Acum este Vin Apr 19, 2024 4:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum pot proteja de nisip, ploaie, apa sau ninsoare aparatul?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Cum pot proteja de nisip, ploaie, apa sau ninsoare aparatul?

Mesajde Maria-C. Bocancios » Joi Iul 09, 2009 8:50 am

Mai nou mi-am dat seama ca TREBUIE sa am ceva URGENT pentru a proteja aparatul de fotografiat (am un Nikon D80, cu obiectiv 18-135 mm.) in special de apa si de nisip!
As fi recunoscatoare daca as primi ceva recomandari de achitizii de acest gen. Exista huse impermeabile pentru acest tip de aparat? Ca eu nu am gasit pe internet.
La titlu/subiect am adaugat si ploaie si ninsoare deoarece chiar mi-as dori sa fac poze in ploaie (sau ninsoare), dar imi este frica sa ies cu aparatul cand ploua, mai ales cu galeata. :lol:

Multumesc mult de tot si sper sa primesc raspunsuri cat mai rapid, pentru ca ma duc in Croatia in 2 august.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Cum pot proteja de nisip, ploaie, apa sau ninsoare aparatul?

Mesajde TocuMarian » Joi Iul 09, 2009 9:05 am

Exista pentru ploaie huse speciale ceva de genul: http://www.f64studio.ro/search_result.p ... e%20ploaie
Vad ca sunt putin cam scumpe si nu am folosit deci nu-ti pot spune exact cat de bune sunt.

In nici un caz sa nu iesi fara husa ceva pe ploaie cu aparatul tau ca nu are nici un fel de protectie si probabil o sa ti se strice. La fel si obiectivul. Pe ninsoare nu stiu ce sa-ti zic. Eu am iesit cu al meu (D90 tot fara protectie la vreo ceva) si nu am avut probleme dar incearca sa-l feresti cat poti de mult...

De nisip e mai usor. nu-l pui pe nisip sau in orice fel de contact cu nisipul :) Pentru apa, daca te referi cumva la fotografie subacvatica exista de asemenea niste carcase impermeabile speciale.

O zi buna si vacanta placuta :)
Marian
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot proteja de nisip, ploaie, apa sau ninsoare aparatul?

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 09, 2009 11:00 am

TocuMarian scrie:Exista pentru ploaie huse speciale ceva de genul: http://www.f64studio.ro/search_result.p ... e%20ploaie
Vad ca sunt putin cam scumpe si nu am folosit deci nu-ti pot spune exact cat de bune sunt.

Exista si mai ieftine, precum link magazin online.

Nici eu n-am folosit. Daca ploaia e suficient de rara, parasolarul ofera destula protectie lentilei frontale (cei mai grijulii pot adauga si un filtru de protectie, in ideea de a curata apa de pe el si nu de pe lentila frontala). Daca ploaia e mai deasa, nu fotografiez. Pentru nisip, prefer sa nu scot aparatul din geanta lui impermeabila atunci cind e nisip in zona si bate vintul.

Principala protectie este o geanta impermeabila in care aparatul si obiectivele sa fie bine protejate de praf si apa. Are rolul atit de transport al aparaturii cit si de pastrare in conditii optime.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot proteja de nisip, ploaie, apa sau ninsoare aparatul?

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iul 10, 2009 8:05 am

Eu am o husa kata. O porcarie. Am fotografiat o noapte pe ploaie la o filmare si aparatul la sfirsitul shootingului era mai ud decit daca era afara.
De unde? De la transpiratia miinii... care se aduna in punga aia si nu are unde sa plece...
Nici nu vreau sa imi aduc aminte. Dupa 6 ore de lucru aveam 10 cm3 de apa inauntru. Dar nu mi-am dat seama decit prea tiziu.

Vreti protectie totala? Numai sisteme antiacvatice, carcase etanse. Restul sunt mofturi. Sau si mai bine, aparate etanse. Sunt atitea... si usoare si convenabile ca pret.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron