Acum este Joi Mar 28, 2024 4:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Praful pe senzorul DSLR-ului

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Praful pe senzorul DSLR-ului

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 07, 2009 11:04 pm

claudiuo scrie:Tocmai am intrebat si o operatiune de curatare bloc optic nikon D60 = 100 ron ceea ce mi se pare cam mult. Adica exact pretul unei Eclipse E2 + vreo 2-3 swab-uri type 2. Daca stii sa faci operatiunea cum trebuie (exista tutoriale explicative) nu ai cum sa iti zgarii senzorul decat daca esti retard. Apreciez sfatul unora de a merge cu el la service dar nici sa ceri 100 de ron pentru o curatare.

Doar curatarea senzorului este 60 RON pentru D60 (vezi http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20man ... 0Nikon.pdf).
100 RON costa curatarea tuturor suprafetelor optice.

Si mie mi se pare mult 60 RON, avind in vedere ca nu dureaza decit maxim 5 minute pentru cineva care are deja indeminarea si practica necesare, dar pentru multa lume este preferabil riscului de a-si zgiria filtrul AA sau de a-si inunda senzorul cu solutie de curatat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Praful pe senzorul DSLR-ului

Mesajde cosminprund » Mie Apr 08, 2009 7:44 am

claudiuo scrie:Avand in vedere natura ”defectului” si faptul ca producatorii sunt incapabili sa livreze un aparat protejat 100% la praf (nu stiu , sa faca un bloc optic in-body etans sau ceva ...sa gandeasca ca doar d-aia ne iau banii :)), cred ca vina ar trebui sa fie undeva la 50%-50% asa ca preturile pentru curatare ar trebui sa fie modice.


Nikon are aparate la care aceasta problema nu se manifesta! Intereseaza-te de seria CoolPix, si in general de toate compactele. Daca praful a intrat in timpul schimbarii obiectivelor, nu vad de ce i-ai zice "defect".
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Praful pe senzorul DSLR-ului

Mesajde claudiuo » Mie Apr 08, 2009 8:22 am

Nu cred ca un producator de DSLR-uri se gandeste ca o sa-i folosesti aparatul cu un singur obiectiv (pe care sa nu-l schimbi niciodata) pe toata durata medie de functionare. Hai sa fim seriosi. Indiferent cum schimbi obiectivul poti doar sa impiedici dar nu si sa eviti complet depunerea de praf. Si pentru asta eu sunt vinovat? E ca si cum ti-ai lua o masina la care trebuie sa ai grija de fiecare data cand ii deschizi capota sa nu bata cumva vantul.

Pur si simplu chestiunea cu praful mi se pare o lasitate si o incapabilitate din partea producatorilor pe care tot consumatorul final trebuie s-o inghita.Tocmai d-aia am spus ca producatorul ar trebui sa ofere (macar la centrele lui sau la cele autorizate) costuri de curatare modice (20-30 lei , nicidecum dublu sau triplu)
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: Praful pe senzorul DSLR-ului

Mesajde cosminprund » Mie Apr 08, 2009 9:00 am

Cu pretul sunt de acord, ar trebui sa fie mai mic. Cu problema tehnica insa nu sunt de acord: exista praf in atmosfera, nu ai ce sa-i faci, si daca exista, e normal sa intre in body. Intra si pe vremea filmelor, dar filmul se invarte si praful nu se acumuleaza.

Si ce ai impresia, ca masinile scape de probleme de genul asta? Si acolo ai filtre care trebuie schimbate, ulei care trebuie schimbat. Ar trebui sa schimbe uleiul gratis pe motiv ca nu se asteapta sa mergi cu acelasi ulei toata durata de viata a masinii? Intretinerea e intretinere!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Praful pe senzorul DSLR-ului

Mesajde Sajuuk » Mie Apr 08, 2009 11:22 am

Un sistem de a impiedica depunerea prafului exista . Totusi nici acela nu este infailibil si in afara de asta pretul ar fi mult prea mare. Nu cred ca as fi vrut sa dau pe un D40 aproape 2000 ron doar pt asta.
Si apoi, nu ma duc sa curat senzorul in fiecare luna , deci eu unul prefer sa dau 60 ron o data la 3 luni si eventual 100 ron o data la 6 luni sa imi curat aparatul la un service competent decat sa umblu eu cu tot felul de bete si lichide urmand un tutorial de pe internet de undeva.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Praful pe senzorul DSLR-ului

Mesajde Bodhi » Joi Apr 09, 2009 4:12 pm

Legat de curatarea senzorului la service-ul Skin.

Acu' 2 zile am apelat si eu.
Pentru un D80 = 80 RON.
Anul trecut era gratuit... asa mi s-a spus... Defapt asa stiam si eu... vorbisem de anul trecut la service si mi s-a comunicat ca este gratuit. In fine... 80 de lei nu este foarte mult insa totusi ma gandesc ca un flacon de Eclipse E2 + vreo 3 spatule vin mai putin de 100 de lei. Ma gandesc ca pretul nu ar trebui sa fie unic. Poate ar fi mai bine sa fie in functie de cat de complicata a fost curatarea. Daca s-a curatat de 3 ori de exemplu atunci ar trebui sa fie undeva in jurul a 70 de lei, insa de multe ori nu cred ca e nevoie chiar si de-a doua curatare, ce sa mai zic de a treia.

Una peste alta chiar am fost multumit de rezultat. N-am fost multumit de urmatorul aspect (si o zic cu zambetul pe buze). Cand am ajuns si am predat aparatul l-am rugat pe domnul de la receptie sa-mi spuna daca nu cumva se poate rezolva pe loc (adica sa zicem jumatate de ora), avand in vedere ca se ajunge destul de greu la Skin (chiar si contra cost eram dispus). Mi s-a spus ca posibil abia a doua zi sa fie gata. Dupa cca 1 ora si ceva am primit telefonul ca operatia a luat sfarsit si ca sunt fericitul posesor a unui senzor curat-curatel. Cred ca daca mi se spunea cam intr-o ora e gata, mergeam si eu la Cocosatu', mancam niste mici si ma intorceam dupa el... Ramaneam in zona. Altfel oricum nu m-a lasat inima sa-l las peste noapte la service in loc sa-l scot prin Herastrau sa-mi vad investitia de 80 de lei si tot m-am intors. Asta e aspectul care oarecum m-a deranjat. Domnul de la receptie cred ca putea sa intrebe in spate daca cumva e cineva liber si poate sa faca o curatare. In orice caz sunt multumit de ce a iesit... vreun an de-acuma oricum nu-l mai curat (imi plac diafragmele deschise).

Cam asta a fost experienta cu curatarea senzorului la service-ul Skin.

Bafta!
Bodhi
 

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori