Acum este Mie Apr 24, 2024 5:36 pm

Articole Nikonisti.ro

D90 - linie verticala aparuta in vizor

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D90 - linie verticala aparuta in vizor

Mesajde LiviuP » Lun Ian 03, 2011 2:42 pm

Am o mica problema cu D90-ul meu: de cateva zile, atunci cand deschid aparatul imi apare in vizor o linie verticala care se intinde de la centru pana la capatul din jos. Practic linia trece prin punctele de focalizare "centrale" (adica de pe axa verticala) dar nu este o linie perfect dreapta (nu e o simetrie perfecta).

Linia apare doar cand deschid aparatul deci nu cred sa fie o problema mecanica cu vizorul/pentaprisma.

Nu pot sa spun ca ma deranjeaza foarte tare, nu are influenta asupra pozelor si nici macar nu ma impiedica sa vad cum trebuie prin vizor, totusi e oarecum neplacut sa vad acest lucru dupa ce am dat atatia bani pe aparat. Oricum, nu cred ca voi trece pe la service pentru atata lucru, doar ar fi fain daca ar putea cineva sa ma lamureasca de ce se intampla chestia asta...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D90 - linie verticala aparuta in vizor

Mesajde alexandrul.ct » Lun Ian 03, 2011 2:51 pm

Daca schimbi punctul de focalizare se muta linia?
alexandrul.ct
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 - linie verticala aparuta in vizor

Mesajde tavi2x » Lun Ian 03, 2011 3:05 pm

Probabil sunt "firele" de la punctele de focus din vizor.
Un caz probabil asemanator: viewtopic.php?f=29&t=6470
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 - linie verticala aparuta in vizor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 11, 2011 4:10 pm

tavi2x scrie:Probabil sunt "firele" de la punctele de focus din vizor.
Un caz probabil asemanator: viewtopic.php?f=29&t=6470


E de incercat daca apare si la inactivarea iluminarii punctelor de focus. E o optiune in meniu: AUTO, ON si ar trebui sa fie si OFF. Daca pe OFF inca iti apare dunga mergi cu el la service: e de la "firele" de focus din vizor si sa-ti schimbe vizorul (daca e in garantie). Daca nu mai e cazul de garantie ... e probabil mai scump.

Daca totusi nu afecteaza (decit psihic pe posesor, lucru perfect normal de altfel) performantele aparatului eu zic sa-l lasi asa si sa-l duci la service aproape de expirarea garantiei. Poate mai apar (nu cobesc !!! Dne fereste, ca si eu am inca un D90!!!) si alte chestii pina atunci ... daca nu, macar esti asigurat ca te-ai folosit de aparat si nici nu te costa nimic, fiind in garantie.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori