Acum este Mar Mar 19, 2024 11:40 am

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Singurul service Nikon - Skin

Mesajde berila_mz » Dum Oct 07, 2012 8:52 am

OK, fie cum zici tu, eu ma retrag dintr-o discutie in care incerc sa sfatuiesc pe cineva... Acum poate il ajutati dumneavoastra, daca ati terminat sa ma contraziceti!
O zi buna!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Singurul service Nikon - Skin

Mesajde sergiu.bacioiu » Vin Oct 12, 2012 8:39 am

nonyhaha scrie:sincer, nu stiu ce sa fac, va rog dati-mi idei concrete, numere de telefon sau adrese de email unde pot obtine o rezolutie. voi posta acest text oriunde cred eu ca poate ajuta.


http://skin.ro/ro/service/parerea-ta/
https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/ask categorie plangere
sergiu.bacioiu
 
Mesaje: 90
Membru din: Vin Mar 27, 2009 1:09 am

Feedback Service Skin

Mesajde emill » Mar Oct 16, 2012 9:06 am

...firmei skin i-a luat trei luni si trei zile (13 iulie-15 octombrie) sa repare un Nikon D300, dupa ce a dat termene pe care nu le-a respectat si fara sa ma contacteze O DATA pentru a-mi spune ca mai dureaza o luna, doua sau trei. Cat despre scuze pentru neplacerile provocate nici nu poate fi vorba...
Dupa ce aparatul a reintrat in posesia mea cei de la f64, care au intermediat reparatia, mi-au comunicat si garantia pe care o am la ce a lucrat service-ul ... doua luni :)) deci mai putin decat a durat reparatia.
Si inca ceva – sa nu credeti ca a fost ieftin. Deloc.
Pare ca a fost nevoie de inlocuirea unor piese importante, dar asta nu scuza nici durata nici nesimtirea.
Ca sa stiti daca aveti ghinionul sa apelati la skin.

Emil Popescu
emill
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iul 22, 2009 2:44 pm

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde Iancu Mihai » Mar Oct 16, 2012 9:25 am

Sunt foarte multi useri ai acestui forum, printre care ma numar si eu, care au avut experiente neplacute cu service-ul Nikon din Romania.
Dar tin sa multumesc firmei Skin ca mi-a reamintit ca rabdarea este o virtute !
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde emill » Mar Oct 16, 2012 12:56 pm

Stiu ca nu sunt singur, evident...
Dar poate sunt oameni care nu au avut nicio experienta cu service-ul Nikon si afla de aici la ce sa se astepte...
Apropo, si eu ma interesasem inainte de skin, dar m-am gandit ca n-o fi dracul chiar asa de negru :)
emill
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iul 22, 2009 2:44 pm

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde funnikon » Mar Oct 16, 2012 3:37 pm

La jumatatea lunii sept am dus un D90 la service Skin pt calibrare. Am mai avut si o curatare exterioara a aparatului si obiectivului. Au avut nevoie de 3 sapt pentru aceste operatiuni. Azi l-am dus iar la ei pt schimbarea cauciucului de pe spatele aparatului. Timp estimativ...2-3 sapt. Incredibil de slab acest service autorizat Nikon............. :cry:
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde ikraft » Mar Oct 16, 2012 5:53 pm

de curiozitate, au cei de la Skin un sistem online in care sa verifici "status-ul" reparatiei? in alte tari am inteles ca au asa ceva.
Sigur ca e frustrant sa astepti o reparatie, dar daca o fac bine, trebuie intelesi. Si in alte tari dureaza la service Nikon o luna, doua, orice reparatie. Parerea mea. Dar macar au acel sistem online si poti vedea din cind in cind unde te situezi.

EDIT: un google rapid mi-a dat acest exemplu:
https://www.nikonimagesvcapprove.com/status/
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde anjin21 » Mar Oct 16, 2012 6:51 pm

Exista posibilitatea de a verifica online status-ul reparatiei si la Skin Romania. Si chiar functioneaza. Dar asta nu scurteaza perioada de reparatie :(
anjin21
 
Mesaje: 1294
Membru din: Lun Aug 08, 2011 7:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Oct 16, 2012 8:58 pm

ikraft scrie:de curiozitate, au cei de la Skin un sistem online in care sa verifici "status-ul" reparatiei? in alte tari am inteles ca au asa ceva.
...


Au acelasi "soft" Nikon, deci ... au si sistem on-line; problema e ca nu e actualizat cind trebuie, adica pe masura ce trece prin diferite faze (o fi pe acelasi server cu cel al forumului :?: ); ai doar informatiile de baza: intrat in service si ... iesit din service in parametrii ;) Nici site-urile oficiale/comerciale nu sunt actualizate la timp, ce pretentii sa avem de la cele ale service-urilor :?:
Daca asta ar fi fost scuza pentru durata mare a reparatiilor ... ar fi fost de inteles, dar durata este mare, statusul este concis pina la extremul minim ...;
Banuiesc ca daca mai stau sa actualizeze si statusul reparatiei, timpul efectiv al acesteia se va mari considerabil ... in favoarea lor :lol: De multe ori clientii ajuns acasa cu produsul "reparat", iar statusul arata ca reperul este inca in service si inca ..." se lucreaza la el" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Experienta TRISTA cu service-ul Nikon...

Mesajde adyfun » Mar Oct 16, 2012 9:34 pm

Eu cand am avut "nevoie" de service-uri si a durat mult reparatia au fost doar cateva probleme: nu au avut piese de schimb( de obicei lucreza cu stocuri de 1-2 bucati), nu au oameni care sa faca reparatia sau au foarte multe reparatii(ceea ce e foarte nasol privind calitatea produselor, mai ales cele exportate in Europa de sud-est). Eu in schimb nu am avut probleme cu nici un aparat/obiectiv Nikon. Dar sa dureze trei luni parca e prea de dot, daca o faceau cu dalta si ciocanul parca tot dura mai putin, de aici si ideea ca aparatul a fost trimis in afara pentru reparatii iar aia fiind aglomerati au luat si ei comenzile pentru reparatii la rand, indiferent din ca tara proveneau.
adyfun
 
Mesaje: 485
Membru din: Lun Iun 20, 2011 4:58 pm
Localitate: Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori