Acum este Mie Apr 17, 2024 12:31 am

Articole Nikonisti.ro

autofocus stricat

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

autofocus stricat

Mesajde anutzzz » Dum Aug 02, 2009 9:32 am

Salutare. cat de rau poate fi stricat un obiectiv daca nu face autofocus dar daca pe manual face excelent?
anutzzz
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 am

Re: autofocus stricat

Mesajde Dan Pop » Dum Aug 02, 2009 9:55 am

anutzzz scrie:Salutare. cat de rau poate fi stricat un obiectiv daca nu face autofocus dar daca pe manual face excelent?

Sau motorul intern de focalizare (daca exista) este defect, sau sistemul care transmite miscarea de la motorul de focalizare (intern sau extern) la grupul mobil de lentile responsabil cu focalizarea este defect.

Dar mai intii ar trebui verificat daca obiectivul sau aparatul nu au fost setate pe focalizare manuala si daca contactele electrice ale obiectivului sint in perfecta stare de curatenie. Presupun ca aparatul focalizeaza automat cu alte obiective...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: autofocus stricat

Mesajde anutzzz » Dum Aug 02, 2009 12:07 pm

asta n-am verificat pentru ca nu am altul.sunt insa multumita ca pe manual face focus perfect
anutzzz
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 am

Re: autofocus stricat

Mesajde Dinu Lazar » Dum Aug 02, 2009 2:45 pm

sunt insa multumita ca pe manual face focus perfect


depinde ce aparat e si ce obiectiv. Pe de alta parte, focus perfect pe manual... e greu de crezut... daca nu chiar imposibil de crezut, decit daca nu ati schimbat geamul mat cu unul potrivit pentru chestia asta... daca ati lua la mina imaginile si ati mari zona pe care faceti claritatea ati ramine muta ce neclare sunt... mai ales cele la diafragma deschisa si cu profunzimea mica...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: autofocus stricat

Mesajde Dan Pop » Dum Aug 02, 2009 3:17 pm

Dinu Lazar scrie:
sunt insa multumita ca pe manual face focus perfect

Pe de alta parte, focus perfect pe manual... e greu de crezut... daca nu chiar imposibil de crezut, ...

Cred ca toate modelele curente dau confirmarea focalizarii in vizor si pe manual, asa ca, odata ce cercul verde s-a aprins, nu prea conteaza cine a invirtit sistemul de focalizare: omul sau aparatul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: autofocus stricat

Mesajde Dinu Lazar » Dum Aug 02, 2009 8:24 pm

Cred ca toate modelele curente dau confirmarea focalizarii in vizor si pe manual, asa ca, odata ce cercul verde s-a aprins, nu prea conteaza cine a invirtit sistemul de focalizare: omul sau aparatul.


Aveti dreptate, ca intotdeauna, dar pentru asta trebuie citit manualul, ceea ce e o chestie de foarte multe ori imposibila, pentru ca trebuie data pagina, care e grea, si pe deasupra, mai trebuie si inteles, ceea ce e si mai si.
Deocamdata suntem la faza ca poate merge autofocusul, dar cine stie ce comutator nu e pus unde trebuie, mama lui de comutator. SI nu stim nici ce aparat e, ce obiectiv, daca e activata functia rangefinder, d-astea.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: autofocus stricat

Mesajde anutzzz » Dum Aug 02, 2009 10:03 pm

personal nu ma deranjeaza ca nu focuseaza automat :D dar se intampla sa mai faca si alti opameni poze cu aparatul meu...
anutzzz
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 am

Re: autofocus stricat

Mesajde Dinu Lazar » Dum Aug 02, 2009 10:32 pm

Poate nu v-ati prins, v-am mai intrebat, ce aparat e, ce obiectiv? Sau mai discutam asa, sa mai treaca timpul, care este.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: autofocus stricat

Mesajde anutzzz » Mar Aug 04, 2009 3:53 pm

18-135 de pe un nikon D80
anutzzz
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 am

Re: autofocus stricat

Mesajde scurtualex » Mar Aug 04, 2009 10:59 pm

Pai o problema la acest obiectiv este aceea ca uneori obiectivul nu face bine contactul cu corpul si mai apare pe ecran F-- . Dar daca spuneti ca puteti face poze cu focus manual, atunci incercati sa scoateti obiectivul de pe corp, il puneti iar si poate va merge. Daca nu merge asa, trebuie curatate contactele, asa ca mai bine treceti pe la un service cu el. :) :)
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron