Acum este Joi Apr 25, 2024 6:42 am

Articole Nikonisti.ro

Zgomot de imagine

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Zgomot de imagine

Mesajde Liviu5387 » Mar Mar 08, 2011 1:19 am

Am Achizitionat de curand un D3100. Sunt foarte multumit de el,avand in vedere ca pana acum am avut numai compacte. Problema mea e urmatoarea: Am facut niste fotografii la o petrecere cu iso 800 si blitz TTL. La vizoalizarea pe monitorul PC-ului, se vad foarte bine, adica nu au nici un pic de zgomot daca nu le maresc. Cand le maresc ca sa vad in prim plan un obiect anume din fotografie, incepe sa apara ceva zgomot, nu prea deranjant. In cazul acesta, se numeste poza zgomotoasa, sau doar cand zgomotul este prezent si fara sa maresc poza? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Liviu5387
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 08, 2011 1:05 am

Re: Zgomot de imagine

Mesajde ClaudiuC » Mar Mar 08, 2011 8:25 am

zgomotul il observi cand faci zoom la 100% pe poza :)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot de imagine

Mesajde nik » Mar Mar 08, 2011 11:55 am

In contextul de care vorbesti este aproape imposibil sa nu apara zgomot de imagine. Atata timp cat aceasta nu are un nivel deranjant nu trebuie sa iti faci probleme. Cand zgomotul creste, poti sa ii reduci efectele in postprocesare. Oricum, e bine de stiut ca zgomotul e in general tinut in frau la fotografiile expuse corect. Daca combinatia ta ISO + diafragma + timp de expunere in conditiile de lumina existenta sau cu ajutorul flashului nu face fata cerintelor unei expuneri corecte i.e. ajungi la subexpunere, prezenta zgomotului este amplificata. Daca faci postprocesare la imagini, la fotografiile in interior e de preferat sa expui un pic spre dreapta histogramei ca eventual sa corijezi in PP decat sa risti subexpunere, corijabila si ea in PP (intre anumite limite) dar cu accentuarea zgomotului.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Zgomot de imagine

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 08, 2011 10:38 pm

Liviu5387 scrie:In cazul acesta, se numeste poza zgomotoasa, sau doar cand zgomotul este prezent si fara sa maresc poza?

Daca o poza este sau nu zgomotoasa depinde, in primul rind, de destinatia ei. Daca e facuta pentru a fi postata pe web, la 800 pixeli pe latura lunga, operatiunea de resize va face sa dispara cantitati insemnate de zgomot. Si invers, daca e destinata a fi vizualizata pixel la pixel, chiar si cel mai neinsemnat nivel de zgomot iese la iveala.

Pentru a obtine imagini cu zgomot mic se recomanda ca ele sa fie corect expuse, corect focalizate si cu balansul de alb corect facut. Zgomotul isi face simtita prezenta mai intii in zonele neclare, umbrite sau subexpuse.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot de imagine

Mesajde Liviu5387 » Mie Mar 09, 2011 1:54 am

VA multumesc la toti pentru raspunsuri! Daca poza o vizualizez la marimea ei si anume 4608x3072, nu sunt probleme. In general pozele le tin in pc, pt a fii vazute pe monitor, nu le public pe web, deci nu le fac resize. Iata un exemplu de setare la o poza facuta la lumina becurilor, cu ajutorul blitzului: f/5.1/6; 1/30sec; iso-800; flash compulsory strobe return. Doar cand o maresc foarte mult apare un pic granulata. E normal, sau am gresit eu cu ceva?
Liviu5387
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 08, 2011 1:05 am

Re: Zgomot de imagine

Mesajde Liviu5387 » Mie Mar 09, 2011 2:07 am

A...si inca ceva...zgomotul nu este de natura unor pixeli colorati aleatoriu, ci doar se vede un pic de granulatie atunci cand o maresc.
Liviu5387
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 08, 2011 1:05 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

cron