Acum este Mar Mai 07, 2024 4:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Nikon D7000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde ciubyx » Mar Mai 29, 2012 2:12 pm

@Kenwood din pacate F64 asa procedeaza cu toti... la fel m-au trimis si pe mine la Skin cu un D300s.
@valimunteanu despre Skin eu pot spune ca am avut o experienta placuta... am lasat aparatul la ei joi dupamasa, vineri la 12:00 deja aparea pe site ca este facuta diagnosticarea, pana seara aparea ca rezolvat... luni dimineata la 8:30 deja curierul era la mine la usa, in Buzau. I-am stresat pe cei de la Skin cu vreo 4-5 telefoane, pentru ca au trecut la adresa mea str. chiristigii din Bucuresti, in loc de Buzau, dar nu s-au suparat, au fost chiar amabili... dar cine stie peste cine ai dat tu... Sper sa rezolvi problema cu bine!
ciubyx
 
Mesaje: 62
Membru din: Joi Aug 25, 2011 6:53 pm
Localitate: Buzau | Tg. Mures

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 29, 2012 5:11 pm

valimunteanu scrie:Dupa cum m-a lamurit cineva pe un alt forum, mizeria vizibila prin viewfinder se aduna in fata/spatele ecranului de focus (denumit si focusing screen sau fresnel lens - ceea ce Skinul mi-au zis ca l-a schimbat).

Din cite vad eu acolo, este "un pic" mai dificil sa cureti acel ecran ...


Nu e dificil de loc, se scoate cu usurintă, la multe aparate chiar fără unelte.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Mar Mai 29, 2012 6:03 pm

Domnule Grozescu, am urmarit si eu tutoriale de schimbare a focus screenului (la Canon intr-adevar) ... nu este f. usor dar nici f. greu. De curatat (cu pompita) nu stiu cit de bine s-ar putea face "in casa" ... si spun asta pentru ca, dupa cite se pare, nici celor din service nu le-a reusit de prima data.

Dar e clar ca la un aparat de o saptamina nu m-as baga sa fac aceasta operatiune, mai ales ca sunt 100% convins ca acel praf nu a ajuns acolo din vina mea. Da, este 100% vina mea ca nu am verificat acest lucru cind am cumparat aparatul ...

Dar toata aceasta discutie se bazeaza numai pe o supozitie ... eu am reclamat doar praf (si mai apoi scame) vizibile prin viewfinder. Se poate ca acea mizerie sa fie pe focus screen sau ... in alta parte. Deoarece nu am primit nici o explicatie de la Skin, am apelat la ajutorul co-forumistilor care si-au dat cu presupusul. Oficial stiu doar ca s-au inlocuit SCREEN BOX UNITsi FRESNEL LENS.
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Vin Iun 01, 2012 8:21 am

Sa va fac un update?

- Marti le trimit body-ul inapoi celor de la Skin;
- Conform tracking-ului firmei de curierat, pachetul este livrat miercuri la ora 11:00;
- Astept sa primesc SMS-ul de instiintare ca aparatul a intrat in service ... si astept pina la ora 20:00 (9 ore);
- Verific codul reparatiei pe skinrepair ... No data ... hmmm, mai astept ...
- Joi la ora 14:00 (adica dupa 27 de ore de la livrare) mi se update-aza statusul ... fac ochii cit cepele pentru ca mi se cere acceptul la estimarea reparatiei;
- Sun la Skin, imi raspunde acelasi angajat, ma recunoaste, ii zic care e problema. Verifica si el si imi spune ca este o eroare ... din partea lor si ca o corecteaza imediat;
- Bun, zic eu, dar ma uit si la ceea ce ati scris la problemele reclamate de mine si vad ca sunt altele: eu am reclamat fir de praf si scame in viewfinder si voi acolo ati scris pete pe poze. Sa zic ca ati uitat de conversatia telefonica de luni (e omeneste sa uiti), dar v-am trimis email cu descrierea completa a problemelor si v-am pus si o hirtie cu aceeasi descriere in pachet. Pai chiar le-ati ignorat pe toate???
- Tacere ... dupa un timp imi spune ca este o eroare (tot din partea lor) si ca modifica el ... Ii multumesc si inchid. De ieri tot verific pe skinrepair ... dar nu este modificat nimic :(

Momentan CHIAR nu mai stiu ce sa zic ... imi ramine doar sa astept sa-mi fie inapoiat aparatul ...
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Joi Iun 07, 2012 8:12 pm

Si asteptarea a luat sfirsit ... cel putin momentan :). Azi am primit pachetul cu body-ul. Pe hirtia de la Skin vad ca s-au realizat urmatorele operatiuni: "Curatat suprafete optice/Urmatoarele curatari se vor plati/Inlocuit protectie LCD(BM11)/Verificat AF".

Desfac cu infrigurare pachetul, scot body-ul si dau sa montez obiectivul. Fara sa vreau imi cad ochii pe oglinda ... care era murdara :shock: :shock: :shock:

Zic, nu ma uit ca sa nu-mi fac singe rau ... las ca sigur o sa fie bine ... Ma uit prin viewfinder ... inlemnesc ... scamele au disparut, dar in schimb firul de praf s-a inmultit ... acum fiind 3 puncte vizibile. Fac 2 poze la cer cu diafragma inchisa ... ma uit la ele pe laptop, 2 pete pe poze frumoase si vizibile ... deci nu mi-au curatat ca lumea nici senzorul ... sau au aparut iar (ulei pe senzor???).

Nu mai rezist si desfac obiectivul sa ma uit totusi si la oglinda ... ceea ce vad ma lasa fara cuvinte ... m-am apucat sa rid ... oglinda este pur si simplu "bălită". Adica a fost curatata cu ceva umed, dar nu a fost stersa ca lumea asa ca au ramas dire. Plus ca se vad si vreo 2 puncte de mizerie ... Toate aceste lucruri se vad f. clar in viewfinder ...

N-am mai sunat la Skin, am sunat la F64. Bineinteles ca cei de la service nu mi-au raspuns, asa ca am sunat la "centrala". O tipa f. draguta (in prima faza) m-a intrebat ce doresc. I-am spus ca vreau la service ... ea ca nu se poate si sa-i spun ei ... si eu tot ui-am zis ... si i-am zis ... la final mi-a zis sa fac o cerere RMA, ceea ce am si facut.

Acuma iar astept ... raspunsul celor de la F64.

Daca aveti vreun sfat sau vreo sugestie la ceea ce ar trebui sa fac ... va rog sa-mi spuneti.
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde trandafirdoru » Joi Iun 07, 2012 8:56 pm

Kenwood scrie:dupa cum ziceam, se spala pe maini cei de la F64.
Eu le-as fi trimis lor aparatul , ca de la ei l-am cumparat, nu de la Skin. Ei sa isi bata capul cu aparatul, sa ti-l schimbe F64 daca nu e ok body-ul; Dar poate ca si cei dela F64 cunosc promptitudinea celor de la Skin, si, ca sa ramana cu fata curata, te-au pasat direct la ei sa nu aiba ei buline negre din partea consumatorilor. NU MI SE PARE NORMAL !
F64 trebui sa te rezolve si nu SKIN.
Parerea mea....

Nu este vorba numai de normalitate, chestiunea este reglementata prin lege (449). Vanzatorul este direct raspunzator de rezolvarea problemelor aparute timp de doi ani.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
D90 | D40 | J1 | 10-30 | 18-55VR | 55-200VR | 50 1.8 AFD | Di622 Mk2 | Vanguard Up-Rise 45 | Fancier 6307
Avatar utilizator
trandafirdoru
 
Mesaje: 121
Membru din: Lun Noi 01, 2010 6:03 pm

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde zvonacfirst » Joi Iun 07, 2012 9:09 pm

comentariile sunt de prisos, am ramas fara cuvinte. ce sfaturi sau sugestii crezi ca poti primi?
tu te tii bine, eu cred ca explodam la foc automat.
esti un nikonist ghinionist dar nu din cauza ca ai ales brandul Nikon ci din cauza ca esti roman si esti tratat de niste romani in stilul nostru romanesc antedecembrist care dupa 22 de ani de democratie inca mai dainuie.
topicul dedicat lui D7000 are 83 de pagini in acest moment. postarile despre problemele acestui body sunt in proportie covarsitoare. daca ai fi postat acolo cred ca picai in anonimat prin banalitatea problemelor tale. cred ca si cei de la service s-au saturat de atatea D7000 care le sunt trimise asa ca s-au cam blazat.
sper sa nu ma impuste posesorii de D7000, eu nu am D7000 si e posibil sa gresesc. mi-am dorit unul dupa ce am citit specificatiile, chiar nu mai puteam dormi noaptea tot gandindu-ma la el, dar pe la pagina 60 a topicului amintit ... am renuntat.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iun 07, 2012 9:11 pm

trandafirdoru scrie: Vanzatorul este direct raspunzator de rezolvarea problemelor aparute timp de doi ani.


Nu vanzatorul asigura service-ul; daca el (vanzatorul / F64) ar fi asigurat garantia de 2 ani, atunci pe certificatul de garantie ar fi fost antetul F64 si nu cel al Skin. Cum certificatul de garantie este emis de Skin, ei sunt cei care asigura garantia si post-garantia.
F64 nu repara aparate si/sau obiective, cum la fel nici Carrefour nu produce si nici nu repara frigidere, dar le vinde totusi ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Joi Iun 07, 2012 9:24 pm

@trandafirdoru
Nu am vrut sa lungesc prea mult postul meu ... dar prima data cind a auzit de problemele intimpinate, tipa de la F64 mi-a trintit in fata scurt: Pai si de ce ati sunat la noi? Sunati si va certati cu Skin-ul!
Mentionez ca tot timpul convorbirii am folosit o voce calma si am vorbit f. civilizat in nici un caz nu am avut vreo intentie sa ma cert cu ea. Cind i-am spus ca am sunat la ei pentru ca ei mi-au vindut aparatul si ca datile trecute am trimis aparatul la Skin NUMAI pentru ca-s eu baiat bun, si-a schimbat brusc tonul. I-am explicat ca stiu despre acel termen de 2 saptamini in care trebuie facuta reparatia (multumesc pe aceasta cale forumistului cu informatia - imi scapa numele lui acuma) si tocmai de aceea m-am decis sa-i ajut, trimitind eu pachetul la Skin.

@zvonacfirst
Daca ma intrebi acuma ce as vrea sa-mi iau in locul D7000 cred ca am sa-ti spun ... D90 plus sticle. Stiu ca o sa-mi sara multi in cap ... dar eu D7000 nu mai vreau. Sunt la al doilea body cu probleme si m-am cam saturat.
Da, cind am vazut cum "arata" aparatul am vrut sa explodez ... dar m-am gindit la familie, la copchii, la faptul ca am 2 servicii si ca nu-mi permit sa-mi frec nervii prea tare cu asta ... si m-am calmat :)

Ca sa mai inveselesc topicul ... ma suna saptamina trecuta un prieten bun si ma intreaba: Mai Vali, dar a fost ziua baiatului tau, nu? Ii zic eu ca da. Pai a fost si lansarea Palas Mall la Iasi, nu? Zic eu ca da. Pai a fost si lansarea de lampioane, nu? Zic eu ca da ... Pai tu cu ce ai facut poze? Eu ii raspund ... Cum cu ce? Cu telefonul ... Peste o saptamina si ceva are fiica-mia serbare la scoala ... macar de data asta poate reusesc si eu sa fac niste poze cu un dslr :)
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Joi Iun 07, 2012 9:28 pm

Bogdan,
trandafirdoru s-a referit la faptul ca eu ar fi trebuit sa ma fi dus la F64 si sa le fi lasat aparatul in brate. Ca nu-l repara ei, nu ma intereseaza. Nici Carrefour-ul nu repara televizoare, dar eu la ei am lasat TV-ul care mi se stricase in garantie.
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron