Acum este Vin Apr 26, 2024 2:37 pm

Articole Nikonisti.ro

full frame vs world

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

full frame vs world

Mesajde porcofon » Joi Feb 10, 2011 2:05 am

Era digitala ma da peste cap. Normal ca obiectivele sa fie costruite pentru cel mai bun din curtea scolii.
Am inteles ca ceea ce stiam eu sa fie un 50 pe D5000-ul meu va fi un 85.
Exista o diagrama de conversie undeva pe net?
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: full frame vs world

Mesajde A.Dragos » Joi Feb 10, 2011 7:20 am

Va fi un 75.
Pe senzorul full frame obiectivele îşi păstrează distanţa focală. Pe senzorul DX, fiind mai mic, distanţa focală a obiectivelor este amplificată. Pentru a afla ce distanţă focală reală ai pe un DX trebuie să înmulţeşti distanţa focală cu 1.5.

De exemplu dacă ai un 70-300 pe FX, pe DX el va deveni 105-450. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: full frame vs world

Mesajde porcofon » Joi Feb 10, 2011 11:38 am

A.Dragos scrie:Va fi un 75.
Pentru a afla ce distanţă focală reală ai pe un DX trebuie să înmulţeşti distanţa focală cu 1.5.

Multam Dragos!
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: full frame vs world

Mesajde sorinsava » Joi Feb 10, 2011 11:47 am

A.Dragos scrie:Pe senzorul full frame obiectivele îşi păstrează distanţa focală. Pe senzorul DX, fiind mai mic, distanţa focală a obiectivelor este amplificată.

Scuze dar asta e o maaare prostie. Nu se "amplifica" distanta focala, DX fata de FX e doar un crop. La Nikon DX e 1.5x, la Canon e 1.6x, la Olympus e 2x. S-a discutat aici de nenumarate ori si e explicat pe tot internetul.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: full frame vs world

Mesajde porcofon » Joi Feb 10, 2011 12:02 pm

Factorul de multiplicare este ceea ce ma interesa. Scuze daca s-a mai discutat, azinoapte nu am gasit nici o informatie. Probabil din cauza oboselii...
Multam.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: full frame vs world

Mesajde sorinsava » Joi Feb 10, 2011 12:10 pm

Ok, in engleza e "crop factor" pt ca se refera la o bucata dintr-un senzor fata de care faci comparatia, DX din FX sau FX din MF etc. si n-are legatura cu obiectivele.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: full frame vs world

Mesajde A.Dragos » Joi Feb 10, 2011 12:34 pm

Am uitat sa scriu cu italic cuvantul "amplificare". :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: full frame vs world

Mesajde Haf » Joi Feb 10, 2011 2:15 pm

A.Dragos scrie:Am uitat sa scriu cu italic cuvantul "amplificare". :)

Ai uitat sa te exprimi corect de fapt... unghiul cuprins de un obiectiv cu o anumita distanta focala (valoarea este constanta indiferent de formatul pe care este montat obiectivul) difera, drept urmare ca sa mentinem exemplul initial, un obiectiv de 50mm montat pe un aparat cu senzor DX va cuprinde acelasi unghi ca un obiectiv de 75mm montat pe un aparat full frame 35mm (digital sau pe film).
porcofon scrie:Factorul de multiplicare este ceea ce ma interesa. Scuze daca s-a mai discutat, azinoapte nu am gasit nici o informatie. Probabil din cauza oboselii...
Multam.

Poti calcula si tu acest factor sa te convingi daca raportezi marimea senzorului de la aparatul tau la marimea senzorului FX
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: full frame vs world

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 10, 2011 2:30 pm

A.Dragos scrie:Pe senzorul full frame obiectivele îşi păstrează distanţa focală.

Obiectivele isi pastreaza distanta focala (sau plaja de focale, in cazul zoom-urilor) peste tot, chiar si atunci cind nu sint montate pe niciun aparat :)
A.Dragos scrie:Pe senzorul DX, fiind mai mic, distanţa focală a obiectivelor este amplificată.

Nici vorba! Uita-te la profunzime si vei vedea ca ramine neschimbata. Pe senzor DX, scade unghiul de cuprindere al obiectivului, pentru ca senzorul prinde doar partea din mijloc a imaginii proiectate de obiectiv.
A.Dragos scrie: Pentru a afla ce distanţă focală reală ai pe un DX trebuie să înmulţeşti distanţa focală cu 1.5.

Focala reala e cea inscrisa pe obiectiv. Prin inmultire cu 1.5 obtii focala unui obiectiv care, pe film de 35 mm (sau format FX), are acelasi unghi de cuprindere ca si obiectivul tau pe format DX. Acestei focale i se spune, de obicei, focala echivalenta in format 35 mm. De retinut ca aceasta echivalenta se limiteaza, strict, la unghiul de cuprindere al obiectivului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: full frame vs world

Mesajde A.Dragos » Joi Feb 10, 2011 2:36 pm

Mulţumesc frumos pentru corectarea exprimării! :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron