Acum este Vin Apr 26, 2024 3:08 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme Nikon D7000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Tudor_dx » Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Nikon Europe ofera standard 1 an garantie si fiecare tara, in functie de legislatie si optiuni, o poate extinde. Ea nu variaza pentru ca sunt produsele diferite din punct de vedere calitativ.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ciprinica » Lun Dec 03, 2012 1:25 pm

Vis-a-vis de calitate, exista diferente mari.Nu puteti sa ma convingeti ca un aparat foto luat din Japonia, este identic calitativ cu unul luat din RO.Diferente vor exista mereu.
Daca ar fi sa alegeti intre un aparat foto ''Made in Japan'' si unul ''Made in Taiwan'' l-ati alege me cel din Taiwan?Sa fim seriosi! :)

P.S.: da, sunt branduri care fac diferente intre produsele care se trimit in anumite piete.De ex. Sony.Ce a fost si ce a ajuns?Cum spuneam: pana in '96 gaseai scule ''made in Japan'' iar dupa (puteti verifica) gasesti numai ''no name-uri''.Trebuie sa te bucuri daca gasesti ceva fabricat in Malaiezia, Taiwan sau China.
ciprinica
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 12:41 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde bagy » Lun Dec 03, 2012 1:32 pm

Vorba lu' Ghita politaiul din piesa lui Carageale " al bogat nu-l crede pe cel flamand" cei privilegiati in sensul ca la cumpararea unui produs nu se aleg cu ce vine la rand, sau mai exact li se ofera ce se stie ca este mai bun si mai mult fac parte din "elita" cumparatorilor sau clientilor service n-o sa creada niciodata si n-o sa inteleaga niciodata experientele oribile pe care cei de "rand" au avut "placerea" sa le aiba cu Nikon.

Personal Nikon imi lasa impresia ca a plecat pe calea Nokia, cei care au ajuns aproape de faliment.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Tudor_dx » Lun Dec 03, 2012 1:40 pm

Diferenta este ca nu este Made in Thailand la niste baieti in garaj, este o fabrica Nikon. Toate DSLR-urile DX entry level si mid-level sunt fabricate in Thailanda, asadar aceleasi produse care ajung in Germania si Anglia ajung si in Romania.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde bagy » Lun Dec 03, 2012 1:45 pm

Tudor_dx scrie:Diferenta este ca nu este Made in Thailand la niste baieti in garaj, este o fabrica Nikon. Toate DSLR-urile DX entry level si mid-level sunt fabricate in Thailanda, asadar aceleasi produse care ajung in Germania si Anglia ajung si in Romania.



Scuzee!!! Cu expresia asta am intrat deja in divertisment.
Daca aveti suficient curaj cumparati dumneavoastra un D7000 dupa care facem schimb, al meu + diferenta cu cel cumparat de dumneavoastra. Incercam?????
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Tudor_dx » Lun Dec 03, 2012 2:06 pm

Sa inteleg ca nu sunteti de acord cu mine cand va spun ca toate DSLR-urile DX sunt fabricate in Thailanda?

Mi-as cumpara cu mare placere D7000, dar eu sunt posesorul unui "batran" Nikon D300s fabricat tot in Thailanda si nu are rost upgrade-ul. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde bagy » Lun Dec 03, 2012 2:15 pm

Ba da sunt de acord ca toate DX-urile sunt fabricate in Tailanda, dar nu sunt de acord in veci vecilor ca cele vandute in Romania sunt identic calitativ cu cele din Germania ( exemplu).
In ce priveste schimbul va dau D7000 + acumulator suplimentar contra D300S si chiar nu ma intereseaza cate cadre are D300S.
De acord???
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Tudor_dx » Lun Dec 03, 2012 2:41 pm

Cred ca nu am fost suficient de clar. Nu este un upgrade logic si oricum, discutia era pur ipotetica.

dar nu sunt de acord in veci vecilor ca cele vandute in Romania sunt identic calitativ cu cele din Germania ( exemplu).


Daca sunteti atat de sigur, eu chiar nu am cum sa va conving.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ovidiu.buzzi » Lun Dec 03, 2012 4:36 pm

Pentru Tudor _DX.......Nu promovez alta marca sa stii (faptul ca am trecut pe Canon nu inseamna ca il promovez ,sunt doar putin mai multumit de el(Nu am schimbat marca pentru ca,Canon ar fi neaparat mai bun doar pentru faptul cu garantia,nu mi se pare normal ca dupa 7 luni sa ceri bani pentru a schimba un cauciuc de 2 euro cand tu dai 3 ani garantie,altfel nu cred ca as fi schimbat.Toate au cate o problema sau un neajuns atat Canon cat si Nikon nu este niciunul perfect)).Mai am si Nikon dar nu DSLR ...este un cool PIX S3 cumparat din USA si care merge si in ziua de azi fara nici o problema tinut la toate temperaturile posibile prin toti muntii,inclusiv la -25 grade si care merge si acum perfect fara nici o eroare atat bateria cat si aparatul si mai are si 6 ani pe deasupra.

Dar chestia cum spui tu ca toate sunt la fel nu este adevarat.Intr-adevar toate se fac in Tailanda dar sunt impartite pe piete:Piata nord americana,piata sud americana,europa vestica si estica.Chestia care difera este controlul calitatii.Sa-ti explic cum se face:

Daca se fabrica 100 000 de procesoare de imagine (nu vorbim de Canon ,de Nikon,Pentax ....este aceeasi poveste la toate inclusiv televizoare ,dvd.......laptop-uri),din acele 100 000 de chipuri nu corespund toate standardului de fabricatie este normal ca nu au cum.Unele din ele au functionarea putin sub limita normala sau la limita (sa spunem 10% din ele...este doar un exemplu).Atat timp cat sunt functionale nu conteaza parametrii la care lucreaza, se separa pentru pietele respective (important este sa stea cat de cat la o limita cat de cat peste cea minima admisa).Cei 10 % vor ajunge in camerele din America de Sud sau Est Europei sau stiu eu prin mai ce alte tari.Restul vor ajunge in tari ca Japonia,USA,Canada,Vestul Europei.....de aici vine diferenta in fabricatie.Diferenta nu este orasul unde e fabrica si controlul calitatii la care este supus.Ca sa nu-mi spui mie ca evreii de la BHphotovideo din NEW YORK primesc aceleasi marfuri cu magazinele din Romania.

Am prieteni care au cumparat uleiuri de masina din Germania de exemplu nu dam marci ca sa nu mai discutam despre nume si cand au facut schimbul in Romania acelasi ulei cumparat din magazin din Romania nu suna motorul la fel si de fiecare data cand au ocazia sa cumpere dintr-o tara vestica cumpara de acolo.
Eu folosesc un monitor eizo made in Japan si are 11 000 de ore de functionare si vede sticla...nu stiu daca altul facut in alta parte dupa atat timp ar functiona asa.

Scuze putin de offtopic ...sper ca nu am deranjat pe nimeni
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Tudor_dx » Lun Dec 03, 2012 4:53 pm

Toate produsele care pleaca din fabrica din Thailanda ajung in depozitul european si de aici catre fiecare tara in parte in functie de comenzi. Ele nu vin pe loturi pentru fiecare tara. Mai ramane sa spuneti ca fiecare cutie are un semn micut, iar cei de la logistica le sorteaza pe caprarii.

Pentru ultima oara, nu exista asa ceva.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron