Acum este Vin Apr 19, 2024 3:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde olivottom » Sâm Noi 21, 2015 10:12 pm

Pot spune cu mana pe inima ca am un Nikon D300 l-am dus personal si l-am luat personal de la Skin Service.
Aparatul mergea bine folosit cu 17-55 f2,8 , am facut 70.000 declansari personal (fiind luat sh) si am zis sa ii fac si eu o calibrare. Pur si simplu mi-au sticat aparatul, am facut cateva foto acolo cand l-am luat insa nu le-am studiat bine. Le-am privit superficial deoarece il luam din service autorizat. Deci in concluzie am dat 300 calibrarea si 200 lei pe 2 drumuri la Bucuresti ca sa imi strice aparatul. Bineanteles ca i-am contactat prin e-mail si nu mi-au raspuns, la telefon nu am reusit sa ii prind.
Calibrarea asta cu imbusul trebuie sa o incerc deoarece am tras aparatul pe dreapta si imi pare rau de el.
olivottom
 
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 11:20 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde mumus » Sâm Noi 21, 2015 11:26 pm

Nu putem face ceva toti astia care am luat TEAPA cu RESTART ?? Sa ii inchidem ?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 22, 2015 12:32 am

olivottom scrie:Pot spune cu mana pe inima ca am un Nikon D300 l-am dus personal si l-am luat personal de la Skin Service.
Aparatul mergea bine folosit cu 17-55 f2,8 , am facut 70.000 declansari personal (fiind luat sh) si am zis sa ii fac si eu o calibrare. Pur si simplu mi-au sticat aparatul, am facut cateva foto acolo cand l-am luat insa nu le-am studiat bine. Le-am privit superficial deoarece il luam din service autorizat. Deci in concluzie am dat 300 calibrarea si 200 lei pe 2 drumuri la Bucuresti ca sa imi strice aparatul. Bineanteles ca i-am contactat prin e-mail si nu mi-au raspuns, la telefon nu am reusit sa ii prind.
Calibrarea asta cu imbusul trebuie sa o incerc deoarece am tras aparatul pe dreapta si imi pare rau de el.


Nikon D300 are AF fine tuning. De ce nu încercați întâi așa ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde olivottom » Dum Noi 22, 2015 8:57 am

Poate pare ciudat, focusul este in spate, l-am dus pana la +20 si nu inainteaza.
Am incercat cu nikon 50 f1,8 si cu 24-85 f 2,8-4 si dupa calibrare am incercat si cu 17-55 f2,8 (acum nu il mai am)
Am trecut la D700 (tot sh) pe cale l -am nimerit f f bun.
olivottom
 
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 11:20 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 22, 2015 9:34 am

olivottom scrie:Poate pare ciudat, focusul este in spate, l-am dus pana la +20 si nu inainteaza.


Dacă aparatul focalizează în spatele subiectului (back-focus) ar trebui corecții negative (cu „-” minus).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde olivottom » Dum Noi 22, 2015 11:06 pm

Este foarte corect.
Aparatul focalizeaza in fata subiectului , m-am exprimat eu gresit (am spus in spate cum privesc fotografia)
olivottom
 
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 11:20 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde olivottom » Mie Noi 25, 2015 3:33 pm

Revin,
imbus de 1,5 introdus in partea din spate adica langa perdea si ridicat usor in sus. Prima data am dat cam mult si din a doua incercare am reusit.
Nu faceam asa ceva daca cei de la Service nu il stricau. Le-am dat 300 lei ca sa il strice. Sunt f multumit de D300-le meu am invatat multe pe declansarile lui si chiar m-a durut cand mi l-au stricat niste "profesionisti" contra sumei de 300 lei.
Toate cele bune si.....lumina buna!
olivottom
 
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 11:20 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori