Acum este Joi Mar 28, 2024 5:24 pm

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde alinsaga » Lun Noi 09, 2015 11:00 pm

Astezi mi s-a schimbat Body D4S , desi nici acesta nu este perfect in calibrare vs a vs de obiectivele mele, acesta pare mai corespunzator si reglabil ; trebuie sa mai testez inainte sa trag o concluzie definitiva .

Calibrarea ar trebui facuta pe baza de programare in ziua aducerii in service chiar de catre client care sa plece cu aparatul acasa si nu sa trimita aparat de 6000 eur prin curier fara macar o serie ca sa nu mai vorbim de asigurare. Calibrarea in sine nu este o problema cat timp s-ar rezolva asa de catre Skin sau cat timp AF-tune poate corecta front sau back-focusul.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde aurelius » Lun Noi 09, 2015 11:12 pm

Asta este un lucru bun!
De curiozitate, referitor la problema primului body ce raspuns ai primit in urma constatarii?
Avatar utilizator
aurelius
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 27, 2014 12:57 am
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde mumus » Lun Noi 09, 2015 11:37 pm

Probabil : a fost lovit domle...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov


Re: Feedback Service Nikon

Mesajde madeinchina » Mar Noi 10, 2015 2:14 pm

alinsaga scrie:nici un raspuns


Te rog, pune seria primului aparat ,aici pe forum. Cu siguranta,de Black Friday ,va ajunge la altcineva ;) .....Sa vedem si noi cum arata circuitul Nikonului in natura :lol:
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde mumus » Mar Noi 10, 2015 5:27 pm

Esti optimist daca crezi ca va reveni fix pe forum...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Merlin » Dum Noi 15, 2015 3:50 pm

As dori sa-mi raspunda si mie cineva de la Restart de ce Nikon D700 se afla incadrat pe lista service (http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20manopera%20operatiuni%20service%20Nikon.pdf) la gama pro dar a fost retras din Nikon NPS?? Putina corectitudine strica? Eu inteleg ca ati dorit sa cresteti vanzarile de D800 in momentul in care ati luat aceasta decizie .. insa .. fair play-ul este strain de brand-ul Nikon?? Va multumesc pentru decenta raspunsului!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Nikon Service » Mar Noi 17, 2015 10:31 am

Merlin scrie:As dori sa-mi raspunda si mie cineva de la Restart de ce Nikon D700 se afla incadrat pe lista service (http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20manopera%20operatiuni%20service%20Nikon.pdf) la gama pro dar a fost retras din Nikon NPS?? Putina corectitudine strica? Eu inteleg ca ati dorit sa cresteti vanzarile de D800 in momentul in care ati luat aceasta decizie .. insa .. fair play-ul este strain de brand-ul Nikon?? Va multumesc pentru decenta raspunsului!



Buna ziua,

Serviciul Nikon Professional Services se adreseaza fotografilor profesionisti care sunt constienti de faptul ca este necesar sa-si faca in mod continuu upgrade de echipament pentru a face fata cerintelor din piata. Aparatul foto Nikon D700 a facut parte din aceasta lista insa intre timp productia acestuia a incetat si au mai aparut doua generatii de aparate foto.

Cu stima
Service autorizat Nikon
www.restart.ro
Nikon Service
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Oct 22, 2012 11:36 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Merlin » Mar Noi 17, 2015 2:55 pm

Doamne fereste! Inteleg ca daca nu detii ultimul model de aparat foto nu mai esti profesionist si uiti a face fotografie?? Vai de mine! Sper ca raspunsul a fost o gluma! :(
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Noi 17, 2015 8:37 pm

Merlin scrie:Doamne fereste! Inteleg ca daca nu detii ultimul model de aparat foto nu mai esti profesionist si uiti a face fotografie?? Vai de mine! Sper ca raspunsul a fost o gluma! :(


Raspunsul oficial a fost dat in concordanta cu regulamentul de aderare la NPS, impus de Nikon (http://static.nikonisti.ro/documente/regulament_nps.pdf).

Daca, calitatea de "profesionist" nu e reglementata in niciun fel, calitatea de membru NPS este reglementata strict (si actualizata in functie de produsele aflate in fabricatie curenta) ...
Poti fi fotograf profesionist si cu D700, dar nu (mai) esti membru NPS. La fel de bine poti avea D4/D810, esti membru NPS (te califici pentru a deveni membru), dar nu e obligatoriu sa fi si fotograf profesionist.

Nikon pleaca de premiza ca tehnica de virf e primordiala pentru o calitate profesionala si a creat un serviciu special pentru aceasta tehnica hardware numit NPS, dar a pus si niste conditii minimale. Intre aceste conditii nu se regaseste nicaieri specificat ca trebuie detinut/prezentat un document care sa certifice ca membrul NPS este si fotograf profesionist.
[ca sa luam un exemplu concret: printul Arabiei Saudite e in mod cert membru NPS (poate chiar unul de vaza), dar in orice caz profesionist nu este, chiar daca ii reusesc citeva cadre din miliardele pe care le poate face cu aparatura din dotare]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori