Acum este Sâm Apr 20, 2024 8:46 am

Articole Nikonisti.ro

Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde Maria-C. Bocancios » Vin Iun 26, 2009 8:00 pm

Mai nou m-am intrebat si vreau sa fiu sigura. De ce anume depinde cel mai mult (cand faci o poza): de obiectiv sau de body? Stiu, la DSLR-uri practic obiectivul este ochiul ca fara el nu poti face poze, dar totusi, atunci cand cumperi, e mai important sa fie bun body-ul sau obiectivul?
Prin asta explic. Daca body-ul are nu stiu cat de multi megapixeli sau alte "chestii" ce depind de poza si e mai important la claritatea si calitatea unei poze sau obiectivul.
Adica ( :lol: ) daca ai un body prost (cu putini megapixeli sau altceva), poti imbunatati radical calitatea unei poze doar cu ajutorul unui obiectiv nou grozav??

Sper ca ati inteles ce intreb si ca nu v-am zapacit.
Si scuzati-mi ilogica mea. :P
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iun 26, 2009 9:19 pm

Teoretic conteaza si obiectivul, dar si procesorul de imagine al aparatului si senzorul sau.
Practic depinde de cit mariti imaginea, cum o vizualizati, ce fel de fotografie faceti.
SI tot practic, cel mai prost aparat DSRL recent si cel mai prost obiectiv, depasesc cu mult, total as zice, cerintele obisnuite ale unui fotograf obisnuit, care mareste poze uneori maxim A4 si in rest se uita la monitor. Aparatele curente au 12 Mp si peste, si cel mai mare monitor uzual are doar 1980x1080.
Cine face niste printuri A3 si analizeaza pe un sistem full HD imaginile, va intelege ce spun, cine nu, nu.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde vid313 » Vin Iun 26, 2009 9:21 pm

Trebuie sa existe un echilibru intre body si obiectiv, parerea mea de amator :mrgreen: .
Sfatul profesionistilor este sa iti iei sculele in functie de ce vrei sa fotografiezi, in limita bugetului binenteles.

Eu am un D40 + 18-55mm (obiectivul de kit) + 50mm 1.4 + SB600 si sunt foarte multumit!
Urmeaza sa schimb 18-55mm cu 16-85mm in viitorul apropiat, iar in cel departat este prevazut un 70-300mm.
Cand voi simtii ca D40-ul ma trage in jos il voi schimba cu D90 sau D300, de asemenea in functie de buget :roll: .

In concluzie, dupa cum observi, este nevoie de timp pentru acumularea de cunostinte (presupunand ca nu le ai) pentru a putea singura sa realizezi ce vrei sa fotografiezi si deci ce scule iti sunt necesare.
Sfatul meu este sa incepi cu un body pe care ti-l permiti si cu un zoom gen 18-55mm sau 18-105mm, sa citesti - cu aparatul in mana - despre fotografie si atunci cu siguranta vei afla raspunsul la intrebarile tale.
PS: scapa de boala cu megapixelii ;) ; nu fac un aparat mai bun sau mai putin bun, insa ajuta la crop si la printuri mari.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde cccornel » Vin Iun 26, 2009 11:09 pm

Si pana la urma nu ma abtin sa nu ma intreb, si eu, retoric: :D

Ce conteaza cel mai mult ca sa faci o fotografie reusita?

Obiectivul?
Camera?
Cunostintele de compozitie ale fotografului? Experienta lui?
Lumina?
Postprocesarea?

Eu cred ca toate!
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iun 27, 2009 12:45 pm

Sfatul meu este sa incepi cu un body pe care ti-l permiti si cu un zoom gen 18-55mm sau 18-105mm, sa citesti - cu aparatul in mana - despre fotografie si atunci cu siguranta vei afla raspunsul la intrebarile tale.

Da. Acesta este raspunsul perfect, aici este adevarul gol golut, exprimat in cuvinte pe intelesul tuturor.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde radu.c » Lun Iun 29, 2009 8:45 am

Dap. Subscriu la ce spune dl. cccornel; aparatul si obiectivul sunt doar doua din multele variabile unei fotografii. Aparatul nu face poze de unul singur... trebuie sa aduni experienta, sa citesti multe carti/reviste de fotografie si sa exersezi continuu. Ce ai tu (D80 + 18-135) e o combinatie cu potential enorm. Colcaie netul de poze absolut impresionante facute cu acest kit, asa ca da-i bice... se poate! Tu fa poze, nu te crampona in achizitii necontenite de echipament. :)
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Cine face toata poza? Body-ul sau obiectivul?

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 05, 2009 11:18 pm

Maria-C. Bocancios scrie:Adica ( :lol: ) daca ai un body prost (cu putini megapixeli sau altceva), poti imbunatati radical calitatea unei poze doar cu ajutorul unui obiectiv nou grozav??

Este de preferat ca rezolutia obiectivului sa se armonizeze cu rezolutia senzorului aparatului. Cu un obiectiv mai slab decit senzorul, o parte din pixelii senzorului sint irositi. La un obiectiv sensibil mai bun decit senzorul, surplusul de calitate este irosit. Deci, un obiectiv bun nu poate salva un senzor cu prea putini pixeli, in schimb un obiectiv prost poate irosi parte din pixelii unui senzor de mare rezolutie.

In practica, toate kit-urile curente sint suficient de bine armonizate din acest punct de vedere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron