Acum este Mie Apr 17, 2024 1:04 am

Articole Nikonisti.ro

Patina flash extern rupta.

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Patina flash extern rupta.

Mesajde Andrei212 » Dum Iun 17, 2012 2:04 pm

Salutare, in urma unui nefericit accident, un prieten mi-a rupt patina de la blit (nissin di466). Patina fiind de plastic a cedat rapid. S-a rupt 1/3 sa zic asa, mai pe inteles partea stanga care vine conectata la hot shoe. Contactele sunt intacte, si blitul declanseaza daca il tin apasat sa faca contact. Am incercat cu picatura/super bond si nu a tinut. Este vreun lipici suficient de puternic incat sa tina ? avand in vedere ca suprafata de contact este mica, cred ca nici poxipol nu rezista. Cine a mai patit asta, ce a-ti folosit sa lipiti patina la loc ?
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: Patina flash extern rupta.

Mesajde gabibv » Dum Iun 17, 2012 2:31 pm

Poti incerca daca gasesti cu "Super Adeziv" Cianoacrilat cu intarire rapida de la Den Braven.Sincer nu stiu ce sa zic daca va tine sau nu.Suprafat de contact este mica si fortele la care este supusa lipitura sunt destul de mari.Daca l-ai cumparat de la noi din tara cu factura si garantie vezi cine tine garantiile si poate te ajuta ei cu o carcasa ceva.Bafta
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: Patina flash extern rupta.

Mesajde Andrei212 » Dum Iun 17, 2012 2:54 pm

L-am luat de la f64, inca este in garantie. Dar nu acopera si astfel de pagube. doar cele interne de genul: lampa arsa,cabluri rupte/deslipite samd.
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: Patina flash extern rupta.

Mesajde gabibv » Dum Iun 17, 2012 3:02 pm

Macar poti sa ii intrebi si sa/sau sa ii rogi frumos daca nu au cumva unul defect sa iti schimbe carcasa la un pret decent.
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: Patina flash extern rupta.

Mesajde anjin21 » Mar Iun 19, 2012 1:43 pm

Am avut aceeasi problema, s-a rezolvat la service F64. Un "amic" mi-a scapat aparatul pe jos; din fericire doar blitz-ul a avut de suferit. Lampa sparta si patina fisurata.
Am fost cu el la F64 si l-am lasat acolo. Normal ca nimic nu intra in garantie, am platit lampa si, spre norocul meu fiind in preajma sarbatorilor, patina a fost schimbata din partea Mosului, dupa vorba celor din service.
Totul a durat o saptamana.
anjin21
 
Mesaje: 1294
Membru din: Lun Aug 08, 2011 7:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Patina flash extern rupta.

Mesajde D@nyela » Joi Aug 25, 2016 5:24 pm

Buna .
am si eu un flash nissin DI466. si in urma unei cazaturi mi sa spart patina, sau smuls firele si acum nu stiu combinatia de culori pt a face lagatura intre flash si patine, sunt 5 fire culori diferite..
Am o rungaminte, daca cineva are acelasi model si poate desface cele 4 surubele de la patina, sa ii faca o poza si sa o ataseze, mi-ar fi de mare ajutor..

Multumesc mult!, astept !
D@nyela
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 25, 2016 5:18 pm

Re: Patina flash extern rupta.

Mesajde rosamparker » Dum Feb 18, 2024 7:45 am

De obicei încerc să lipesc astfel de pauze și să folosesc doi adezivi diferiți, de obicei obțin rezultate bune atunci când folosesc doi adezivi diferiți.
rosamparker
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 18, 2024 7:35 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron