Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:47 am

Articole Nikonisti.ro

manson / grip desprins

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

manson / grip desprins

Mesajde Merlin » Mie Iul 15, 2009 7:49 pm

Salutare oameni buni!
Posed un D 700 + 24-70 f/2,8.
Acum 3 saptamani mi s-a dezlipit masonul de zoom de pe obiectiv in partea dinspre body, deodata, fara sa fortez nimic, fara sa trag de el. Pur si simplu m-am trezit cu el dezlipit. Am vb cu cei de la service-ul Skin si mi-au spus ca se poate rezolva la ei in maxim 2 saptamani.
In week-end-ul trecut alta belea: mi s-a desprins gripul de pe body in partea stanga, in fata, acolo unde are sigla mica FX. Este ciudat pt. ca eu sunt dreptaci! Nu am mai putut rezista si m-am uitat sub grip, eram curios cu ce-i lipit .. cand colo .. nicio urma de adeziv. Sunt foarte dezamagit de aceasta situatie avand in vedere ca sunt extrem de grijuliu, poate dus la extrem, cu lucrurile pe care le posed si mai ales tinand cont de clasa din care face parte aparatul, precum si obiectivul respectiv.
Ce-i de facut? A mai patit cineva asa ceva? Aparatul si obiectivul au fost utilizate pentru aproximativ 20.000 de declansari. Este normal .. sau la noi la "Romanica" ajung doar cele care sunt mai slabe calitativ?
Am garantia ca cei de la service le vor lipi de aceasta data cu simt de raspundere fata de cei din fabrica? Chiar asa de mult sa dureze operatia de schimbare si lipire a acestora?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: manson / grip desprins

Mesajde Adrian Andrunachi » Mar Sep 01, 2009 9:37 am

Am avut aceeasi problema, la 24-70 se desprinsese gripul, dar intre timp inelul de zoom incepuse sa agate, astfel incat nu mi-am mai batut capul si l-am trimis direct in service. Intr-un final Nikon mi-a schimbat obiectivul (a doua oara).
Oricum, din cate am remarcat la un 28-105 mai vechi, dar cu aceeasi problema, gripurile nu sunt lipite, ci cauciucul pur si simplu adera la corpul obiectivului, muchiile gripului fixandu-se intr-un soi de protuberanta a inelului de zoom.

La D700 a cedat acelasi grip, cel cu logoul FX. Am dus aparatul in service si l-au lipit temporar cu un adeziv gen prenadez pana cand va sosi gripul din Japonia. Cred ca sunt doua luni de cand l-am comandat si inca nu a sosit. De mai bine de un an se pare ca Nikon a luat decizia de a nu mai schimba gripurile pentru echipamentul aflat in garantie, astfel va trebui sa platiti pentru el in jur de 250 lei. Am gasit reperul la Nikon UK la numai 16,27 lire sterline (articolul 1F998-741), dar neavand pe cineva in Anglia care sa mi-l cumpere, pentru ca Nikon UK nu livreaza altundeva decat in tara lor, ma voi resemna achitand o suma de trei ori mai mare celor de la Skin.
Avatar utilizator
Adrian Andrunachi
 
Mesaje: 48
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: manson / grip desprins

Mesajde Merlin » Dum Dec 19, 2010 3:46 pm

Iaca saptamana trecuta mi-a ajuns multa-asteptatul Camera Armor pentru D700. Era si timpul!! Dupa ce am cosmetizat o parte din bucatile gripului de pe body si care m-au costat destul de scump, am reusit sa il imbrac cu un armor. Intr-adevar, este mai mare dar sta mult mai bine in mana. Nu incomodeaza cu absolut nimic si ai un feeling puternic de protectie. Sa mai zic ca m-a costat doar jumatate din cat a costat inlocuirea gripului care are sigla FX pe el? Bine ca mi-a sosit la timp, pana nu imi cedau de tot si celelalte parti ale gripului care sunt si ele afectate. Daca nici eu nu am avut mare grija de sculele mele ... ce sa mai spun ... Jalnic gripul Nikon la un aparat de o asemenea valoare.
In concluzie, recomand cu caldura Camera Armorul original.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: manson / grip desprins

Mesajde sorinsava » Dum Dec 19, 2010 4:11 pm

Tot e de mult mai scump decit gaffer tape, care nici nu mareste dimensiunile

13610304960_7049dfc7c1.jpg

23455587806_4bd418d438.jpg

12082010373.jpg
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: manson / grip desprins

Mesajde Merlin » Dum Dec 19, 2010 5:11 pm

... o fi nu zic ba, desi gaffer tape-ul face si el vreo 65 de ron. Insa banuiesc ca nu este atat de "lipicios" de mana precum siliconul Camera Armorului. Oricum, nu prea as putea sa ma uit la el si sa-l vad bandajat!! :P Sunt sigur ca este buna si solutia aceasta!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: manson / grip desprins

Mesajde sorinsava » Dum Dec 19, 2010 5:19 pm

Cu 65 lei iti imbraci aparatul sau aparatele si obiectivele de multe ori, nu stiu ce calcul ai facut tu. Doar nu crezi ca o banda ajunge pentru o singura imbracare?

Pentru curiosi am gasit un tutorial mai detaliat:
http://sekapursireh.com/?p=76

Pentru obiective se pot cumpara protectii gata facute:
http://www.lenscoat.com/nikon-covers-c- ... 229c001a35
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: manson / grip desprins

Mesajde Merlin » Dum Dec 19, 2010 6:36 pm

Daca nu-s Versace nu ma bag! :p .. mai in gluma, mai in serios .. in primul link vad ca ala protejeaza pentru praf si apa si nu mansoanele de cauciuc! Eu mi-am pastrat mansonul pe care l-am schimbat la 24-70 si l-am pus pe deasupra. Este perfect, precum CA.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori