Acum este Joi Apr 25, 2024 5:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Nikon D7000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde bagy » Lun Dec 03, 2012 5:14 pm

Corect n-au cum sa aiba un semn mic, au cod de bare, chiar doua ( proaspat verificat pe propria cutie) unul chiar cu seria produsului ( adica seria de pe aparat, obiectiv,etc).
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Tudor_dx » Lun Dec 03, 2012 5:32 pm

Putem sa o tinem asa la nesfarsit. :)) Mai mult de atat nu am ce sa va spun.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde bagy » Lun Dec 03, 2012 5:33 pm

Asa cum am spus, daca n-ai avut norocul nostru n-ai cum sa ne intelegi.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ciprinica » Mie Dec 12, 2012 11:08 pm

Cum am promis, am revenit cu noutati (bune) referitoare la problema mea, cu pata de ulei pe senzor.
Mi-a venit trusa (kit-ul) si am purces la rezolvarea problemei.Abia la a patra curatare, am reusit sa scap definitiv de pata de ulei (nu am reusit sa vad pata, decat cu lupa cu leduri; lupa cara a venit odata cu kit-ul).Acum senzorul arata ca ...NOU !
Referitor la : ''este praf, nu ulei'', nu cred sa fi fost praf, deoarece s-a curatat cam greu si pata s-a cam intins pe senzor dupa prima curatare.
Multumesc si ...sarbatori fericite !

Cu deosebit respect, Ciprian. :mrgreen:
ciprinica
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 12:41 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ovidiu.buzzi » Joi Dec 13, 2012 1:49 pm

Bravo....ar trebui sa te angajeze la skin aia ...asa ai putea ajuta multi utilizatori de nikon in a le rezolva problemele...vorbim aici la modul serios.....pentru ca la ei totul consta in :"s-a rezolvat nu se poate,scapat jos,utilizare incorecta".Ar trebui totusi sa adopte atitudinea celor din vest sau de pe alte continente:Japonia,Us,Canada,Australia,Noua Zeelanda...NUmai bine si spor la cadre
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ciprinica » Vin Dec 14, 2012 1:22 am

Vis-a-vis de ''angajat'' la Skin, nici nu poate fi vorba dat fiind modul de gandire al lor.Eu practic am aparatul in garantie dar mi-a fost teama sa-l las pe mana lor dat fiind cazurile (cu sutele), in care trimiti aparatul cu ceva si se intoarce cu alta problema.
In plus de asta, nu mi se pare normal sa platesc pt. o problema pe care o are majoritatea Nikon-urilor D7000 (pata/pete de ulei pe senzor).Pai, daca este in garatie, atunci, cred ca ar fi normal sa se rezolve gratuit iar daca nu se rezolva iar problema se repeta, ar trebui sa schimbe aparatul sau sa-ti returneze banii.
Stii cum gandim noi? : cu toate ca uneori cunoastem problemele pe care le au unele aparate, gandim ca al nostru o sa fie perfect.Dar, iata, ca majoritatea am patit-o iar acum ... .
Cum spunea si Dl.Radu: ''nu este ceva grav'' dar ...de ce sa se intample?Nu puteam avea si noi aparate fara nici o problema?Puteam, dar de, traim in RO.Ma intreb daca si japonezii au aceeasi problema?Eu cred ca nu!
Multumesc pt. ajutorul ''psihologic'', ajutor care ma facut sa rezolv problema.
Sarbatori fericite.
ciprinica
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 12:41 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ciprinica » Vin Dec 14, 2012 9:41 pm

Am noutati privind garantia aparatelor Nikon, referitoare la curatarea senzorului de ulei/praf in afara service-ului Skin.Raspunsul lor este :'' garantia nu mai este valabila daca nu se face in locatia service-ului Skin''.Deci...Dle. Radu, unde este adevarul, la cei de la Skin sau la Dvs.?Intreb, deoarece acum cateva zile imi spuneati ca :''atata timp cat nu sunt urmari legate de curatare, garantia Nikon, este perfect valabila''.
Aviz celor care curata senzorul/oglinda, etc, sunati la Skin inainte pentru a nu avea neplaceri legate de garantia aparatului foto.
Mie mi se pare perfect logic ce a spus Dl.Radu dar iata ca cei de la Skin, spun cu totul altceva.
Sper sa nu intristez pe nimeni (nu asta a fost ideea) si informatia data, sa va faca sa ganditi de 2 ori inainte de ...a pierde garantia.
Cred, ca numai la noi se intampla asta.Posibil, ca si cei de la Skin sa se fi saturat de problemele lui D7000, de au optat pt o asemenea varianta.
ciprinica
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 12:41 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Vin Dec 14, 2012 9:51 pm

Domnul Radu Grozescu a avut dreptate. Dar si Skinul are dreptate ;)

Daca tu imi poti spune cum ar putea cei de la Skin sa-si dea seama ca tu ai curatat (bine) senzorul ... eu ma dau batut! Cand spun curatat bine, ma refer la faptul ca nu il zgarii. Doar sa declari tu ca l-ai curatat ...

Bine, in cazul particular D7000, daca nu ai pete de ulei dupa o perioada de timp, inseamna ca ti-ai curatat singur senzorul :lol:
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 14, 2012 9:58 pm

ciprinica scrie:Deci...Dle. Radu, unde este adevarul, la cei de la Skin sau la Dvs.?Intreb, deoarece acum cateva zile imi spuneati ca :''atata timp cat nu sunt urmari legate de curatare, garantia Nikon, este perfect valabila''.


1. Evident, la SKIN.

2. Vedeti acum de ce e periculos să răspunzi la întrebări ?

3. Eu am spus: dacă operatiunea este încununată de succes, adică dacă ati curătat fără efecte secundare.
Sper că nu vă referiti că se pierde garantia dacă vă prinde cineva cu un D7000 cu senzorul curat :-)

4. Vocea autorizată, direct de la SKIN:
viewtopic.php?f=29&t=20935&start=20#p163060
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ciprinica » Vin Dec 14, 2012 10:33 pm

Pai, ...eu tin cu dvs. asa cum este normal si logic.Tocmai de aceea, am spus ca: raspunsul dat de dvs., este unul de bun simt (logic).
Cum poate sa iasa din garantie, un produs care se defecteaza, fara ca propietarul sa aiba vre-o vina?Raspunsul tocmai l-am primit de la Skin, care, probabil vrea sa scape basma curata.Totusi, exista si OPC (ca ultima solutie).
Va multumesc pt. raspunsuri si nu mi-o luati in nume de rau, chiar va apreciez.Nu trebuie sa va para rau de nimic.Daca nu erati dvs. sa ma incurajati, cred, ca si acum eram cu senzorul murdar.
La multi ani, Dle Radu si multumesc ca m-ati facut (prin cursurile dvs.) sa inteleg DSLR-ul.

@ Vali : asa este, ai drepatate vis-a-vis de senzor.Eu doar am citat ce au spus cei de la Skin cand i-am intrebat : ''daca pot curata eu senzorul'' spunandu-mi si ca : curatarea se face contra cost.(nu inteleg de ce?) :(
P.S. : Poate, ca astia de la Skin, privesc murdaria de pe senzor cu microscopul electronic!? :) :)
ciprinica
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 12:41 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori