Acum este Dum Apr 28, 2024 1:16 am

Articole Nikonisti.ro

Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Alesandru » Lun Oct 29, 2012 10:11 pm

Salut, s-a desprins cauciucul din spate(vezi foto atasata).Cu ce as putea sa-l lipesc al loc?
Fişiere ataşate
 d80 spate.jpg
Nikon D80/Nikkor 70-300mm 1:4-5.6G/Nikkor AF-s 18-55mm 1:3.5-5.6G
Avatar utilizator
Alesandru
 
Mesaje: 56
Membru din: Dum Oct 21, 2012 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Ale3n » Lun Oct 29, 2012 10:22 pm

daca e doar dezlipit, cauta un scotch dublu adeziv, daca e si dilatat, aceeasi varianta de lipire, dar mai taie putin din el. in cele din urma o sa ajungi la skin sa schimbi tot setul de cauciucuri, sau ignori si stai fara
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Alesandru » Lun Oct 29, 2012 10:26 pm

Ale3n scrie:daca e doar dezlipit, cauta un scotch dublu adeziv, daca e si dilatat, aceeasi varianta de lipire, dar mai taie putin din el. in cele din urma o sa ajungi la skin sa schimbi tot setul de cauciucuri, sau ignori si stai fara

Da, este si dilatat, in partea de sus trece de bordura cu 1 mm cam.Multumesc pentru ideea cu scotch-ul dublu-adeziv.
Nikon D80/Nikkor 70-300mm 1:4-5.6G/Nikkor AF-s 18-55mm 1:3.5-5.6G
Avatar utilizator
Alesandru
 
Mesaje: 56
Membru din: Dum Oct 21, 2012 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde atreyus » Mar Oct 30, 2012 12:01 am

Cu banda aia adeziva tine de dimineata pana la pranz(proprie experienta)
Cu putina 'Picatura" si multa grija te va tine forever.
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
Avatar utilizator
atreyus
 
Mesaje: 92
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde msbgss » Mar Oct 30, 2012 12:58 am

salutare, aceiasi problema am patit-o la D90-ul meu dupa 1 an de zile. am "google"-it un pic problema si am dat de http://www.criserb.com/blog/cum-se-lipeste-cauciucul-din-spatele-dslr-ului-nikon-d90.html dupa 2 incercari esuate, am reusit sa lipesc cauciucul si arata ca in prima zi :P
1 tentativa: curatat suprafetele, banda dublu adeziva banala gasita prin casa, taiat dupa conturul cauciului, prima suprafata lipita pe aparat, apoi cauciucul peste. Dupa 1 ora s-a umflat coltul de sus-stanga si a aparut gol sub cauciuc in zona apropiata.
2-a tentativa: curatat suprafetele, achizitionat ORABOND 1359 (banda dublu adeziva cica speciala pentru cauciuri,plasticuri,silcon etc),taiat dupa conturul cauciucului, prima suprafata lipita pe aparat, apoi cauciucul peste. Dupa 2 ore iar aveam bula de aer sub cauciuc.
3a SUCCES :curatat suprafetele, ORABOND 1359 taiat dupa conturul cauciului, prima suprafata lipita pe cauciuc, si apoi cauciucul cu adezivul pe aparat la locul lui . Am 2 saptamani si se tine beton.

NU TAIATI CAUCIUCUL doar pentru ca v-a lasat inpresia ca e alungita forma din cauza uzurii/timpului. Nu e cazul.
Succes!Promit ca va tin la curent daca intervine ceva neplacut.:)
Nikon D7000
msbgss
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Oct 08, 2011 4:06 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Alesandru » Mar Oct 30, 2012 2:01 am

msbgss scrie:salutare, aceiasi problema am patit-o la D90-ul meu dupa 1 an de zile. am "google"-it un pic problema si am dat de http://www.criserb.com/blog/cum-se-lipeste-cauciucul-din-spatele-dslr-ului-nikon-d90.html dupa 2 incercari esuate, am reusit sa lipesc cauciucul si arata ca in prima zi :P
1 tentativa: curatat suprafetele, banda dublu adeziva banala gasita prin casa, taiat dupa conturul cauciului, prima suprafata lipita pe aparat, apoi cauciucul peste. Dupa 1 ora s-a umflat coltul de sus-stanga si a aparut gol sub cauciuc in zona apropiata.
2-a tentativa: curatat suprafetele, achizitionat ORABOND 1359 (banda dublu adeziva cica speciala pentru cauciuri,plasticuri,silcon etc),taiat dupa conturul cauciucului, prima suprafata lipita pe aparat, apoi cauciucul peste. Dupa 2 ore iar aveam bula de aer sub cauciuc.
3a SUCCES :curatat suprafetele, ORABOND 1359 taiat dupa conturul cauciului, prima suprafata lipita pe cauciuc, si apoi cauciucul cu adezivul pe aparat la locul lui . Am 2 saptamani si se tine beton.

NU TAIATI CAUCIUCUL doar pentru ca v-a lasat inpresia ca e alungita forma din cauza uzurii/timpului. Nu e cazul.
Succes!Promit ca va tin la curent daca intervine ceva neplacut.:)

Din ce ai scris tu, nu vad diferenta dintre a 2-a si a 3-a...
Nikon D80/Nikkor 70-300mm 1:4-5.6G/Nikkor AF-s 18-55mm 1:3.5-5.6G
Avatar utilizator
Alesandru
 
Mesaje: 56
Membru din: Dum Oct 21, 2012 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Alesandru » Mar Oct 30, 2012 2:03 am

atreyus scrie:Cu banda aia adeziva tine de dimineata pana la pranz(proprie experienta)
Cu putina 'Picatura" si multa grija te va tine forever.

Ma gandeam ca nu e bien cu picatura ca nu mai dai jos picatura aia de pe aparat niciodata(in cazul ca se intampla ceva cu cauciucul si vrei sa-l inlaturi).
Nikon D80/Nikkor 70-300mm 1:4-5.6G/Nikkor AF-s 18-55mm 1:3.5-5.6G
Avatar utilizator
Alesandru
 
Mesaje: 56
Membru din: Dum Oct 21, 2012 10:28 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Florin23 » Mar Oct 30, 2012 2:43 am

Salut . Am intampinat aceasi problema ca si tine ; sa rezolvat cu o banda dublu adeziva ( alege o banda mai prof. 3M ,Tesa ! ,sfat ; curata inainte zona dp. body si cauciucul ) , decupeaza excesul si totul ar trebui sa fie bine .La mine a facut deja 6 luni si nu sa dezlipit inca . Aceasi operatie si cu inelul de focus pe un 18-200, cu un elastic peste ,nu se vede ,fc impecabil . Numai bine ,sper sa iti rezolvi problema !
Florin23
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iul 24, 2011 8:28 pm

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Oct 30, 2012 7:49 am

Solutii gen prenandez; lipirea se face "elastic" si permite indepartarea urmelor lasate in cazul in care este nevoie de interventii la surubul aflat in spatele cauciucului.

Si solutia cu banda dubluadeziva este viabila, doar ca trebuie ca banda adeziva sa nu fie veche, iar lipiciul sa nu mai aiba acele proprietati de buna lipire. Eventualele bule de aer se pot scoate prin inteparea cu un ac.
Banda dubluadeziva e folosita si de Nikon la cauciucurile noi, indiferent ca sunt pentru body sau pentru obiective.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lipire cauciuc spate, cu ce lipici ?

Mesajde msbgss » Mar Oct 30, 2012 9:32 am

Alesandru scrie:Din ce ai scris tu, nu vad diferenta dintre a 2-a si a 3-a...

Ba da, e bolduit textul care difera. lucrez cu 2 suprafete (deh..folie dublu adeziva) la 2-a tentativa prima data am lipit folia pe camera, exfoliat, si apoi am venit cu cauciucul curat pe camera.
La a 3-a (si finala, sper) am lipit pe cauciuc prima data si apoi am exfoliat si lipit pe camera ulterior cealalta suprafata.
Mai clar, acum? Eu nu am facut ca in link-ul ala, eu am crezut ca nu are importanta folia si unde lipesc prima data folia..Se pare ca are.
Stima
Nikon D7000
msbgss
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Oct 08, 2011 4:06 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron