Acum este Vin Mar 29, 2024 1:57 am

Articole Nikonisti.ro

Folosire filtre multiple

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Folosire filtre multiple

Mesajde emil » Mar Iul 14, 2009 12:25 pm

In viitorul nu foarte indepartat vreau sa-mi iau obiectivul Nikon 70-300VR si pentru protectie vreau sa iau si o lentila de protectie pentru el, ma gandeam sa iau Filtru HOYA PROTECTOR HD (PRO-Slim) 67mm.

Intrebarea este, daca in viitor vreau sa folosesc si alte filtre, de exemplu filtru de polarizare si poate si un filtru pe sistem Cokin, se vor putea pune acestea peste filtrul de protectie sau va trebui sa dau jos acel filtru (luand in calcul ca este un filtru Slim) ?

O alta intrebare, e bun filtrul care l-am "ochit" sau sa aleg alt filtru ? Am vazut ca multa lume foloseste filtre UV pentru protectie si ar fi cateva mai ieftine ca Hoya Protector, dar din cate am citit filtrele Protector influenteaza cel mai putin imaginea si rezista destul de bine la "abuzuri".

P.S. scuzati intrebarea de incepator, dar chiar nu am avut in mana filtre pana acuma asa ca nu stiu exact cum se potrivesc ele :D
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Folosire filtre multiple

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 14, 2009 2:14 pm

emil scrie:In viitorul nu foarte indepartat vreau sa-mi iau obiectivul Nikon 70-300VR si pentru protectie vreau sa iau si o lentila de protectie pentru el, ma gandeam sa iau Filtru HOYA PROTECTOR HD (PRO-Slim) 67mm.

Nu e vorba de o lentila de protectie ci de un filtru de protectie. Alegerea este cit se poate de buna, partea de HD fiind esentiala, chestia cu ingustimea filtrului fiind mai putin relevanta la un teleobiectiv.
emil scrie:Intrebarea este, daca in viitor vreau sa folosesc si alte filtre, de exemplu filtru de polarizare si poate si un filtru pe sistem Cokin, se vor putea pune acestea peste filtrul de protectie sau va trebui sa dau jos acel filtru (luand in calcul ca este un filtru Slim) ?

Fiind vorba de un teleobiectiv se pot pune si peste, fara risc de intunecare a colturilor imaginii (vignetting), dar eu n-as face-o. Fiecare filtru in plus inseamna inca doua suprafete pe care lumina sa se poata reflecta, oricit de bine ar fi tratate filtrele. Iar lumina reflectata de aceste suprafete contribuie la degradarea imaginii.

Filtrele devin problematice la capatul opus al domeniului de focale: la obiective cu focale foarte mici, din cauza cimpului foarte mare de cuprindere, exista riscul ca rama filtrului sa genereze vignetting. De aceea filtrele cu pretentii au si rama ingusta (chestia cu Slim din numele filtrului).

emil scrie:O alta intrebare, e bun filtrul care l-am "ochit" sau sa aleg alt filtru ? Am vazut ca multa lume foloseste filtre UV pentru protectie si ar fi cateva mai ieftine ca Hoya Protector, dar din cate am citit filtrele Protector influenteaza cel mai putin imaginea si rezista destul de bine la "abuzuri".

Ai ales bine. Argumentul invocat de cei care folosesc filtre UV pe post de protectie este ca, la mare sau la peste 2000 m altitudine, acelasi filtru isi poate exersa si vocatia lui primara.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori