Acum este Vin Apr 19, 2024 3:04 am

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: despre service Nikon

Mesajde Merlin » Joi Noi 08, 2012 1:08 pm

Fratilor! O fi rau sau bine, insa primul pas au facut: Azi, este pentru prima data anul acesta cand robotul telefonic al service-ului functioneaza si cand operatorul (o doamna/domnisoara) raspunde imediat, cu detalii si la obiect. Ii multumesc pe aceasta cale (din pacate nu am retinut numele)! Se pare ca cineva acolo sus a tinut cont de sugestii (multumesc dle N.R.).
Daca si tehnicienii vor aplica aceeasi atitudine ... poate s-or invarti lucrurile si imi primesc obiectivul in stare perfecta de functionare ... ca la cati bani am dat pe dansul si l-am luat de nou!!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

despre service Nikon

Mesajde Mankid40 » Joi Noi 08, 2012 6:51 pm

Tehnicienii daca sunt la salariu fix nici o data nu vor solutiona mai multe probleme(aparate foto, obiective etc)!


Sent from my iPad using Tapatalk HD!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde ikraft » Vin Noi 09, 2012 7:42 am

@glumetzu: multe lucruri par simple din exterior, dar sint convins ca nemtii nu ar avea nici un motiv sa accepte asemenea penalizari cum speri tu. plus ca orice intelegere trebuie sa treaca prin avocati, platiti regeste si cine stie cite alte chestii. toate pt ce?? pt o solutie temporara? cel mai bine e sa nu fie nevoie de service-ul din germania. cind se poate financiar, poate skin val lua toata aparatura.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde glumetu » Vin Noi 09, 2012 12:45 pm

sistemul asta se practica de multi ani de zile, nu-i o treaba inventata de glumetu pe nikonisti.ro. Eu cunosc intim cel putin cateva astfel de implementari (sigur, in lumea IT, dar e practic acelasi lucru). O disciplina de service nu se dobandeste prin rugaminti si valuri pe forumuri, ci prin contracte. In relatiile comerciale, numai banul disciplineaza.

Sigur, lehamitea service-ului din Germania se poate datora mai multor factori (gen business "servit" de Nikon Europe sau mai stiu eu ce), deci probabil n-au nici un interes sa se inhame la SLA-uri daca oricum nu ai alternative, ca distribuitor reprezentant service sau ca client.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: despre service Nikon

Mesajde Lucian Iulian Stefan » Sâm Noi 10, 2012 3:39 am

bagy scrie:Aparatul a fost deja de 3 ori in service, raspunsul celor de la service aparatul functioneaza in parametrii, cu toate astea am schimbat 5 obiective nikon 50mm 1.8D, 1 Nikon 18-105, 1 16-85, 1 Tamron 17-50, 1Tamron 28-75, 1 Sigma 17-70, 1 Nikon 85, 1.8D, toate aceste obiective funcioneaza sau functionau pana la momentul vanzarii impecabil pe D90 si D5100 ale mele, un D90 un D5100 si 2 D700 ale prietenilor dar nu si pe gunoiul de D7000, cu toate acestea cei de la Skin au spus in data de 29.10.2012 ca toate aceste aparate si obiective sunt decalibrate doar D7000 este PERFECT, si inca ceva tot un "sfat" din partea lor " la focalizarea cu un singur punct de focalizare sa folosesc "doar" punctul central daca vreau ca aparatul sa focalizeze corect".
Daca cineva dintre dumneavoastra poate spune ca trebuie sa fiu multumit de D7000 sau service-ul Nikon Romania eu tac.
Problema aparatului meu, problema care persista de 5 luni este aceia ca toate fotografiile facute la diafragme mai deschise de f4.5 si de la distante mai mari de 2m fata de subiect sunt complet nefocalizate, problema nu poate fi controlata din finetuning pentru ca focusul este haotic la un cadru 3m in spate la urmatorul 10cm in fata.
Respect si scuze pentru deranj.
P.S. In 29.10.2012 cei de la Skin au spus ca o sa fiu contactat de cineva de la service pentru a rezolva problema, ati ghicit n-a sunat nimeni.

Despre faza cu punctul central... am auzit ca ar fi cel mai sensibil, dar la aparatele mele nu am intalnit comportament aberant la focalizare punct unic lateral. Nici pe mine nu m-ar convinge explicatia asta. Cred ca aparatul ar trebui schimbat daca la discutia cu tehnicianul sau cu un reprezentant Skin Service, acestia nu va pot demonstra acelasi comportament si la un alt exemplar de d7000 testat in aceleasi conditii, cu acelasi obiectiv.
Pana acum 5 luni aparatul a functionat corect???
Cu stima,
Lucian-Iulian Stefan.
Lucian Iulian Stefan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Aug 16, 2012 12:07 pm
Localitate: Tulcea

Re: despre service Nikon

Mesajde adyfun » Sâm Noi 10, 2012 1:03 pm

Cam aici bat si eu, o serie de obiective care functioneaza fara probleme pe alte aparate Nikon dar care pe al tau functioneaza cu probleme este clar ca aparatul are probleme mai degraba hardware ceea ce ar necesita o schimbare a lui, cel putin placa de baza, senzori, etc. Poate cei de la service Nikon nu au aparatura perfomanta ca centrele mari ale Nikon din alte tari, aceasta costa mult si trebuie personal specializat pentru asta dar de schimbat aparatul si decontat la Nikon, daca este si in garantie nu ar trebui sa impuna nici o problema, toate firmele de elctronice din lumea asta au o marja de 2-5% produse cu defecte chiar daca stau imbracati ca astronautii in fabricile de productie. Cred ca ar fi mai bine sa insisti pentru schimbarea lui daca nu se remediaza nimic.
adyfun
 
Mesaje: 485
Membru din: Lun Iun 20, 2011 4:58 pm
Localitate: Bacau

Re: despre service Nikon

Mesajde Merlin » Sâm Noi 10, 2012 1:51 pm

fratilor! Mi s epare mie sau mi-a disparut postul anterior?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

despre service Nikon

Mesajde Mankid40 » Sâm Noi 10, 2012 5:48 pm

Cred ca nu ti-se pare, si ale mele dispar, daca sunt in contradictie cu regulamentul!
:D


Sent from my iPad using Tapatalk HD!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: despre service Nikon

Mesajde Merlin » Sâm Noi 10, 2012 7:45 pm

Pai ce am spus in contradictie? Faptul ca am probat obiectivul primit in schimbul cat sta al meu in service pe ambele body-uri si ca acestea se prezinta respectabil sau ca imi doresc ca obiectivul meu sa se intoarca din Germania functional 100%?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Tudor_dx » Mar Noi 13, 2012 11:52 am

Nu a fost sters niciun post. Au mai fost unele mutate in topicul acesta, dar atat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron