Acum este Vin Apr 19, 2024 1:28 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde Maria-C. Bocancios » Mar Iun 23, 2009 4:08 pm

Am un Nikon D80 si obiectiv Nikkor 18-135 mm. In primul rand iubesc obiectivul, dar uneori mor de ciuda ca nu are stabilizator de imagine noaptea sau cand nu am lumina suficienta si trebuie sa utilizez blitul (iar eu urasc blitul :lol: ), altfel iesind imaginile miscate si un pic neclare (cand trebuie sa utilizez bltul, dar totusi il scot).
Ma gandeam sa iau un trepied, dar nu ma incanta ideea de a-l lua cu mine peste tot. Asa ca am pus ochii pe un obiectiv care mie una imi place mult si are stabilizator de imagine: http://www.europe-nikon.com/product/ro_ ... rview.html . Dar nu stiu prea multe despre termenul "stabilizator de imagine", daca este de folos mare in cazul in care nu vreau sa folosesc blitul sau cand e noapte, cand bate vantul (etc) si daca ar iesi pozele nemiscate (si mai clare).
Mi-ar fi foarte de folos daca as primi cateva sfaturi sau pareri si sa primesc poate recomandari (si ce credeti despre obiectivul pe care am pus eu ochii, daca este bun etc.).

P.S.: Obiectivul pe care il am eu acum este: http://www.europe-nikon.com/product/ro_ ... rview.html

Multumesc mult de tot,
Maria-C. B.
Ultima oară modificat de Maria-C. Bocancios pe Mie Iun 24, 2009 11:59 am, modificat 1 dată în total.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde afc » Mar Iun 23, 2009 9:14 pm

Ai putea incerca un mini-trepied sau daca nu te incanta trepiedul, ai putea mari ISO pentru a avea timpi de expunere mai mici. Acum, nu te gandi ca poti fotografia un peisaj urban, noaptea, cu blitul. Si asta pentru simplu motiv ca blitul nu bate atat amar de distanta.
Incearca totusi cu ISO. Probabil Vr te va ajuta putin insa nu cine stie ce. Despre obiectivul acela s-a mai scris pe forum.
Bafta.
afc
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 07, 2009 10:59 am

Re: Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Iun 23, 2009 10:53 pm

Maria-C. Bocancios scrie: dar uneori mor de ciuda ca nu are stabilizator de imagine noaptea sau cand nu am lumina suficienta si trebuie sa utilizez blitul (iar eu urasc blitul :lol: ),


Stabilizatorul compenseaza miscarile aparatului pana la 2-4 trepte de expunere (depinde de obiectiv si utilizator), deci asta inseamna ca ati putea obtine imagini la fel de "clare" la 1/8 cu stabilizare sau la 1/60 fara. Bineinteles, asta ar trebui probat inainte de utilizari critice :-)

Insa nu compenseaza miscarea subiectului, precum nici trepiedul nu o compenseaza.

Despre fotografia in lumina existenta se pot scrie foarte multe pagini, ar fi mai usor daca ne-ati spune ce vreti sa faceti si nu va iese.

Oricum, fara a sti despre ce e vorba, eu as adauga la 18-135 un 35/1.8 in loc sa iau 18-55 VR :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde KodiaK » Mie Iun 24, 2009 9:22 am

Maria, vezi ca obiectivul din ultimul link (ala pe care zici ca il ai) este 18-105 VR, si nu 18-135.
Mai degraba ti-as recomanda un 18-105 VR, in loc de 18-55VR. Este acum si la promotie, si ai putea chiar vinde 18-135-ul, ca sa recuperezi investitia. Diferenta de zoom este practic insesizabila, iar calitativ forbind cred ca 18-105-ul este o idee mai bun.
Oricum VR-ul nu te ajuta sa faci poze noaptea :) Eu m-as hazarda la timpi de expunere de 1/8, mai ales ca e vorba de VR nu VRII. Probabil ca 1/15 ar cam fi maximum de timp de expunere la care sa ai poza clara cu VR.
Cum ti-a recomandat si Radu_Grozescu, mai bine incearca un fix foarte luminos. 35 f/1.8 ar fi o alegere mult mai inspirata pt low light. Sau chiar 50 f/1.8D, daca 35-ul ti se pare prea scump.

Ca sa-ti faci o idee despre cat de mult conteaza apertura vezi tabelul de mai jos.
Cod: Selectaţi tot
Typical Maximum Apertures                         Relative Light-Gathering Ability     
       f/1.0                                                32X                     
       f/1.4                                                16X                             
       f/2.0                                                 8X
       f/2.8                                                 4X    
       f/4.0                                                 2X    
       f/5.6                                                 1X

Este preluat de aici
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde Maria-C. Bocancios » Mie Iun 24, 2009 12:09 pm

Radu_Grozescu scrie:
Maria-C. Bocancios scrie: dar uneori mor de ciuda ca nu are stabilizator de imagine noaptea sau cand nu am lumina suficienta si trebuie sa utilizez blitul (iar eu urasc blitul :lol: ),


Stabilizatorul compenseaza miscarile aparatului pana la 2-4 trepte de expunere (depinde de obiectiv si utilizator), deci asta inseamna ca ati putea obtine imagini la fel de "clare" la 1/8 cu stabilizare sau la 1/60 fara. Bineinteles, asta ar trebui probat inainte de utilizari critice :-)

Insa nu compenseaza miscarea subiectului, precum nici trepiedul nu o compenseaza.

Despre fotografia in lumina existenta se pot scrie foarte multe pagini, ar fi mai usor daca ne-ati spune ce vreti sa faceti si nu va iese.

Oricum, fara a sti despre ce e vorba, eu as adauga la 18-135 un 35/1.8 in loc sa iau 18-55 VR :-)


Pai, eu, cum am mai spus, nu deschid aproape deloc blitul. Deci, ceea ce imi doresc eu e sa iasa pozele clare si nemiscate chiar si cand nu utilizez blitul (si cand trebuie totusi utilizat). Ca am observat ca atunci cand nu este lumina suficienta si trebuie sa utilizez blitul (dar nu il folosesc), ies pozele neclare si miscate.
Asadar, m-am gandit ca atunci cand folosesc aparatul seara sau noaptea, si as avea obiectiv cu VR, m-ar ajuta si ar iesi pozele mai bine.
Dar eu cum nu prea stiu daca e folositor VR-ul sau nu, sunt confuza.
Si m-am gandit ca, chiar si daca as avea trepied, nu ar fi foarte folositor, deoarece eu fotografiez mai mult oameni, iar oameni nu pot sta nemiscati sau copacii in vant etc. si atunci chiar de aparatul nu s-ar misca, oamenii ar iesi miscati.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde cosminprund » Mie Iun 24, 2009 12:12 pm

Daca asa formulezi problema atunci matematica e simpla: VR iti permite sa faci fotografii cu timpi (mai) lungi de expunere fara sa introduci tu miscare in imagine. O diafragma mai larga iti permite sa scurtezi timpii de expunere. Daca problema de baza este miscarea subiectului atunci este mult mai interesant un 35/1.8!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiectiv nou, stabilizator de imagine si altele.

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 24, 2009 12:18 pm

Maria-C. Bocancios scrie:Si m-am gandit ca, chiar si daca as avea trepied, nu ar fi foarte folositor, deoarece eu fotografiez mai mult oameni, iar oameni nu pot sta nemiscati sau copacii in vant etc. si atunci chiar de aparatul nu s-ar misca, oamenii ar iesi miscati.

In situatiile in care trepiedul nu ajuta, VR-ul ajuta chiar si mai putin. Singura solutie este un obiectiv luminos, cel mai abordabil si in acelasi timp util din punct de vedere al focalei fiind obiectivul deja recomandat de domnul Grozescu: AFS 35/1.8. Evident, trebuie marita si sensibilitatea pina la valoarea maxima suportata de senzor fara a genera zgomot excesiv.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron