Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:55 am

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Service Nikon romania

Mesajde bagy » Joi Noi 15, 2012 10:38 am

Tot eu si tot legat de penibilitatea D7000.
In data de 22 se fac 6 luni de cand am cumparat, schimbat si trimis prin service acest produs "jegkon", problema exact aceiasi toate cadrele trase la diafragma deschise sunt neclare in cel mai bun caz atat de soft incat par miscate, am eliminat zic eu posibilitatea ca vina sa fie a utilizatorului, asta pentru ca am apelat la mai multe persoane cu state vechi prin treaba asta numita fotografie, ultima persoana care a facut ceva teste cu aparatul meu si cu obiectivele dumnealui este domnul Calin Andra ( multumesc stimate domn), dumnealui a spuns ca aparatul se pare sa aiba probleme de soft sau procesare ( masurarea parametrilor de expunere de catre aparat este complet haotica).
Service-ul Nikon, persoane care vorbesc frumos si in cazul meu cam atat, am trimis cateva "monstre" ale calitatii fotografiilor realizate cu acest minunat aparat si cu 5/6 obiective ( sincer nu mai retin exact) realizate mai mult de persoane care ale caror cunostinte si a caror experienta nu cred ca pot fi pusa la indoiala cu toate aceste service-ul Nikon nu face nimic, dupa spusele domniilor lor ( contactati telefonic zilnic in ultimele 7/8 zile) analizeaza respectivele fotografii.
Acum spuneti si dumneavoatra, personal cred ca am asteptat suficient, cred ca am suficiente motive sa ma adresez ANPC pentru a solutiona acest litigiu ledat de acest D7000.
In cazul in care cineva cunoaste o alta posibilitate de a rezolva aceasta problema va rog sa-mi spuneti cum si ce sa ma fac.
Multumesc, o zi frumoasa.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Service Nikon romania

Mesajde Metall » Vin Noi 16, 2012 5:12 pm

Parerea mea e sa "go for it"
Daca nu ti se respecta drepturile, ia-ti timp si aduna-ti datele pt a face un dosar pe care sa-l trimiti la OPC.
Pune frumos toate documentele care iti atesta dreptul la garantie, si descrie toti pasii pe care i-ai facut pt a-ti rezolva amiabil problema.

( Pe mine m-a mirat ce rapid am primit niste bani inapoi de la o banca ce abuzase de niste aditionale la un contract pe care-l aveam cu ei in urma apelarii la OPC )
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Service Nikon romania

Mesajde bagy » Mar Noi 20, 2012 1:59 pm

Salve!! Tot eu, astazi cei de la Skin, pentru a patra oara au spus ca in urma verificarilor facute aparatul meu citez formula folosita de domnul Rizea (Skin) "aparatul este chiar putin peste standardele Nikon", domniile lor refuza sa testeze aparatul in conditii reale de utilizare, se rezuma doar la verificarea aparatului pe standul Nikon, accepta ca acele cadrele trimise catre Skin sunt cu probleme dar in "simularile" facute pe softul de la calculator nu au reusit depistarea problemei.
Conform legislatiei in vigoare citez "daca aparatul se defecteaza, nu functioneaza corect sau are vicii ascunse in primele sase luni de garantie, cumparatorul poate cere inlocuirea bunului sau restituirea contravalorii" in aceste conditii m-am adresat ANPC care m-au indrumat catre expertul tehnic din cadrul tribunalului Arad pentru o expertiza necesara in dosarul pentru instanta, astfel joi urmeaza expertizarea aparatului de catre expertul tribunalului si un fotograf cu licenta din oras ( fotograf care deja a facut mai multe cadre cu acest aparat, cadre deja trimise catre Skin, analizate si simulate) iar vineri ANPC finalizeaza dosarul pentru chemarea in instanta.
Astfel cu ajutorul celor de la Nikon Romania voi ajunge in instanta pentru solutionarea litigiului, daca mai sunt printre dumneavoastra persoane cu astfel de litigii dati un semn sa atacam Skin-ul in grup.
Asa ca o satisfactie personala am inceput pregatirile pentru o mediatizare cat mai puternica a cazului.
O sa revin si aici cu cadrele trimise catre Skin si catre Nikon.com
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Service Nikon romania

Mesajde goangaus » Mar Noi 20, 2012 4:25 pm

Bravo, sa ne tii la curent.
Numai prin astfel de actiuni vor invata si serviceurile din Romania sa-si respecte clientii.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: despre service Nikon

Mesajde asoka » Mar Noi 27, 2012 12:09 am

Lucian Iulian Stefan scrie:
bagy scrie:Aparatul a fost deja de 3 ori in service, raspunsul celor de la service aparatul functioneaza in parametrii, cu toate astea am schimbat 5 obiective nikon 50mm 1.8D, 1 Nikon 18-105, 1 16-85, 1 Tamron 17-50, 1Tamron 28-75, 1 Sigma 17-70, 1 Nikon 85, 1.8D, toate aceste obiective funcioneaza sau functionau pana la momentul vanzarii impecabil pe D90 si D5100 ale mele, un D90 un D5100 si 2 D700 ale prietenilor dar nu si pe gunoiul de D7000, cu toate acestea cei de la Skin au spus in data de 29.10.2012 ca toate aceste aparate si obiective sunt decalibrate doar D7000 este PERFECT, si inca ceva tot un "sfat" din partea lor " la focalizarea cu un singur punct de focalizare sa folosesc "doar" punctul central daca vreau ca aparatul sa focalizeze corect".
Daca cineva dintre dumneavoastra poate spune ca trebuie sa fiu multumit de D7000 sau service-ul Nikon Romania eu tac.
Problema aparatului meu, problema care persista de 5 luni este aceia ca toate fotografiile facute la diafragme mai deschise de f4.5 si de la distante mai mari de 2m fata de subiect sunt complet nefocalizate, problema nu poate fi controlata din finetuning pentru ca focusul este haotic la un cadru 3m in spate la urmatorul 10cm in fata.
Respect si scuze pentru deranj.
P.S. In 29.10.2012 cei de la Skin au spus ca o sa fiu contactat de cineva de la service pentru a rezolva problema, ati ghicit n-a sunat nimeni.

Despre faza cu punctul central... am auzit ca ar fi cel mai sensibil, dar la aparatele mele nu am intalnit comportament aberant la focalizare punct unic lateral. Nici pe mine nu m-ar convinge explicatia asta. Cred ca aparatul ar trebui schimbat daca la discutia cu tehnicianul sau cu un reprezentant Skin Service, acestia nu va pot demonstra acelasi comportament si la un alt exemplar de d7000 testat in aceleasi conditii, cu acelasi obiectiv.
Pana acum 5 luni aparatul a functionat corect???





Salut, cunosc mai mult decat bine genul asta de problema...ma confrunt cu ea de peste 1 an de zile incercand sa calibrez niste obiective tamron care inial erau spot on dar a trebuit sa le schimb placa de baza pt ca nu mai erau compatibile cu nikon d5100...nici pana in ziua de azi nu am reusit sa le mai calibrez ...asemenea am probleme majore cu focusul aleatoriu...ce dracu calibrare sa faci daca focusul e unde vrea el si asta cred ca e vina body-ului...si atre mi-e din cate am auzit ca se adevereste si nu o sa ajung la nici o concluzie cu el nici in sevice skin...desi doamne ajuta poate dupa 1 an jumate o sa pot folosi si eu aparatul ok...nu conteaza ca deja s-a cam ales prafu de el...mizerii in pentamiror in interior etc si zeci de mii de declansari aiurea doar pentru a testa :((
asoka
 
Mesaje: 84
Membru din: Vin Iul 29, 2011 11:25 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Tudor_dx » Mar Noi 27, 2012 10:32 am

Acum sa nu facem service-ul Nikon responsabil pentru toate third-party-urile cu probleme. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde asoka » Mar Noi 27, 2012 1:38 pm

Lol ei da nici gand de asa ceva :) problema este ca focusul aleator este cu un nikon 35 mm 1.8 si as vrea sa aduc body in service pt verificare sa am posibilitatea sa calibrez si obiectivele dar m au speriat serios comentariile mai ales ca am trecut prin situatii f asemanatoare :D Inca nu am experienta definitorie cu serviceul skin
asoka
 
Mesaje: 84
Membru din: Vin Iul 29, 2011 11:25 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde ovidiu.buzzi » Sâm Dec 01, 2012 3:01 pm

Go Canon!!! Cu serviciile skin in romania mai bine luati un aparat nikon second hand la jumatate de pret fara garantie pentru ca oricum nu asigura garantie cei de la skin...garantia lor e zero.......mie mi-au spus dupa 7 luni la un d90 referitor la problema cu cauciucul ca este normal si costa 100 lei doar cauciucul de pe spate.si este 3 $ la piese sa-l cumperi nou din USA.au spus ca motivul ar fi sarurile acide de pe maine......pai ar trebui sa folosesc nikonul cu manusi de chirurg inseamna.....la fel si lentila 24-70 care platesti o gramada de bani pe ea si se dezlipeste cauciucul de pe obiectiv......am trecut de mult la canon si sunt foarte multumit. (Aviz celor de la SKIN:firma nikon asigura garantia la cauciucul dezlipit pentru ca mi l-au schimbat in alta tara.doar ca romanii de la skin sunt putin mai isteti sa lucreze mai putin si in romania principiul garantiilor merge pe :a fost scapat in apa,trantit,utilizat cum nu trebuie pentru a anula garantia).
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde bagy » Sâm Dec 01, 2012 3:06 pm

Tudor_dx scrie:Acum sa nu facem service-ul Nikon responsabil pentru toate third-party-urile cu probleme. :)



Stimate domn, cuvintele acestea din partea unui admin par sa-mi confirme temerea ca am cumparat din magazin in Romania un Nikon D7000 contrafacut.
Tara lu' peste.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde VAdrian » Sâm Dec 01, 2012 3:33 pm

Unde ti-au reparat cauciucurile ca sa putem da si noi exemplu la skin cand intervine problema asta.

Mersi!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
Avatar utilizator
VAdrian
 
Mesaje: 149
Membru din: Joi Aug 20, 2009 10:49 am
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori