Acum este Mie Apr 24, 2024 5:26 pm

Articole Nikonisti.ro

curatenie interioara

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: curatenie interioara

Mesajde justme_yo » Lun Oct 05, 2009 2:52 am

Sa va povestesc greseala mea care cred ca va servi ca exemplu pentru cei care doresc sa-si curete singuri senzorul.
Am observat in poze ca imi apare un punct in aceiasi zona m-am apucat am sters obiectivul punctul persista deci era clar ca praful era in alta parte si am hotarat sa cumpar o spatula crezand ca aceasta imi va rezolva problema .Spatula e din plastic iar microfibra care este pe ea nu acoperea si marginile spatulei , iar in momentul in care am incercat sa curat senzorul am tras o zgarietura pe o mare parte a acestuia cu alte cuvinte am distrus stratul ir cut . Singura varianta era inlocuirea filtrului low pass care bineinteles ca nu se putea schimba decat cu tot cu senzor ,la Skin 300 euro (asta nu am inteles de ce , la masina daca faci pana nu cumperi si janta schimbi doar cauciucul) ,am cautat filtru low pass si in final am gasit "doar filtrul" in State la 120$ .
L-am comandat , l-am schimbat de unul singur dupa care am dus aparatul la Skin pentru curatare de praf acolo am povestit ce s-a intamplat cu aparatul si am spus ca vreau sa fie curatat filtrul pe ambele fete , totul in regula pana aici, spre seara primesc un telefon de la Skin ca aparatul trebuie calibrat pentru ca s-a umblat la senzor si ca trebuie cumparata nu stiu ce piesa si costul este undeva la 300 ron ,am spus ca nu vreau sa fie calibrat ci doar sa fie curatat de praf la care tipul imi raspunde ca "atunci nu se poate curata", "ok atunci lasati-l asa vin maine sa-l iau " am zis eu .A doua zi ajung la skin cer aparatul si tipul de la service spune ca apucase deja sa il curete colegul lui cand m-a sunat si ca trebuie sa platesc 100 ron .
Concluziile dupa aceasta aventura sunt:
1.Senzorul o sa il curat numai la service 100 ron in 24 de ore in loc de 500 ron sau mai mult cat a costat inlocuirea filtrului.
2. Cei de la service au incercat sa ma traga pe sfoara aparatul nu are nici cea mai mica problema de focalizare am tras peste 2000 de cadre de atunci.
FOTOGRAF MICROSTOCK
justme_yo
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 05, 2009 12:42 am

Re: curatenie interioara

Mesajde PurplePoisonDust » Vin Oct 23, 2009 6:22 pm

Imi pare rau pentru ce ai patit. Adevarul este ca mi-e frica sa ma bag sa curat singura senzorul, chiar daca m-as interesa si as invata metodele de pe net, prefer sa dau bani si sa stau linistita ca nu am stricat eu o investitie. Oricum, e de apreciat ca sunt si oameni care reusesc fara probleme sa rezolve aceasta iritanta aparitie a prafului, care ne deranjeaza atat de tare. Lumina buna si spor la poze tuturor !
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde justme_yo » Vin Oct 23, 2009 10:04 pm

In lipsa unei camere antistatice ma indoiesc ca poate cineva sa-l curete la fel de bine ca la service ,poate doar sa plimbe praful pe acolo de pe un perete pe celalalt :lol: .
FOTOGRAF MICROSTOCK
justme_yo
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 05, 2009 12:42 am

Re: curatenie interioara

Mesajde Haf » Sâm Oct 24, 2009 12:00 am

^Nu trebuie sa gandesti asa, doar pentru ca tu nu ai reusit nu inseamna ca nici altii nu sunt capabili sa isi curete singuri senzorul. Nu stiu ce spatula ai incercat tu sa folosesti, insa toate cele vazute de mine, atat pentru APS-C cat si pentru full frame, fie aveau stratul de hartie/microfibra/ce-o fi bine intarit fie erau din platic imbracat in hartie, iar pe ambele parti in colturi erau cativa milimetri in exterior, suficienti cat sa asigure o marja de eroare confortabila.

Curatarea senzorului nu e nicio mare scofala, insa sunt necasare cateva lucruri:
  • sa stii ce faci - o documentare temeinica e necesara; sunt pline forumurile de oameni care si-au stricat aparatele, chiar acum cateva zile citeam pe undeva un caz in care cineva a incercat sa-si curete senzorul de la un D700 cu pec*pad-uri (niste servetele de curatat suprafete optice sau de scos mizeria de pe un swab proaspat folosit), cand peste tot scrie clar ca nu trebuie sa dai pe senzor cu asa ceva, iar rezultatul a fost unul asemanator cu ce ai patit tu
  • o oarecare indemanare este necesara; iarasi, poate suna redundant si stupid, dar daca stii ca nu poti bate un cui, strange o piulita cat trebuie sau alte chestii de gen mai bine stai departe de curatatul senzorului

Ce nu mi se pare normal este ca nu ti-au fost prezentate de la inceput toate etapele interventiei. In mod normal trebuie sa primesti o lista cu ce se impune de facut, cat costa, ce implicatii sunt si abia pe urma sa se treaca la fapte.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: curatenie interioara

Mesajde justme_yo » Sâm Oct 24, 2009 12:38 am

Crede-ma ca am destula indemanare tehnica si nu este vorba ca nu am curaj sa o fac iar, dar prefer sa dau 80 ron la service la cateva luni si sa fie treaba bine facuta, iar despre spatula ce sa zic a fost una ordinara de la f64 care cred ca nu trebuia nici macar comercializata, servetelul dupa ea nu imbraca si lateralele spatulei.
FOTOGRAF MICROSTOCK
justme_yo
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 05, 2009 12:42 am

Re: curatenie interioara

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 24, 2009 7:58 am

justme_yo scrie: iar despre spatula ce sa zic a fost una ordinara de la f64 care cred ca nu trebuia nici macar comercializata, servetelul dupa ea nu imbraca si lateralele spatulei.



Poti sa ne dai un link, sa stim de care dintre ele sa ne ferim ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde justme_yo » Sâm Oct 24, 2009 6:09 pm

Una de genul asta a fost : link magazin online
FOTOGRAF MICROSTOCK
justme_yo
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 05, 2009 12:42 am

Re: curatenie interioara

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 24, 2009 6:20 pm

justme_yo scrie:Una de genul asta a fost : link magazin online


Pai astea sunt produsele cele mai vechi de pe piata, si se presupune ca cele mai bune.

A fost chiar asta, sau doar "in genul" ?

Daca "in genul" piata e plina de produse care in fotografii seamana cu originalele ....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 24, 2009 6:44 pm

justme_yo scrie:Una de genul asta a fost : link magazin online

Pai asta nu e potrivita pentru nici un aparat Nikon. Merge doar la seria Canon 1D si Leica M8, singurele aparate (relativ) uzuale cu senzor de format APS-H, cu factor de crop de 1.3x.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde justme_yo » Dum Oct 25, 2009 1:09 pm

Am scris "genul asta" nu exact asta , probabil ai citit postul la repezeala .Spatula a fost una corespunzatoare pentru aparatul meu care mi-au dat-o cei de la f64 .
FOTOGRAF MICROSTOCK
justme_yo
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 05, 2009 12:42 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori