Acum este Mar Apr 23, 2024 7:20 pm

Articole Nikonisti.ro

curatenie interioara

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: curatenie interioara

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 21, 2009 1:05 am

PurplePoisonDust scrie:Mi-ar face placere sa stiu totusi cat costa efectiv sa duc aparatul in service pentru curatare, in care service sa il duc (presupun ca la Skin Media) si cam cat timp dureaza operatiunea.

Raspunsurile se gasesc pe acelasi site ca si forumul. Pentru costuri, vezi http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20man ... 0Nikon.pdf. Pentru alte informatii utile legate de service-ul Nikon in Romania: http://www.nikonisti.ro/service.php.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde Haf » Lun Sep 21, 2009 7:03 am

^Cu ocazia asta am aflat ca Nikon produce si obiective de 2.8mm :lol:
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: curatenie interioara

Mesajde glumetu » Lun Sep 21, 2009 7:19 am

probabil au vrut sa zica f/2.8 :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: curatenie interioara

Mesajde devland » Mar Sep 22, 2009 1:15 pm

Curatarea senzorului e in categoria operatii garantie si post garantie. Deci daca aparatul e in garantie, se percepe costul afisat, sau tine doar de garantie?!
Oricum, scopul meu e sa invat sa curat singur senzorul. :)
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde sorinsava » Mar Sep 22, 2009 1:33 pm

Eu l-am curatat cu Dust-Aid DUST-WAND DA03.
Foarte bun kit, tine f multe utilizari. Gasesti teste pe google si pe youtube.

Prima data e f stresant ca nu stii exact cit sa apesi ca sa se curete praful lipit. Incepi incet si maresti f putin presiunea pina vezi ca se desprinde. In 5 min maxim ai terminat.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: curatenie interioara

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 22, 2009 5:07 pm

devland scrie:Curatarea senzorului e in categoria operatii garantie si post garantie. Deci daca aparatul e in garantie, se percepe costul afisat, sau tine doar de garantie?!

A fost demult o discutie pe tema asta cu concluzii incerte. In principiu, daca-l duci pentru o curatare de senzor trebuie sa platesti costul operatiei, chiar daca esti in garantie: murdarirea senzorului e o chestie care tine de utilizarea normala a aparatului si nu este imputabila firmei. Daca-l duci pentru alte probleme, in limita timpului disponibil al tehnicienilor, ei vor face si o curatare de senzor, daca e cazul, gratis. Cam asta a rezultat din discutia respectiva.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde PurplePoisonDust » Mar Sep 22, 2009 5:47 pm

Dan Pop scrie:
PurplePoisonDust scrie:Mi-ar face placere sa stiu totusi cat costa efectiv sa duc aparatul in service pentru curatare, in care service sa il duc (presupun ca la Skin Media) si cam cat timp dureaza operatiunea.

Raspunsurile se gasesc pe acelasi site ca si forumul. Pentru costuri, vezi http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20man ... 0Nikon.pdf. Pentru alte informatii utile legate de service-ul Nikon in Romania: http://www.nikonisti.ro/service.php.


Multumesc mult pentru lamuriri :).
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde TessellatedMind » Mie Sep 23, 2009 5:14 pm

Cel mai important lucru in curatarea senzorului este sa tineti aparatul pe trepied indreptat in jos. De asemenea e necesar sa lucrati intr-un mediu curat si lipsit de multi curenti de aer. Folositi doar optiunea mirror lock-up si sa nu cumva sa va bata gandu sa setati un timp de expunere lung, apoi sa declansati si sa incepti sa va curatati senzorul deoarece acesta se incarca electrostatic, lucru ce va atrage si mai mult praf pe el! De particulele de praf incarcate electrostatic se scapa cel mai greu!

Parerea mea e sa folositi cu incredere kitul de curatare de la Giottos ce include super-pompa-racheta-chestie.

Eu fac astfel: dupa ce ridic oglinda incep din latura de jos a senzorului. In sensul invers acelor de ceasornic pompez de vreo 2-3 ori aer catre margini si insist asupra colturilor. Dupa asta, inchid aparatul, oglinda coboara si folosesc o pensula fina ( sau una inclusa in mega-kitul Giottos ) si curat oglinda de jos in sus din interior spre exterior.
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde Sajuuk » Vin Oct 02, 2009 11:50 pm

TessellatedMind scrie: Parerea mea e sa folositi cu incredere kitul de curatare de la Giottos ce include super-pompa-racheta-chestie.


Am incercat de curand sa folosesc pompita si m-am trezit spre marea mea neplacere ca mi-au aparut pete pe senzor [si relativ maricele] .Dupa cateva zile mi-am dat seama de la ce era: cand am vrut sa suflu cu pompita giottos ceva praf de pe obiectiv[de lene sa nu mai folosesc microfibra :oops: ], in acel moment din pompita au iesit ceva particule albe destul de maricele care s-au atasat de obiectiv si a trebuit sa curat obiectivul cu solutie si microfibra pentru ca acele particule nu se mai dezlipeau....

In concluzie: de acum incolo ma duc la service sa imi curat suprafetele optice ale aparatului. 200 ron/an pentru intretinerea aparatului nu imi pare mult tinand cont ca acolo macar umbla niste oameni capabili :D.

Andrei
PS: 60 ron pentru curatarea senzorului si 100 ron pentru curatarea suprafetelor optice pentru un D40. Dureaza in general 2 zile.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 03, 2009 12:23 am

Sajuuk scrie:cand am vrut sa suflu cu pompita giottos ceva praf de pe obiectiv[de lene sa nu mai folosesc microfibra :oops: ]

Niciodata nu se atinge lentila cu microfibra inainte de a fi suflata cu pompita de aer. Daca e musai de curatat lentila (sau filtrul de protectie) si pompita nu e la indemina, se va folosi, cu multa atentie, pensula, pentru a indeparta eventualele particule solide de pe suprafata ce urmeaza a fi curatata.

Stiu doua cazuri concrete de filtre care au fost zgiriate in acest fel, din cauza unor particule de nisip, transparente si prea fine pentru a fi observate cu usurinta. Asemenea particule dure, frecate de o suprafata optica tratata cu microfibra, in cel mai fericit caz vor razui doar tratamentul, dar urmele vor ramine vizibile forever.

Pentru a evita neplacerile cauzate de pompitele Giottos (nu e prima oara cind aud de asa ceva, desi eu nu m-am lovit de asemenea probleme), se poate sufla de citeva ori pe o suprafata necritica (geam, dosul unui CD aflat la indemina etc) pentru a verifica starea de curatenie interioara a pompitei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori