Acum este Mar Apr 23, 2024 6:27 pm

Articole Nikonisti.ro

PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde Bocancios » Lun Mar 09, 2009 4:14 pm

La un moment dat, după ce am umblat la ISO şi la alte chestii, când am încercat să fotografiez cerul rezultatul a fost o poză complet albă (adaug că era setat pe MANUAL). Apoi am încercat şi pe obiecte mai întunecoase dar acelaşi rezultat, chiar şi în casă!! Acum nu pot decât să fac poze pe AUTO, căci numai pe acest prog. se vede bine (luminozitatea etc.).
P.S.: Am şi setat ISO-ul pe 400 sau mai mic dar tot la fel!

Vă rog foarte mult să îmi răspundeţi dacă aţi citit mesajul şi ştiţi sau credeţi că ştiţi care este problema.
Mulţumesc.
Bocancios
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 01, 2009 10:05 am

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 09, 2009 4:52 pm

Problema e usor de identificat, cu conditia sa tii aparatul in mina si sa vezi ce a fost setat gresit. Poate fi o corectie mare de expunere, poate fi altceva.

Cea mai simpla solutie este sa identifici butonul de reset al aparatului, in sectorul cu conectori, in dreptul conectorului patrat pentru alimentatorul extern, si sa-l apesi cu un capat de agrafa de birou. Dupa aceasta manevra, va trebui sa setezi din nou ora si data. Daca problema persista, va trebui sa contactezi service-ul Nikon.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde 0verdoze » Lun Mar 09, 2009 4:58 pm

in custom setting menu ai prima optiune reset vezi intai de acolo
0verdoze
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Ian 18, 2009 11:42 am

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde Bocancios » Lun Mar 09, 2009 5:46 pm

Dan Pop scrie:Problema e usor de identificat, cu conditia sa tii aparatul in mina si sa vezi ce a fost setat gresit. Poate fi o corectie mare de expunere, poate fi altceva.

Cea mai simpla solutie este sa identifici butonul de reset al aparatului, in sectorul cu conectori, in dreptul conectorului patrat pentru alimentatorul extern, si sa-l apesi cu un capat de agrafa de birou. Dupa aceasta manevra, va trebui sa setezi din nou ora si data. Daca problema persista, va trebui sa contactezi service-ul Nikon.


Am dat reset, dar nu merge nici acum.:( Si am cautat sa vad ce a fost gresit setat, dar nimic.
Si daca l-as duce la service, ar fi mai complicat ca acesta e in Bucuresti iar eu sunt din Arad si e cam...departe.
Si cine stie cat tine acolo aparatul!!
Bocancios
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 01, 2009 10:05 am

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde Bocancios » Lun Mar 09, 2009 5:48 pm

0verdoze scrie:in custom setting menu ai prima optiune reset vezi intai de acolo


Am incercat si asta dar nimic.:((
Bocancios
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 01, 2009 10:05 am

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde 0verdoze » Lun Mar 09, 2009 9:32 pm

destul de ciudat ......
0verdoze
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Ian 18, 2009 11:42 am

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 09, 2009 10:21 pm

Bocancios scrie:Vă rog foarte mult să îmi răspundeţi dacă aţi citit mesajul şi ştiţi sau credeţi că ştiţi care este problema.
Mulţumesc.


Am citit mesajul.

Ar fi de folos daca mai ai din aceste imagini albe sa ne uitam putin la EXIF.

Daca iti ies bine pe Auto dar rau in Manual, poate aparatul nu-i defect.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde OvidiuH » Mar Mar 10, 2009 3:29 pm

E foarte probabil ca ai setat ceva gresit. Ar fi bine sa pui exif-ul, dupa cum s-a spus mai sus.
Nikon D300 + Tokina 12-24mm f/4 AT-X PRO + Tamron 28-75mm f/2.8 SP + Nikon 50mm f/1.8 + SB-800
http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde afc » Joi Iun 11, 2009 2:44 pm

S-ar putea sa fie totusi si imaginea sample pe care o are aparatul ca punct de referinta pentru white balance. Nu am vazut un D80 insa am un D40 si stiu ca la ultima optiune din white balance exista o imagine alba care poate fi luata ca punct de referinta pentru punctul de alb. Nu stiu daca m-am exprimat corect. Mergi pe white balance si vei vedea cum sta situatia acolo (vezi si manualul pentru aceasta setare). Stiu asta pentru ca eu am sters acea imagine din greseala :(
Vezi ca aparatul sa fie setat la white balance pe auto sau altceva decat acea setare. Poate nu este asa insa e o sugestie.
Bafta.
afc
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 07, 2009 10:59 am

Re: PROBLEMĂ LUMINOZITATE LA NIKON D80

Mesajde KodiaK » Mie Iun 24, 2009 9:34 am

Pune aparatul in modul P (esta la fel ca M numai ca aparatul isi calculeaza singur apertura si timpul de expunere), si verifica daca face poze corect.
Probabil ca fiind in modul M ai timp de expunere de ordinul secundelor, si evindent ca poza iese foarte supraexpusa in conditiile in care este lumina suficienta pt timp de expunere mult mai mici.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron