Acum este Vin Apr 19, 2024 2:48 pm

Articole Nikonisti.ro

curatenie interioara

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

curatenie interioara

Mesajde devland » Vin Aug 14, 2009 6:31 pm

1. Pete ciudate apar in fotografii.
Imagine
2. Am curatat obiectivul, nu era murdar din moment ce petele persista.
3. Apar doar in fotografiile facute la f mare [diafragma abia deschisa].
4. Am dedus eu cum ca ar exista fire de praf pe senzorul aparatului.
5. Logic, am incercat sa-l curat. Logic, am esuat, nr petelor fiind acum mai mare la f mare. :P
6. Am citit in manualul d40 cum ca o pensula fina din par de caprioara e indicata pentru curatare.
---
Dilema: alte metode eficiente exista?
Mai mult: E vreo tehnica in manuirea caprioarei?
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 14, 2009 8:02 pm

devland scrie:6. Am citit in manualul d40 cum ca o pensula fina din par de caprioara e indicata pentru curatare.
---
Dilema: alte metode eficiente exista?
Mai mult: E vreo tehnica in manuirea caprioarei?


Din cate stiam, Nikon recomanda curatarea cu pompita sau la service.

Caprioara se manuie destul de dificil. Probabil in manual spunea sa o apucati de piele si sa curatati exteriorul aparatului, in nici un caz senzorul. Unele caprioare nu sunt de acord cu acest tratament.

Revenind la metode, e un articol in revista www.fotoclass.ro dar e prin de amenintari cum ca daca va zgariati sau inundati senzorul e numai si numai din vina voastra.

Avand in vedere mesajul tau, cel mai sigur e sa-l duci la service pentru curatare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde devland » Vin Aug 14, 2009 9:10 pm

O sa incerc cu "caprioara", caci la service sigur ar dura o vesnicie, nu ar fi ieftin, si exista mereu riscul ca fenomenul sa reapara; si mereu e bine sa stii cum sa te confrunti cu o problema.
S-a mai confruntat cineva cu problema mai sus mentionata?
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 14, 2009 9:20 pm

devland scrie:O sa incerc cu "caprioara", caci la service sigur ar dura o vesnicie, nu ar fi ieftin, si exista mereu riscul ca fenomenul sa reapara; si mereu e bine sa stii cum sa te confrunti cu o problema.



Nu incercati cu nici o caprioara pana nu va documentati foarte bine. Riscurile sunt foarte mari in aceasta directie. Sunt o multime de tutoriale bune pe Net, sau macar cititi matetialul din FotoClass pentru o privire de ansamblu.

devland scrie:S-a mai confruntat cineva cu problema mai sus mentionata?


Asta e boala cronica la DSLR-uri, asa ca pregatiti-va sufleteste.

Prima data am facut si eu la fel, adica am incercat sa-l curat cu o pompita care nu erea noua si l-am umplut de pete ca pe leopard. In aceeasi zi am invatat sa fac curatare umeda. Asta era in perioada de inceput a DSLR-urilor, nici urma de service pe vremea aceea.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Vin Aug 14, 2009 9:52 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde Dinu Lazar » Vin Aug 14, 2009 9:34 pm

O sa incerc cu "caprioara"


Tare... eu cred ca faceti misto de noi pe acilea... unde ati citit asa enormitate? Si unde ati auzit de pensula de caprioara? Mare e gradina... incredibil...

Dar gugalshteanu s-a stricat?

http://www.google.com/search?q=how+to+clean+a+sensor&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:ro:IE-SearchBox&ie=&oe=
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde devland » Sâm Aug 15, 2009 11:41 am

Da, greseala mea. Nu spunea de pensula, ci
Îndepărtaţi praful sau firele cu o suflantă Pentru îndepărtarea amprentelor sau a altor ştergeţi
suprafaţa cu o lavetă fină sau cu piele de căprioară.

Si da, google e si el acolo, dar m-am gandit sa intreb oameni care probabil au trecut prin asta. Iarasi, greseala mea.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Aug 15, 2009 7:01 pm

Bun, dar nu e vorba despre senzor, in citatul de care amintiti.

Eu folosesc cu foarte bune rezultate o pensula cu motor, care se roteste, se incarca cu electricitate statica, si se apropie de senzor si absoarbe tot praful:

link magazin online

Daca sunt pete de ulei de la obturator sau praf care e rebel, folosesc:

link magazin online

Nu e nici o problema, se invata usor, sunt multe tutoriale pe net, dar o curatare mai des de o data la citeva luni cred ca poate crea multe probleme, daca se atinge senzorul; cu peria eletrostatica, se poate curata cit de des trebuie.

Este esential sa nu ajunga praful in aparat. Cum se schimba obiectivul, unde, cit de repde, conteaza.

La aparatele digitale, daca se folsoeste maxim diafragma 8, nu prea se vede praful.

La majoritatea aparatelor, apoi, praful se poate baga in memorie, adica se baga coordonatele lui in EXIF, si la prelucrarea imaginilor cu softul dedicat al aparatului, este scos automat din imagine.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde devland » Dum Aug 16, 2009 12:58 pm

Da, am reusit sa scot din ultimele fotografii praful via post-procesare, insa asta e doar o solutie temporara.
update: Dupa mai multe metode casnice incercate, am reusit doar sa micsorez nr particulelor de praf.
Cred c-o sa iau un kit format din eclipse si sensor swab, variantele corecte pentru d40. O sa dau o fuga pe la f64 din moment ce am vazut ca le au in stoc.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: curatenie interioara

Mesajde Dinu Lazar » Dum Aug 16, 2009 5:10 pm

Mare atentie la sensor swab si eclipse - nu imi amintesc sa vi le fi recomandat eu in postul anterior.

Acel lichid poate dizolva stratul antireflex al senzorului ( de fapt al primului geam de deasupra senzorului) si daca se pun mai multe picaturi decit trebuie lichidul ajunge intre filtrul anti-moire si filtrul Bayer si e tragedie.

Incercati cu pensula electrostatica si doar daca nu merge asa vedeti alte metode.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curatenie interioara

Mesajde PurplePoisonDust » Dum Sep 20, 2009 6:04 pm

Salut tuturor! Am si eu o problema cu praful pe senzor, am realizat asta din mai multe fotografii realizate la o deschidere mai mica a diafragmei si am incercat sa-l curat cu ajutorul pompitei sau suflantei cum i se mai spune, cu mirror lock-up dar... nici un rezultat imbucurator. Mi-ar face placere sa stiu totusi cat costa efectiv sa duc aparatul in service pentru curatare, in care service sa il duc (presupun ca la Skin Media) si cam cat timp dureaza operatiunea. Multumesc anticipat oricui e dispus sa imi dea niste raspunsuri :)
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron