE R13

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

NIKON D90 EROARE R13

Mesajde ikael » Dum Dec 19, 2010 10:50 am

salut
am si eu un nikon d90 si de cateva zile imi apare o eroare r13 cand incerc sa focalizez si a aparatul nu mai declanseaza, acest lucru mi s-a intamplat si ziua cat si noaptea
in manual nu am gasit nimic legat de acest lucru
daca ma poate ajuta cineva
multumesc
ikael
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 30, 2010 7:51 pm

Re: NIKON D90 EROARE R13

Mesajde Semper » Dum Dec 19, 2010 2:05 pm

Incearca sa comuti pe AF-C si vezi daca in acest caz declanseaza. Acel R13 nu este un mesaj de eroare, ci pur si simplu aparatul iti indica numarul de poze ce pot fi memorate in buffer-ul aparatului (util in cazul in care vrei sa tragi in rafala). Daca apesi la jumatate butonul de declansare, ar trebui sa vezi pe display-ul monocolor acest r13. Insa daca aparatul focalizeaza corect, poti face fara probleme poza.
Faptul ca nu ai putut face poza este legat cel mai probabil de faptul ca aparatul nu a putut sa focuseze, iar daca esti in AF-A sau AF-S nu iti permite sa faci poza fara confirmarea focusului.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D90 EROARE R13

Mesajde Dan Pop » Dum Dec 19, 2010 7:28 pm

ikael scrie:am si eu un nikon d90 si de cateva zile imi apare o eroare r13 cand incerc sa focalizez si a aparatul nu mai declanseaza, acest lucru mi s-a intamplat si ziua cat si noaptea

Ai o problema cu focalizarea automata. Ca solutie pe termen scurt, foloseste focalizarea manuala. Incearca sa vezi daca e de la obiectiv sau de la aparat si trimite partea vatamata in service.

r13 a fost dintotdeauna acolo: este contorul de cadre disponibile in buffer-ul aparatului. Cind ajunge la 0 in timpul fotografierii in rafala, viteza se reduce la viteza cu care pot fi scrise imaginile pe card.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D90 EROARE R13

Mesajde ikael » Mie Dec 22, 2010 8:21 pm

cum as putea sa verific care aste problema, obiectivul sau aparatul? am doar un obiectiv
este primul dslr si nu am prea multe cunostiinte in domeniu
acum am observat si eu ca r13 este mereu acolo, dar problema este ca eu daca incerc sa fac anumite fotografii uneori aparatul nu declanseaza
ikael
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 30, 2010 7:51 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori