Acum este Joi Mar 28, 2024 7:41 pm

Articole Nikonisti.ro

probleme incarcare cu Maha C401

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

probleme incarcare cu Maha C401

Mesajde agsabin » Dum Feb 20, 2011 9:43 pm

salut,
am si eu o problema ...
am un incarcator maha c401 , acumulatori de 2600 philips si o lanterna pe care o folosesc sa descarc bateriile.
problema e ca desi descarc acumulatorii pana la nivelul la care nu mai au energie in ei , cand ii pun la incarcat , unii se incarca mai repede decat ceilalti si ma trezesc ca atunci cand imi arata ca sunt toti incarcati , faci 20-30 de poze cu blitzul si sunt morti ...
aveti idee de ce ar putea sa se incarce mai repede/mai incet unii decat ceilalti ? ... sau cum as putea remedia problema...?

in acelasi timp, daca reusesc si se incarca toti in acelasi timp fara sa apara ca unii sunt gata si altii nu...am reusit si 800 de poze cu blitz...

poate ma ajuta cineva cu o solutie...


multumiri anticipate,
sabin
agsabin
 
Mesaje: 93
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:46 pm
Localitate: Ploiesti

Re: probleme incarcare cu Maha C401

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 21, 2011 12:38 am

agsabin scrie:aveti idee de ce ar putea sa se incarce mai repede/mai incet unii decat ceilalti ? ... sau cum as putea remedia problema...?

Sint doua posibilitati: sau unii sint epuizati si trebuie inlocuiti, sau se insala incarcatorul si ii declara incarcati prematur. Solutia este sa-i pui din nou la incarcat pe cei care au fost declarati incarcati suspect de repede. Daca acum isi fac stagiul complet de incarcare in acumulator, inseamna ca sint buni si s-a inselat incarcatorul prima data. Probabil vei obtine multe flash-uri de la ei. Daca si a doua incarcare este (foarte) scurta, e mai simplu sa-i arunci si sa-i inlocuiesti cu altii de aceeasi capacitate.

Am intilnit si eu citeva cazuri in care C401 a terminat prematur incarcarea unor acumulatori. I-am scos din incarcator si i-am pus imediat la loc, dupa care si-au facut ciclul normal de incarcare.

Nu strica niciodata sa cureti contactele acumulatorilor, inainte de incarcare, cu partea albastra a unei radiere bicolore, sau, si mai bine, cu link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: probleme incarcare cu Maha C401

Mesajde agsabin » Mar Feb 22, 2011 10:40 pm

multumesc de raspuns.....o sa incerc si acest lucru...

acumulatorii sunt relativ noi, au fost incarcati de maxim 20 de ori....
agsabin
 
Mesaje: 93
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:46 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron