Acum este Joi Mar 28, 2024 3:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce geanta sugerati pentru D5000??

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde zagreus » Joi Feb 17, 2011 8:27 pm

de curand mi-am achizitionat un Nikon D5000 cu 18-35 VR , tin aparatul montat ( cu obiectivul atasat) si vreau sa ii gasesc o geata care se potriveste bine la ceea ce caut:
- sa nu trebuiasca sa scot obiectivul de fiecare data cand il bag in geanta
- sa nu fie mare pentru ca nu intentionez deocamdata sa mai imi cumpar inca un obiectiv . si nu am nevoie decat de aparat niste servetele si poate incarcatorul acumulatorului.
- sa nu fie de acela alungit .

poate cei care au ceva asemanator si au mai vazut sa ma ajute, pentru ca am vazut atat de multe modele (mai mari , mai mici , mai colorate...)
zagreus
 
Mesaje: 62
Membru din: Mie Feb 16, 2011 11:55 am
Localitate: BACAU

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde cristiansergiu » Mar Feb 22, 2011 11:47 am

Sunt mai lulte optiuni de a transporta aparatul: geanta pe umar, rucsac sau toc. Avantajul rucsacului e ca il porti in spate si nu te incomodeaza la fotografiat, dezavantajul ar fi ca, atunci cand doresti sa iei ceva din el nu e la indemana. Avantajul gentii e ca iti e la indemana sa o deschizi sa iei ceva din ea, o dai jos de pe umar mai usor, dezavantajul ar fi ca uneori e incomoda. Mie mi se pare cel mai comod un toc care il poti purta atat la brau cat si pe umar, in ambele situatii fiindu-ti comod sa iei ceva din el.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 22, 2011 5:16 pm

zagreus scrie:de curand mi-am achizitionat un Nikon D5000 cu 18-35 VR , tin aparatul montat ( cu obiectivul atasat) si vreau sa ii gasesc o geata care se potriveste bine la ceea ce caut:
- sa nu trebuiasca sa scot obiectivul de fiecare data cand il bag in geanta
- sa nu fie mare pentru ca nu intentionez deocamdata sa mai imi cumpar inca un obiectiv . si nu am nevoie decat de aparat niste servetele si poate incarcatorul acumulatorului.
- sa nu fie de acela alungit .

link magazin online satisface cerintele tale. Mai incap in ea si incarcatorul si un eventual flash extern, plus accesorii de curatare. Tot echipamentul este bine protejat la praf si ploaie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde Morphy » Mar Feb 22, 2011 6:01 pm

Eu folosesc asa ceva: link magazin online. In geanta intra Nikon D40 + 18-135mm, un 50mm f/1.8D si un SB-600. (versiunea cu gri este pe stoc: link magazin online)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde codrin5 » Mar Feb 22, 2011 6:41 pm

Dan Pop scrie:
zagreus scrie:de curand mi-am achizitionat un Nikon D5000 cu 18-35 VR , tin aparatul montat ( cu obiectivul atasat) si vreau sa ii gasesc o geata care se potriveste bine la ceea ce caut:
- sa nu trebuiasca sa scot obiectivul de fiecare data cand il bag in geanta
- sa nu fie mare pentru ca nu intentionez deocamdata sa mai imi cumpar inca un obiectiv . si nu am nevoie decat de aparat niste servetele si poate incarcatorul acumulatorului.
- sa nu fie de acela alungit .

link magazin online satisface cerintele tale. Mai incap in ea si incarcatorul si un eventual flash extern, plus accesorii de curatare. Tot echipamentul este bine protejat la praf si ploaie.


subscriu la aceeasi parere. am asa ceva pentru echiparea din semnatura si spun ca e numai buna, nici prea mare, nici prea mica.
singurul dezavantaj ar fi ca nu are o husa de ploaie dedicata, dar este suficient de bine izolata si cred ca este si impermeabila, dar asta inca nu am verificat, in plus, inchiderea este ascunsa sub capac, pentru o protectie suplimentara impotriva prafului
mare avantaj: este ergonomica, poate fi recompartimentata dupa preferinte, in niste limite absolut rezonabile, separatorele dintre compartimente fiind cu "scai"
Nikon D90; Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G AF-S VR; Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR; Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX; Speedlight SB-900
codrin5
 
Mesaje: 122
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde zagreus » Mie Feb 23, 2011 11:09 pm

8-) ms mult pt sugestii , mi-au fost de ajutor, am mai citit cate ceva pe forum si mi-am facut o idee.. am sa imi iau un tamrac 3365
zagreus
 
Mesaje: 62
Membru din: Mie Feb 16, 2011 11:55 am
Localitate: BACAU

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde zagreus » Lun Feb 28, 2011 8:47 pm

Morphy
am luat geanta aia tamrac 3365 aero care mi-ai recomandato dar ma asteptam sa fie mai mare. abia imi intra camera in ea. si in compartimentul principal nu mai incape absolut nimic
zagreus
 
Mesaje: 62
Membru din: Mie Feb 16, 2011 11:55 am
Localitate: BACAU

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 28, 2011 9:29 pm

Pai Morphy are D40, care e cel mai mic aparat de la Nikon.
Nu te inteleg deloc: de ce nu masori dimensiunile ansamblului aparat+obiectiv si compari cu cele ale gentilor? In general e bine sa-ti pastrezi si o mica rezerva de spatiu; nu stii niciodata ce mai ai nevoie sa iei in geanta?!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sugerati pentru D5000??

Mesajde zagreus » Vin Mar 04, 2011 3:37 pm

pana la urma m-am uitat pe site la tamrac si am vazut ce imi trebuie , am innapoiat geanta aia la f64 si imi voi lua una mai mare .
zagreus
 
Mesaje: 62
Membru din: Mie Feb 16, 2011 11:55 am
Localitate: BACAU


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron