Acum este Joi Apr 25, 2024 4:18 pm

Articole Nikonisti.ro

reciclare obiective batrane

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

reciclare obiective batrane

Mesajde porcofon » Sâm Ian 15, 2011 6:46 pm

Am, in colectia de aparate vechi, un zenit e si un seagull DF-300. As vrea sa "reciclez" obiectivele dar nu stiu ce montura au.
Zenitul presupun ca e pe M42. Despre Seagull am gasit ca ar avea Minolta SR-bayonet (http://www.camerapedia.org/wiki/Seagull_DF-300).
Ma puteti indruma catre un magazin de unde sa cumpar adaptoare pentru ele?
Multam.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: reciclare obiective batrane

Mesajde Dan Pop » Sâm Ian 15, 2011 10:28 pm

Pentru M42 gasesti, in principiu, la F64 si FotoHobbyShop, dar, momentan, nici unul din magazine nu are asa ceva pe stoc. Exista, insa, o problema. Cu un adaptor simplu, nu vei putea focaliza la distante mari. Cu un adaptor cu lentila vei putea focaliza la infinit, dar performantele optice ale obiectivului (si asa destul de modeste pentru senzori DX) s-ar putea sa aiba de suferit de pe urma lentilei suplimentare. In concluzie, ar cam merita doar pentru obiectivele macro, cu care nu ai nevoie sa focalizezi departe.

Nu cred sa existe vreo forma de adaptor pentru montura Minolta SR, probabil ca, din considerente geometrice, o asemenea adaptare este imposibil de realizat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: reciclare obiective batrane

Mesajde porcofon » Sâm Ian 15, 2011 10:45 pm

Multam!
50-ul de pe zenit il voi folosi la portrete si macro.
Seagull-ul are un 35-70mm pe diametru 52mm. Ma gandesc sa ii iau un inel inversor si sa il folosesc pentru macro.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: reciclare obiective batrane

Mesajde porcofon » Mie Feb 02, 2011 5:59 pm

Dan Pop scrie:Pentru M42 gasesti, in principiu, la F64 si FotoHobbyShop, dar, momentan, nici unul din magazine nu are asa ceva pe stoc. Exista, insa, o problema. Cu un adaptor simplu, nu vei putea focaliza la distante mari. Cu un adaptor cu lentila vei putea focaliza la infinit, dar performantele optice ale obiectivului (si asa destul de modeste pentru senzori DX) s-ar putea sa aiba de suferit de pe urma lentilei suplimentare. In concluzie, ar cam merita doar pentru obiectivele macro, cu care nu ai nevoie sa focalizezi departe.

Nu cred sa existe vreo forma de adaptor pentru montura Minolta SR, probabil ca, din considerente geometrice, o asemenea adaptare este imposibil de realizat.

Dupa cautari de durata am dat peste un adaptor.
http://cgi.ebay.co.uk/Minolta-MD-MC-Len ... 4152d28a35
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron