Acum este Vin Apr 26, 2024 12:06 pm

Articole Nikonisti.ro

D5000 - Incepator: nu permite declansarea. focusarea e de vi

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D5000 - Incepator: nu permite declansarea. focusarea e de vi

Mesajde digitalmind » Joi Feb 24, 2011 1:18 pm

D5000. nu sunt fotograf, l-am luat sa fie, mi-a placut raportul calitate/pret. totusi, necunoscator in a folosi moduri manuale, mi-a facut figuri de cateva ori. ce anume: pur si simplu nu voia sa declanseze, in acest timp unele din punctele de focus deveneau rosii. mi-am schimbat pozitia, am schimbat modul - uneori a mers, alteori nu. merge defel, insa, in modul auto (nu mai retin daca si in modul scene) patesc asta cateodata. presupun ca e cava legat de focus - adica gresesc ceva. dar ce si cum evit pe viitor astfel de probleme? multumesc
d5, d810, 85 1.4, 24 1.4, sb910, all made by Nikon
Avatar utilizator
digitalmind
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Apr 28, 2010 9:40 pm

Re: D5000 - Incepator: nu permite declansarea. focusarea e d

Mesajde digitalmind » Joi Feb 24, 2011 1:21 pm

a, in completare: obiectiv 18-105 vr
d5, d810, 85 1.4, 24 1.4, sb910, all made by Nikon
Avatar utilizator
digitalmind
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Apr 28, 2010 9:40 pm

Re: D5000 - Incepator: nu permite declansarea. focusarea e d

Mesajde Morphy » Joi Feb 24, 2011 2:54 pm

digitalmind scrie:D5000. nu sunt fotograf, l-am luat sa fie, mi-a placut raportul calitate/pret. totusi, necunoscator in a folosi moduri manuale, mi-a facut figuri de cateva ori. ce anume: pur si simplu nu voia sa declanseze, in acest timp unele din punctele de focus deveneau rosii. mi-am schimbat pozitia, am schimbat modul - uneori a mers, alteori nu. merge defel, insa, in modul auto (nu mai retin daca si in modul scene) patesc asta cateodata. presupun ca e cava legat de focus - adica gresesc ceva. dar ce si cum evit pe viitor astfel de probleme? multumesc


1. Recomand citirea/rasfoirea manualului. De cele mai multe ori raspunsurile la diferite intrebari se afla in manualul de utilizare.
2. Cand aparatul se incapataneaza sa declanseze, desi utilizatorul tine apasat mult si bine butonul de declansare, inseamna ca exista o problema pe undeva. La prima vedere s-ar zice ca e vorba de focalizare. In manualul de utilizare la pagina 54 gasesti informatii despre focalizare. Aparatul iti confirma ca a focalizat in momentul in care auzi acel bip, iar indicatorul de focalizare afisat in vizor (stanga jos) ramane verde, nu palpaie.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 - Incepator: nu permite declansarea. focusarea e d

Mesajde ClaudiuC » Joi Feb 24, 2011 3:01 pm

Ai grija la distanta minima de focus. Daca te apropii prea mult cu obiectivul de subiectul pe care vrei sa il fotografiezi, aparatul nu va declansa decat daca setezi obiectivul pe focus manual (vezi comutatorul A/M). Din cate stiu eu, distanta minima de focus la 18-105 este de 45 cm... daca tu esti la 40 cm de subiectul tau, nu va face focus.

Sper ca te va ajuta acest post. :)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 - Incepator: nu permite declansarea. focusarea e d

Mesajde zeurois » Vin Feb 25, 2011 11:29 am

Am patit si eu tot cu d5000+18-105 si focalizam undeva pe cer. Presupun ca din cauza lipsei de contrast pe punctul pe care focalizam eu. Oricum, de la focalizare era problema la mine.
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori