Acum este Vin Apr 19, 2024 11:13 am

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: despre service Nikon

Mesajde Lucian Iulian Stefan » Sâm Noi 03, 2012 11:22 pm

... si cu trupul, nu numai cu sufletul! :D
Probabil ca acum se vor evita multe pagini de dispute inutile pe tema service-lui.
Cu stima,
Lucian-Iulian Stefan.
Lucian Iulian Stefan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Aug 16, 2012 12:07 pm
Localitate: Tulcea

Service Nikon

Mesajde berila_mz » Dum Noi 04, 2012 3:48 pm

Ce ai citat tu mai sus se refera la "lipsa conformitatii" la momentul vanzarii unui produs, gen are f/3,5 nu f/2,8 cum il prezinta cand ti-l vand.
Detalii despre perioada cat timp poate sta in service si in ce conditii se schimba e in urmatoarele articole.
In cazul de fata acel service face un serviciu platit, nu are timp maxim de remediere, pt ca nu e in garantie, daca nu te satisfac, anulezi comanda si cauti alt service, ca doar sunt banii tai!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Service Nikon

Mesajde glumetu » Lun Noi 05, 2012 11:44 am

multumesc pentru raspunsuri si suport.

Din pacate, nu stiu alt service care sa repare optica Nikon, daca cunoasteti, spuneti-mi va rog.

Nici solutia cu avocatul nu e decat teoretica, eu vreau sa-mi repar obiectivul, nu sa fac valuri. Singurul motiv pentru care fac valuri este ca, dupa toate aparentele, Nikon nu prea vrea sa-mi repare obiectivul.

De asta spun ca pana la urma poate merita sa iei obiective 3rd party, daca tot nu ai niciun fel de service autorizat (ca atitudinea astora sigur nu e de service autorizat). Macar iesi mai ieftin.
Ultima oară modificat de glumetu pe Lun Noi 05, 2012 11:50 am, modificat 1 dată în total.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Service Nikon

Mesajde Ciprian Dragan » Lun Noi 05, 2012 11:50 am

Skin Service ... aceeasi poveste .... aceeasi lipsa de respect fata de clientii care la baga in buzunare o droaie de bani, aceeasi comunicare proasta deloc orientata spre satisfacerea clientului ... Nimic nu s-a schimbat! Si asta pentru ca merge... pentru ca detin acest monopol. Nu are sens sa mai detaliez experienta mea cu Skin pentru ca sunt altii aici cu probleme mult mai complexe si mai "dureroase" dar concluzia este aceeasi pe care o simt cu totii: NISTE INCOMPETENTI, PROST INSTRUITI SI IRESPONSABILI!
Ciprian Dragan
 
Mesaje: 42
Membru din: Mie Aug 11, 2010 1:46 pm

Service Nikon romania

Mesajde bagy » Mie Noi 07, 2012 12:25 pm

Buna ziua, deranjez si eu cu o mica intrebare stie cineva care este procedura pentru trimiterea unui aparat Nikon D7000 aflat in garantie la un service autorizat din alta tara? Intreb deoarece incerc de 5 luni si 3 trimiteri in service sa ajung si eu la un aparat care sa poata fi folosit si la diafragme mai deschise de F4.5 si cu un singur punc de focalizare, in service-ul din Romania se pare ca nu este posibil acest lucru.
Multumesc, o zi frumoasa.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Nikon Service » Mie Noi 07, 2012 1:26 pm

Va multumim tuturor pentru mesaje, le urmarim cu interes deoarece ne sunt de mare folos pentru imbunatatirea serviciilor Skin Service. In cazul mentionat de "glumetu", caz caruia ii acordam toata atentia, situatia este din pacate exact asa cum este descrisa, perioada de stationare in service-ul din Germania a fost foarte lunga, lucru pentru care ne cerem scuze si pe aceasta cale. Fara a fi ilegal, termenul total de asteptare a produsului este mult mai lung decat ne-am dori si pe care un client il poate gasi rezonabil. In ultima perioada centrul nostru de service a reusit sa micsoreze mult timpul de stationare a produselor Nikon in service pentru reparatiile efectuate in cadrul centrului de service Nikon din Romania, ajungand de la un maxim de 90 de zile la 30 de zile pentru reparatiile in afara garantiei, termen pe care ne propunem sa il micsoram in continuare. In cazul reparatiilor care necesita interventii in cadrul centrului de service din Germania din pacate nu exista o modalitate de control al timpului pentrecut de produsele expediate catre acesta, la care se adauga durata necesara transferului. Este o problema in legatura cu care incercam de asemenea sa gasim solutii. Ne pare rau pentru nemultumirile dumneavoastra, suntem siguri ca acestea sunt fondate si de aceea va asteptam oricand cu feedback aici, pe adresa de contact aparate.nikon@skinservice.ro sau prin orice alta modalitate de comunicare. Ne dorim sa fim un partener de discutie deschis si sa va sprijinim in gasirea solutiilor tehnice optime, in cel mai scurt timp posibil.
Service autorizat Nikon
www.restart.ro
Nikon Service
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Oct 22, 2012 11:36 am

Re: despre service Nikon

Mesajde bagy » Mie Noi 07, 2012 6:39 pm

Poate!? Fiecare cu parerea lui si cu experiantele lui legate de service Nikon, personal sunt mai mult decat dezamagit.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: despre service Nikon

Mesajde Lucian Iulian Stefan » Mie Noi 07, 2012 8:01 pm

bagy scrie:Poate!? Fiecare cu parerea lui si cu experiantele lui legate de service Nikon, personal sunt mai mult decat dezamagit.

Regretabil! Nu se poate schimba aparatul?
Cu stima,
Lucian-Iulian Stefan.
Lucian Iulian Stefan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Aug 16, 2012 12:07 pm
Localitate: Tulcea

Re: despre service Nikon

Mesajde bagy » Mie Noi 07, 2012 10:18 pm

Aparatul a fost deja de 3 ori in service, raspunsul celor de la service aparatul functioneaza in parametrii, cu toate astea am schimbat 5 obiective nikon 50mm 1.8D, 1 Nikon 18-105, 1 16-85, 1 Tamron 17-50, 1Tamron 28-75, 1 Sigma 17-70, 1 Nikon 85, 1.8D, toate aceste obiective funcioneaza sau functionau pana la momentul vanzarii impecabil pe D90 si D5100 ale mele, un D90 un D5100 si 2 D700 ale prietenilor dar nu si pe gunoiul de D7000, cu toate acestea cei de la Skin au spus in data de 29.10.2012 ca toate aceste aparate si obiective sunt decalibrate doar D7000 este PERFECT, si inca ceva tot un "sfat" din partea lor " la focalizarea cu un singur punct de focalizare sa folosesc "doar" punctul central daca vreau ca aparatul sa focalizeze corect".
Daca cineva dintre dumneavoastra poate spune ca trebuie sa fiu multumit de D7000 sau service-ul Nikon Romania eu tac.
Problema aparatului meu, problema care persista de 5 luni este aceia ca toate fotografiile facute la diafragme mai deschise de f4.5 si de la distante mai mari de 2m fata de subiect sunt complet nefocalizate, problema nu poate fi controlata din finetuning pentru ca focusul este haotic la un cadru 3m in spate la urmatorul 10cm in fata.
Respect si scuze pentru deranj.
P.S. In 29.10.2012 cei de la Skin au spus ca o sa fiu contactat de cineva de la service pentru a rezolva problema, ati ghicit n-a sunat nimeni.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde glumetu » Joi Noi 08, 2012 8:45 am

@Skin Service: Va multumesc pentru mesaj, asa cum am afirmat, cred ca de vina este service-ul de Germania. Am vazut intre timp si SMS-ul de la Dvs, de indata ce ma intorc in tara trec sa ridic obiectivul.

Totusi, nu sunt de acord cu faptul ca nu aveti controlul timpului petrecut in service-ul din Germania. Orice sistem de service sanatos si care se vrea performant ar avea un SLA (adica Service Level Agreement) cu acest faimos service din Germania, in care:
1/ pe un nomenclator de actiuni de service, se comit timpi de reparatie;
2/ pe un nomenclator de piese de schimb, se comite o disponibilitate a stocului de piese.
O data ce se iese din termenele comise, se platesc penalitati de catre cel care nu le-a respectat.

E simplu, nu-i nevoie decat de vointa.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori