Acum este Vin Apr 19, 2024 7:56 am

Articole Nikonisti.ro

Problema inel focus la obiectiv 70-300Nikkon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problema inel focus la obiectiv 70-300Nikkon

Mesajde emil » Lun Ian 24, 2011 12:59 pm

Am un obiectiv 70-300 Nikon la care in ultima vreme inelul de focalizare "sare", adica degeaba il rotesc ca nu face focalizarea, ca si cum ar aluneca si nu ar "agata" sistemul de focalizare. Am incercat atat pe modul M cat si pe modul M/A, in ambele cazuri face la fel (indiferent daca e sau nu montat pe camera).
Chiar si la autofocalizare uneori nu reuseste sa focalizeze, se aude motorul care incearca sa focalizeze dar nu se schimba deloc "planul" de focalizare.

Presupun ca singura solutie este sa-l trimit in service, dar ma gandeam poate a mai patit cineva ceva semanator si a rezolvat fara un drum la service (la mine problema este ca neavand drum in Bucuresti trebuie sa-l trimit prin curier si parca nu-mi convine ;) ).

Si inca o intrebare, daca are cineva habar de la ce ar putea fi ? Obiectivul nu a fost lovit, scapat sau bruscat in vre-un fel, singurul lucru mai ciudat care l-am facut in ultima vreme a fost ca am facut poze la temperaturi mai joase (-5 si pana la -15 grade C). Oare sa se fi creat condens inauntru si de aceea sa aiba probleme ?

P.S. obiectivul functioneaza bine in rest, cand focalizeaza o face bine, pozele nu au nici un fel de artefacte, doar strict inelul de focus nu vrea sa mearga cum ar trebui.
P.S.2 anul trecut am facut multe poze cu el si niciodata nu a facut asa ceva (am folosit inelul fara probleme), acuma am facut poze la Zoo si pentru ca uneori autofocusul era derutat de gratii am vrut sa fac focalizare manuala si atunci am descoperit problema :(
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Problema inel focus la obiectiv 70-300Nikkon

Mesajde emil » Joi Ian 27, 2011 12:49 pm

Pana la urma l-am trimis la service si mi-a si fost returnat azi, in deviz scrie : "reparatie efectuata, atentie corpuri straine in obiectiv" deci presupun ca a intrat praf care a interferat cu sistemul de focalizare manuala.

Ce m-a uimit a fost cat de repede si cat de usor a fost procedeul pentru reparatie, marti l-am trimis prin curier si azi a si sosit inapoit. Oh, si nu am platit nimic :D Da, stiu, era in garantie, dar totusi nu eram chiar sigur daca voi scapa fara sa platesc nimic.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron