Acum este Joi Mar 28, 2024 2:20 pm

Articole Nikonisti.ro

I-TTL Nikon...

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde sorinls » Sâm Feb 14, 2009 11:13 pm

BogdanSandulescu scrie:Am un prieten care mi-a dat exact acelasi raspuns cind i-am povestit chestia asta. Apoi a facut si el testul PRACTIC si a lasat deoparte raspunsul "ca tine de sticla". Precizez ca el e pe Canon, sistem pe care am testat aceiasi situatie ca cea de mai sus si nu a existat nici un fel de problema. Rog posesorii echipamentelor de mai sus sa faca un test PRACTIC si sa incerce sa gaseasca o explicatie cit de cit plauzibila. Diferenta de expunere e uriasa, nu e vorba de + - 0.3 stopuri. Si totul e din TTL-ul de la blit.

P.S. Faceti va rog acest test practic, e cel mai simplu mod de a observa ceea ce incerc sa sustin eu.



si cum a facut el pe canon EXACT acelasi test? pare putin imposibil. nu de alta dar printre diferente canon nu considera distanta de focus in metering, nici culoarea etc. cls /= e-ttl. deci ce testezi tu acolo cu canon sunt mere cu pere, nu te ajuta.

ti-am zis ca am facut cum zici.
nu pot sa reproduc cu 18-135 si nici o alta focala fixa pe care o am nimic similar. si ca si raldox nici n-am mai auzit de problema asta pina acum.

nu mai bine te duci la service? sa hotarasca ei ce e stricat.


@raldox: ai dreptate cu definita la bl. am fost neclar acolo, ma refeream la cazul asta. deci sa fol. matrix, blitzul sa se reflecte de tavan ca ai o sursa imensa de lumina, fara fv-lock deci subiectul poate sa fie oriunde si sa nu te intereseze decit undeva local, ca si spot? ce caz real necesita combinatia asta?
sa dai cu lumina in pereti pe matrix si sa fortezi ttl desi blitzul se pusese automat pe ttl-bl (oare de ce????) e mult prea imprevizibil pt gustul meu.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde sorinls » Sâm Feb 14, 2009 11:36 pm

ignorind situatia descrisa de tine (ca setari) care imi e greu de imaginat in lumea reala, daca chiar te streseaza eu in locul tau gindeam asa: daca merge ok cu 50 1.8 si prost cu 18-55 inseamna ca nu e camera defecta. deci e 18-55. pai ce poate sa fie intr-un obiectiv care sa imi strice blitzul? pai cpu-ul. daca nu da distanta corect? as testa asta inainte sa dau verdict ca toate dx-urile merg prost. 99%
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde BogdanSandulescu » Dum Feb 15, 2009 12:46 am

Mai fratilor, faceti testul asta PRACTIC si apoi va rog postati aici cite ceva. Cititi ce problema am cu atentie. Accept ca pot fi "batut in cap", dar va rog FACETI TESTUL PRACTIC.

sorinls: Am testat personal nu cu o camera ori cu un obiectiv, ci cu vreo 5 camere diferite, 3 obiective de kit, doua 18-70 si doua SB-800. Aici nu vorbesc de situatii ipotetice care nu prea exista in viata reala. Vorbesc de a face niste poze intr-o camera de apartament de exemplu ori mai stiu eu in ce incapere in care pot folosi blitul in sus. Am camera, un SB-800 atasat pe ea si doua obiective: un zoom DX si un 50. De ce-am dat 1000 de lei pe un 18-70 daca nu pot sa-l folosesc cu blit?!

sorinls: Tu daca ai avea un Nikon D80, un 18-70, un 50mm si un SB-800, ce setari ai folosi daca ai vrea sa faci poze intr-o camera de bloc?!

sorinls: Nu ma ajuti deloc, zau. Spuneam ca am facut testul pe Canon adica am luat una bucata 20D cu un obiectiv de kit, un 50 de mm si un 430EX. Am pus camera manual, etc (a se citi primul post din topic) si am vazut ca nu e nici o diferenta de expunere intre imaginea facuta cu 18-55 si cea cu 50-ul. La fel am incercat si cu un 40D, expunerea e la fel.
Avatar utilizator
BogdanSandulescu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 12, 2009 10:07 am
Localitate: Iasi

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde Liviu_Rotariu » Joi Feb 19, 2009 2:39 am

Buna Bogdan,
Intradevar ciudata problema ta.
Am sa caut specificatiile obiectivelor sa vad ce diferenta este intre ele.
Intre timp as fi curios daca ai putea face niste test daca obiectivele au diferente de expunere si in lumina de zi fara blitz (scuze daca nu am vazut in posturile anterioare chestia asta).
Multumesc!

BogdanSandulescu scrie:Mai fratilor, faceti testul asta PRACTIC si apoi va rog postati aici cite ceva. Cititi ce problema am cu atentie. Accept ca pot fi "batut in cap", dar va rog FACETI TESTUL PRACTIC.

sorinls: Am testat personal nu cu o camera ori cu un obiectiv, ci cu vreo 5 camere diferite, 3 obiective de kit, doua 18-70 si doua SB-800. Aici nu vorbesc de situatii ipotetice care nu prea exista in viata reala. Vorbesc de a face niste poze intr-o camera de apartament de exemplu ori mai stiu eu in ce incapere in care pot folosi blitul in sus. Am camera, un SB-800 atasat pe ea si doua obiective: un zoom DX si un 50. De ce-am dat 1000 de lei pe un 18-70 daca nu pot sa-l folosesc cu blit?!

sorinls: Tu daca ai avea un Nikon D80, un 18-70, un 50mm si un SB-800, ce setari ai folosi daca ai vrea sa faci poze intr-o camera de bloc?!

sorinls: Nu ma ajuti deloc, zau. Spuneam ca am facut testul pe Canon adica am luat una bucata 20D cu un obiectiv de kit, un 50 de mm si un 430EX. Am pus camera manual, etc (a se citi primul post din topic) si am vazut ca nu e nici o diferenta de expunere intre imaginea facuta cu 18-55 si cea cu 50-ul. La fel am incercat si cu un 40D, expunerea e la fel.
Liviu Rotariu
---------------------------------
http://www.liviurotariu.ro/
Liviu_Rotariu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:12 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori