Acum este Joi Mar 28, 2024 11:40 am

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde catalin83 » Joi Ian 26, 2017 3:02 pm

Astia de la service-ul restart ar trebui sa dispara de nesimtiti ce sunt ! Am un nikon in garantie si vroiam sa imi schimbe buretelul din interior care este rupt o mica parte ! Primesc raspuns ca nu face obiectul garantiei pt ca a fost folosit necorespuzator aparatul !

Seriooooos ??? Necorescpunzator ? Daca dau jos un obiectiv si montez altul si fac poze...inseamna utilizare necorespunzatoare???

Pe langa asta ca sa umfle factura au zis ca pt a schimba acel burete se demonteaza toata camera si necesita calibrare !!! Seriioooos? Ei cred ca toti suntem prosti ?? Stiu ca traim in Romania si aici nu se stie cum sa faca un ban din manopera care nu exista !

Evident ca pretul total era deosebit de "mic" asa cum e de obicei la ei.

L-am schimbat la altii mai prosti ! Astia mai prosti au schimbat buretelul ,fara demontarea nu stiu caror componente care ar necesita calibrare ! Camera functioneaza bineinteles perfect !!!

Se mai plangea cineva pe un grup de pe fb cu aceeasi problema! I-au cerut 2800 lei pt reparatie ca altfel pierde garantia pt utilizare necorespunzatoare !

Oarba dupa voi service nikon din Baneasa! Rusine !!!!
catalin83
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Noi 25, 2015 12:19 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde moaartea » Joi Ian 26, 2017 7:32 pm

de ceva timp divizia nikon care se ocupa cu aparate foto nu mai face profit, si mai nou e in pierdere, deci se taie din ce se poate si se pare ca controlul calitatii si service-ul sunt printre primele care au devenit victime
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Iancu Mihai » Mar Mar 21, 2017 11:34 am

M-a rugat cineva sa-i duc la reparat un nikon 18-55mm. Am fost la service in data de 14.03.2017 si am lasat obiectivul urmand sa fiu sunat cand este gata. Astazi 21.03.2017 sun sa vad ce si cum, imi zice doamna de la celalat capat al firului ca se asteapta piesele deoarece nici nu au venit. Intreb, dar cu aproximatie cand credeti ca se rezolva problema?. Imi raspunde ca la produsele POST garantie poate sa dureze pana la 3 LUNI, si ca in medie dureaza 1.5 luni!
Astept...cu toate ca nu este obiectivul meu astept sa scap de Nikon!
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde CTz » Mar Mar 21, 2017 12:52 pm

Nikon Service scrie:
Buna ziua,

Garantia oferita de catre Nikon acopera eventualele defecte aparute in urma viciilor de fabricatie. Conform certificatului de garantie art 5.2 calibrarea este o operatiune de mentenanta si se efectueaza contra cost. Este decizia centrului de service Nikon de a asigura gratuit calibrarea produselor in primele 6 luni de la achizitie, o perioada considerata rezonabil de lunga pentru testarea acestora si identificarea eventualelor disfunctionalitati aparute ca urmare a varii motive. Aparatele si obiectivele fotografice sunt echipamente de precizie, utilizarea produsului nu este singura cauza ce poate duce in timp la decalibrare ci si conditiile de mediu, transport si depozitare. Este motivul pentru care centrul nostru de service asigura calibrarea gratuita in limita a 6 luni de la achizitie, nu este o obligatie legislativa ci un gest de buna credinta fata de utilizatori.

Cu stima


Asta intr-o lume perfecta, in care obiectivul/body-ul ajunge din fabrica, unde a fost perfect calibrat, direct in mainile mele. In lumea reala se pot intampla x chestii nasoale la transport. Deci, hai sa nu ne ascundem dupa deget... Repet, era o solutie mai eleganta sa ofertiti prima calibrare gratis.

Si, sa fim seriosi, cand foarte multi clienti, unii chiar NPS, se plang de serviciile service-ului, si dau exemple de cum se rezolva foarte civilizat in tari mai normale un pic, in garantie, fara hartii doveditoare, fara insinuari de genul " nu are nici o problema, voi nu stiti ce si cum", "aparatul/obiectivul nu a fost utilizat corespunzator", etc, ar trebui sa va ganditi sa schimbati ceva...

Dar, suntem in Romanistan, asa ca unii deja ne-am obisnuit sa cautam alternative... Si culmea, ele chiar exista. Poate asta ar trebui sa va puna pe ganduri...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Mar 21, 2017 2:32 pm

https://www.facebook.com/danbumbas/posts/1218531328263001

Unde putem trimite niste mailuri mai multi la nikon international, poate avem noroc si se iau masuri.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde CTz » Mar Mar 21, 2017 2:44 pm

Am citit... Mnea', daca ai ochiul stramb :D

Acum serios, eu mi-am cam luat gandul de la o rezolvare. Poate daca da Skin faliment :) In rest, eu ma lovesc de problemele astea de vreo 2-3 ani si evolutia este negativa.

Dar poate sunt eu ghinionist...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Iun 28, 2017 3:58 pm

Am bagat body-ul D750 luna trecuta in service pentru schimbarea shutterului (facea parte din seria cu probleme) + calibrare.
Pe fisa de service este notat: "Interventie efectuata: Inlocuit shutter unit. Calibrat AF. Update de firmware sist AF."
Focusul este ceva mai consistent, insa mai da rateuri pe alocuri lucru care mi se pare innaceptabil pentru un body de calibrul asta, shutterul insa la viteze mari (peste 1/1600) tot se blocheaza.
Din pacate nu imi pot permite sa mai las aparatul in service inca o luna in perioada asta.
Intrebarea mea este, s-a schimbat ceva la shutter sau doar a fost resetat pe 0 pentru a parea ca s-a facut ceva?
E normal ca dupa schimbare shutter, problema sa persiste?
O sa dau mail catre nikon intl pentru a afla mai multe, intrebarea este: reparatia este posibila?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Nikon Service » Joi Iun 29, 2017 2:13 pm

Plesoianu Marius scrie:Am bagat body-ul D750 luna trecuta in service pentru schimbarea shutterului (facea parte din seria cu probleme) + calibrare.
Pe fisa de service este notat: "Interventie efectuata: Inlocuit shutter unit. Calibrat AF. Update de firmware sist AF."
Focusul este ceva mai consistent, insa mai da rateuri pe alocuri lucru care mi se pare innaceptabil pentru un body de calibrul asta, shutterul insa la viteze mari (peste 1/1600) tot se blocheaza.
Din pacate nu imi pot permite sa mai las aparatul in service inca o luna in perioada asta.
Intrebarea mea este, s-a schimbat ceva la shutter sau doar a fost resetat pe 0 pentru a parea ca s-a facut ceva?
E normal ca dupa schimbare shutter, problema sa persiste?
O sa dau mail catre nikon intl pentru a afla mai multe, intrebarea este: reparatia este posibila?


Buna ziua domnule Marius Plesioanu. Fisa de iesire eliberata de centrul oficial de service Nikon este actul oficial care indica cu exactitate operatiunile tehnice efectuate asupra unui produs. Va rugam sa aduceti/trimiteti aparatul dumneavoastra foto in nume personal catre centrul de service (http://www.nikonisti.ro/service/procedura-de-trimitere-in-service Procedura de service pentru produsele Nikon IN GARANTIE) pentru verificare. Veti beneficia de prioritate la diagnosticare/reparatie si veti primi echipament la schimb pe durata acesteia.

Cu stima
Service autorizat Nikon
www.restart.ro
Nikon Service
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Oct 22, 2012 11:36 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Iun 29, 2017 3:39 pm

Va multumesc, numai este nevoie sa imi raspundeti pe mail.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde bv01 » Joi Iun 29, 2017 4:02 pm

FYI

"Numai" și "Nu mai" nu înseamnă același lucru.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori