Acum este Mar Apr 16, 2024 1:07 pm

Articole Nikonisti.ro

curatenie interioara

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: curatenie interioara

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 26, 2009 8:32 am

justme_yo scrie:Am scris "genul asta" nu exact asta , probabil ai citit postul la repezeala .

Nu l-am citit deloc la repezeala, dar "genul asta" poate foarte bine sa insemne una de aceeasi marime de la alta firma. Evita exprimarile vagi daca nu vrei sa creezi confuzie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde devland » Joi Ian 07, 2010 11:18 pm

Am reusit in cele din urma sa curat senzorul. E acum imaculat. Sau cel putin asa-mi arata pozele facute la f36.
Anyway, E2 face minuni, alaturi de betisoarele acelea cu varf de bumbac.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde Dan Pop » Vin Ian 08, 2010 10:36 am

Eu am reusit, pina acum, sa ma descurc doar cu pompa mare de aer de la Giottos (AA1900). E nevoie de citeva iteratii pina cind dispar toate firele de praf, dar procedeul este simplu si lipsit de riscuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde devland » Vin Ian 08, 2010 12:22 pm

Incercasem si asta inainte, ce-i drept cu variante improvizate de pompe de aer, insa fara succes.
Cu ocazia asta, am aflat si de firmware update-ul pentru D40, 1.12. Instalarea o decurs rapid si, cica Nikon, cu noul update bateria rezista la un numar mai mare de cadre capturate.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde Andrei Verdeanu » Mar Iun 22, 2010 6:34 pm

Of... Nu vreau sa deschid un topic inutil si nici sa dau un reply la fel...
Doar ca nu gasesc pe nicaieri ce caut, si anume daca prin "suprafete optice" cei de la Skin Service se refera la "ecranul mat" si la "oglinda", pt ca mi-am trimis aparatelul (un D3000 :) ) la curatat si am inteles ca in cei 100 de lei care acopera curatarea suprafetelor optice imi curata gratuit si senzorul, pe care il vreau de asemenea curatat :). Deci cine a mai apelat la curatarea suprafetelor optice poate sa imi zica daca la alea se refera sau la "elementele optice" care sunt in obiectiv.

Multumesc si scuze pt un reply cam inutil
Toate cele bune,
Andrei
Avatar utilizator
Andrei Verdeanu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 22, 2010 5:11 pm
Localitate: Piatra Neamţ/Iasi/Aarhus, Denmark

Re: curatenie interioara

Mesajde Andrei Verdeanu » Mar Iun 22, 2010 6:45 pm

Of... Nu vreau sa deschid un topic inutil si nici sa dau un reply la fel...
Doar ca nu gasesc pe nicaieri ce caut, si anume daca prin "suprafete optice" cei de la Skin Service se refera la "ecranul mat" si la "oglinda", pt ca mi-am trimis aparatelul (un D3000 :) ) la curatat si am inteles ca in cei 100 de lei care acopera curatarea suprafetelor optice imi curata gratuit si senzorul, pe care il vreau de asemenea curatat :). Deci cine a mai apelat la curatarea suprafetelor optice poate sa imi zica daca la alea se refera sau la "elementele optice" care sunt in obiectiv.


Pt ca din ce scrie pe site-ul lor: "
DSLR
Intretinerea aparatelor DSLR include operatiuni destinate intretinerii interne (curatare senzor, curatare suprafete optice, recalibrare, etc) cit si intretinerii aparatului la exterior (cosmetizare), operatiuni care includ curatarea sau inlocuirea suprafetelor exterioare.

Obiective
Operatiunile de curatare ale obiectivelor prezinta un grad foarte ridicat de complexitate si includ curatarea suprefetelor optice, inlocuirea componentelor exterioare de plastic si cauciuc, curatare interna, ajustari de diafragma si curatare/ajustare contacte lens."

Trag concluzia ca la oglinda si la ecranul mat se refera :D

Multumesc si scuze pt un reply cam inutil
Toate cele bune,
Andrei
Avatar utilizator
Andrei Verdeanu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 22, 2010 5:11 pm
Localitate: Piatra Neamţ/Iasi/Aarhus, Denmark

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori