Acum este Joi Apr 25, 2024 12:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde costisefu » Sâm Iul 21, 2012 10:45 am

Nu stiu cati dintre voi stiti ca ati putea avea unele probleme de front sau back focus din cauza calibrarii proaste a oglinzilor din camera.
Cel mai bine se observa cu un obiectiv foarte luminos la diafragma deschisa maxim, implicit un camp de profunzime extrem de mic.
Atunci cand stii ca ai facut clarul pe ceva, insa in imagine observi claritatea mai aproape sau mai departe de acel punct e clar ca ai o problema.

nikon-d70-d80-d90-dslr-chart-300x273.jpg

Aici aveti traseul luminii prin aparat. Proiectia ajunge la oglinda mare VF miror(aia vizibila cand dai jos obiectivul) si urca sus la vizor, mai precis se proiecteaza pe geamul mat. De asemenea, oglinda fiind usor transparenta, proiectia ajunge la o a doua oglinda mai mica AF mirror, din care se reflecta in senzorii de autofocus(AF).

Cu totul sunt trei distante:
0 - distanta dintre lentila obiectivului si senzor
1 - distanta dintre lentila obiectivului si senzorii de AF(se regleaza din surubul 1)
2 - distanta dintre lentila obiectivului si geamul mat al vizorului(se regleaza din surubul 2)
Toate distantele astea trebuiesc sa fie identice pentru focus manual si autofocus perfect.


In imagine aveti suruburile de ajustare, cel dinspre senzor fiind pentru autofocus, iar cel dinspre obiectiv fiind pentru vizor. Se regleaza cu inbus de aprox 2mm.

Este necesar un trepied, un inbus si de tinut oglinda sus cu degetul sau cu adeziv.
Nikon-d90-focus-setting.jpg


Recomand ajustarea in lumina slaba, adica de bec, nu ziua. Cu cat e lumina mai proasta dar utilizabila pentru AF, cu atat mai vizibila zona buna din imagine. AF-ul e ajutat si de becul de pe blitz, insa mai bine dati blitz-ul spre in spate si pe minim cumva ca sa nu creasca calitatea imaginii. Alegeti obiectivul cu cea mai larga diafragma pe care il aveti.

Nu aveti de ce sa va faceti griji ca nu iese. Numai sa aveti grija sa nu infigeti inbusul in perdele sau in senzor, ori sa zgaraiati oglinda sau mai stiu eu ce din graba sau neatentie.

Exemple:
A. pe manual focus, vad obiectul clar perfect prin vizor, dar pe imagine clarul este mai aproape sau mai departe: trebuie ajustat surubul 2(de VF/manual focus)
B. pe autofocus, desi autofocusul spune ca e OK, in imagine clarul este mai aproape sau mai departe: trebuie ajustat surubul 1(de AF)
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde costisefu » Sâm Iul 21, 2012 1:24 pm

exemplu de autofocus decalibrat.

obiectiv Nikon 50 1.4 - diafragma folosita 1.4, clarul pus pe mijloc, adica pe ceas.
observati ca clarul este mai aproape, adica pe coltul mobilei oarecum. Acesta este un crop dintr-o imagine mai mare, ca sa nu va imaginati ca era chiar atat de rau decalibrat. De fapt nici nu iti dai seama fara un obiectiv cu camp de profunzime mic.
Am vandut un 70-300 cu parerea ca nu era sharp pe gustul meu. Ca sa vedeti unde poate duce o chestie din asta.

Acest rezultat poate aparea si prin miscarea capului sau corpului in timpul declansarii, in multe cazuri. Asa ca recomand trepiedul sau orice alta metoda se intepenire a aparatului intr-un loc.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde costisefu » Mie Aug 01, 2012 3:53 pm

Din ce observ in general corpurile Nikon au un front focus usor in general.
Nu stiu de ce le prefera asa producatorul. Poate ca sa cresca blurul in spate. Parerea mea.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 01, 2012 5:41 pm

costisefu scrie:Nu stiu cati dintre voi stiti


Materilul original e aici:
http://dvdhelp.narod.ru/D70_back_focus.html

respectiv aici:
http://www.howtoshot.com/82/how-to-fix-front-focus-nikon-d90-d80-back-focus-problem/

Eu nu recomand genul acesta de operatiuni executate casnic, deoarece:
- daca obiectivul respectiv avea pe aparatul respectiv un usor front sau back focus, e posibil să-l rezolvati, dar să nu vă mai meargă celelalte obiective :-)
- nu s-a discutat notiunea de focus-shift, si aici sunt destul de multe capcane.
- este o operatiune laborioasă, cu prea multe posibilităti de a strica ceva, asa ca riscati sa ajungeti la service, si nu cred ca se mai rezolvă în garantie.

Dar, dacă sunteti curajosi ( si/sau aveti un singur obiectiv)...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Sap7e » Joi Aug 02, 2012 10:11 am

Merci de articol,
Eu am problemă cu FF-BF dar sunt norocos că am la D300 funcția de AF Fine Tune, a durat ceva până să-mi dau seama de problemă dar odată decoperită am rezolvat-o ușor, mai ales că aparatul ține minte setările pentru fiecare obiectiv.
Nu m-aș băga la calibrare, trebuie să-l trimit la skin s-o facă meșterii.
Am în dotare un corp bătrân și doi ochi ieftini. Why so curious?
http://sap7e.deviantart.com/gallery/?
Avatar utilizator
Sap7e
 
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 16, 2012 11:47 pm
Localitate: Suceava

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde costisefu » Lun Iul 22, 2013 10:58 pm

daca mesterii astia te rup de bani si mai sunt si in capatul tarii, daca tu locuiesti in nord de exemplu...
si te trezesti ca il primesti inapoi la fel... eu zic ca fotografia ca in orice domeniu presupune si niste riscuri si lucru manual ca sa inveti si sa ai o satisfactie personala.

Eu locuiesc in Bucuresti si mi-a fost groaza sa merg pana la Skin unde nu sunt metrouri, au program exact cand lucrez si eu, etc.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Tudor_dx » Mar Iul 23, 2013 9:29 am

Iti dai seama ca ultimul post este de 1 an, nu? :)))
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde valt3r » Joi Dec 05, 2013 1:05 pm

Vad ca si D7000 are aceste doua suruburi.Se pare ca nu sunt inbusuri, ci soricei sau ceva dedicat ptr. ca inbusul nu a intrat. A reusit cineva o calibrare la D7000 ?
Avatar utilizator
valt3r
 
Mesaje: 109
Membru din: Dum Sep 19, 2010 10:13 pm
Localitate: Constanta

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 05, 2013 1:17 pm

valt3r scrie:Vad ca si D7000 are aceste doua suruburi.Se pare ca nu sunt inbusuri, ci soricei sau ceva dedicat ptr. ca inbusul nu a intrat. A reusit cineva o calibrare la D7000 ?


D7000 are AF fine tuning, deci ...

NU bagati surubelnita într-un aparat decât dacă:
    1 - stiti ce faceti,
    2 - nu vă pasă de garantie
    3 - si nici de soarta aparatului :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde BigStudioHD » Joi Ian 09, 2014 9:25 pm

Salut , calibrarea aparatului se face pentru obiective G , D sau pentru ambele modele .
Canon 6D - Canon 700D
Avatar utilizator
BigStudioHD
 
Mesaje: 155
Membru din: Mar Feb 08, 2011 11:56 am
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori