Acum este Joi Apr 25, 2024 2:57 am

Articole Nikonisti.ro

Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde moaartea » Joi Ian 09, 2014 10:40 pm

nu conteaza ce obieciv este.

eu nu as recomanda sa umblati cu imbusul prin el, eu as recomanda urmatorii pasi:

1-> curatatrea bine a oglinzii si a mini oglinzii de sub cea principala (cea care reflecata imaginea catre sistemul de focalizare) - nu odata am avut probleme de back focus/front focus datorita faptului ca erau diferite mizerii pe una sau ambele din acele oglinzi

2-> folositi AF fine tune

3-> doar daca aveti UN SINGUR OBIECTIV,nu aveti AF fine tune, si nu va pasa daca "il stricati mai tare" aparatul foto , atunci puteti incerca metoda mai sus mentionata. daca aveti mai multe obiective cel mai probabil nu e aparatul ci obiectivul si daca "repari" focusul la un obiectiv atunci "se strica" la celalt obiectiv si nu ai facut nimic...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde BigStudioHD » Joi Ian 09, 2014 11:06 pm

Multumesc pentru raspuns , pur si simplu eram curios pentru ce tip de obiective se fac reglajele , am mai vazut si pe net dar nu se specifica ob G sau D . La revedere !
Canon 6D - Canon 700D
Avatar utilizator
BigStudioHD
 
Mesaje: 155
Membru din: Mar Feb 08, 2011 11:56 am
Localitate: Constanta

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde simiclau » Lun Feb 03, 2014 9:03 am

Eu am un D5100 cumparat nou, din Germania in decembrie 2013. Am 2 obiective. Un 18-105mm si un 50mm 1.8G. Inca mai descopar multe "trucuri", asa ca nu pot sa spun ca sunt o cunoscatoare si tocmai de aceea nu stiu daca am eu o problema, aparatul sau unul din obiective. Imi place foarte mult cel de portrete si de ceva vreme numai pe acela il folosesc dar am senzatia ca toate fotografiile mele sunt out of focus sau nu sunt foarte sharp. Acolo unde focusez nu mi se pare ca au claritatea care ar trebui. Imi inchipui ca acolo trebuie sa fie impecabile. Innainte, cand le deschideam cu NX 2, daca selectam casuta care imi arata unde a focalizat aparatul, imi arata chenarul respectiv pe zona de focus, insa acum nu-mi mai arata nimic. E adevarat ca m-am jucat putin cu setarile lui dupa ce m-am uitat la un episod in care Radu Grozescu explica cum ar trebui setat si ma gandesc ca am gresit ceva. Se poate ca din setarile aparatului sa fi facut eu asta? Sa nu mai existe nici macar un punct de focus? E adevarat ca nu am mai probat obiectivul de 18-105 sa vad daca se intampla acelasi lucru si cu acesta. O sa il incerc deseara si o sa revin cu informatia.
simiclau
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Oct 29, 2013 11:35 am

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde DannyMC » Lun Feb 03, 2014 9:08 am

Verifica in meniul aparatului, poate l-ai pus pe manual focus. Verifica si comutatorul de pe obiectiv.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde simiclau » Lun Feb 03, 2014 1:20 pm

Multumesc de raspuns! O sa verific deseara, numai ca eu oricum focusez manual de obicei tocmai pentru a da claritate sau blur unde vreau eu. Asa ca, ma gandesc, chiar daca este activata obtiunea asta, ar trebui totusi sa fie existe o zona focusata, adica cea aleasa de mine. Oricum o sa verific si revin cu raspuns.
simiclau
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Oct 29, 2013 11:35 am

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde simiclau » Lun Feb 03, 2014 1:24 pm

Si apropo de obiectiv....stiu ca l-am dat pe M/A. Banuiesc ca asta inseamna ca focusul il ia automat in conditiile in care nu il reglezi manual. Asta a fost scopul pt care l-am dat asa. Asa ca, in privinta obiectivului ar trebui sa fie ok.
simiclau
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Oct 29, 2013 11:35 am

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde simiclau » Mar Feb 04, 2014 7:40 pm

Cum spuneam, obiectivul e pe M/A iar in meniu, la autofocus am selectat AF-C PRIORITY SELECTION. Ceva gresit pana aici?
simiclau
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Oct 29, 2013 11:35 am

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Underworld » Vin Mar 21, 2014 7:11 pm

am calibrat si eu d7000 ...aveam un 50 1.8d nikon ...trebuia sa dau af fine tune -20 sa am focus bun ...am umblat la un surub de ala cu un imbus de 1.5 si am l`am calibrat aproape fix ...am mai dat ceva si acuma am 50-ul la +5 af fine tune ...am vrut sa am putin peste pt ca la un tamron nu imi ajungea sa calibrez doar cu af fine tune -20 ..mai am un surub pe langa oglinda(ma in interior ..mai aproape de senzor)...ala ce face daca il invart ??:))) ...e bine ca am invartit doar ala mai din exterior ??
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mar 21, 2014 10:59 pm

Underworld scrie:am calibrat si eu d7000 ...aveam un 50 1.8d nikon ...trebuia sa dau af fine tune -20 sa am focus bun ...am umblat la un surub de ala cu un imbus de 1.5 si am l`am calibrat aproape fix ...am mai dat ceva si acuma am 50-ul la +5 af fine tune ...am vrut sa am putin peste pt ca la un tamron nu imi ajungea sa calibrez doar cu af fine tune -20 ..mai am un surub pe langa oglinda(ma in interior ..mai aproape de senzor)...ala ce face daca il invart ??:))) ...e bine ca am invartit doar ala mai din exterior ??


Poate ar fi bine să fiti mai prident cu suruburile, e posibil să vă faceti probleme cu alte obiective.

Dacă sunt decalaje mai mari de 20, folositi reglajul general, la acesta pasii sunt mai mari decât la relajul personalizat pentru fiecare obiectiv.

Reglajul general actionează pe toate obiectivele care nu au o corectie specificată special pentru ele..
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare autofocus(AF) si manual focus (Vizor)

Mesajde Underworld » Sâm Mar 22, 2014 7:56 pm

Radu_Grozescu scrie:
Underworld scrie:am calibrat si eu d7000 ...aveam un 50 1.8d nikon ...trebuia sa dau af fine tune -20 sa am focus bun ...am umblat la un surub de ala cu un imbus de 1.5 si am l`am calibrat aproape fix ...am mai dat ceva si acuma am 50-ul la +5 af fine tune ...am vrut sa am putin peste pt ca la un tamron nu imi ajungea sa calibrez doar cu af fine tune -20 ..mai am un surub pe langa oglinda(ma in interior ..mai aproape de senzor)...ala ce face daca il invart ??:))) ...e bine ca am invartit doar ala mai din exterior ??


Poate ar fi bine să fiti mai prident cu suruburile, e posibil să vă faceti probleme cu alte obiective.

Dacă sunt decalaje mai mari de 20, folositi reglajul general, la acesta pasii sunt mai mari decât la relajul personalizat pentru fiecare obiectiv.

Reglajul general actionează pe toate obiectivele care nu au o corectie specificată special pentru ele..


Multumesc pentru raspuns !! ma gandesc ca cel mai corect reglaj ar fi fost sa fac o calibrare corecta pentru obiectivul 50...dar am vrut sa trec mai mult pt ca -20 nu imi ajungea pentru tamron ..si asa eu am sa stiu la fiecare obiectiv sa dau calibrarea normala +5..pentru ca atata am trecut peste ..se pare ca am probleme cu tamronul 17-50 f2.8 ...in 17mm face backfocus ..dar si zona focalizata e tot putin in ceata ...si in 50 face front focus ...undeva pe la mijoloc focalizeaza ceva mai sharp..:) ma gandesc ca are o problema fizica ..e adevarat ?? poate o lentila sa fie deplasata ?
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori