Acum este Joi Mar 28, 2024 5:09 pm

Articole Nikonisti.ro

De la un icepator

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

De la un icepator

Mesajde nicu » Mie Iul 15, 2009 2:56 pm

Buna sunt nou in domeniu, am cumparat un nikon D60 si nu prea stiu sa setez aparatu si mar interesa daca la D60 se poate vedea pe ecranul aparatului obiectul ce urmeaza a fi fotografiat? daca da poate imi spuneti si cum, eu am tot incercat dar nu am reusit.
multumesc pentru raspunsuri
nicu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 14, 2009 11:47 pm
Localitate: Vulcan

Re: De la un icepator

Mesajde emil » Mie Iul 15, 2009 3:42 pm

Nikon D60 nu are functia de "Live View", de aceea nu-ti poate arata pe ecran ceea ce urmeaza sa fotografiezi.
Singurul mod de a vedea ce va fi in poza este sa te uiti prin vizorul aparatului.

Din cate stiu, singurele camere de la Nikon care au Live View (adica sa vezi ce urmeaza sa fotografieze) sunt D300, D700, D5000, D3, D3x si bineinteles D90.

Poti cumpara un "vizor unghiular cu LCD" care iti va arata pe un LCD ceea ce de fapt vezi prin vizorul aparatului, dar nu e un "gadget" prea ieftin, uite de exemplu la F64 : http://www.f64studio.ro/det.php?id=471&pid=5636
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: De la un icepator

Mesajde nicu » Mie Iul 15, 2009 11:55 pm

merci. cam scumpe obiectivele alea. cu bani aia iei alt aparat :lol:
nicu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 14, 2009 11:47 pm
Localitate: Vulcan


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron