Acum este Vin Apr 19, 2024 10:11 am

Articole Nikonisti.ro

Curatarea lentilelor sau a filtrelor

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Curatarea lentilelor sau a filtrelor

Mesajde Serban Nistor » Mie Noi 03, 2010 10:02 pm

Salutare,

Am o problema cu un obiectiv Nikkor AI 50mm f/1.4 si anume: am diafragma deschisa la f/1.4 (se intampla la toate stopurile, insa cu cat e mai deschisa, cu atat se observa mai bine), iar inelul de focus este la capatul unde focalizeaza la infinit (e un obiectiv AI, deci model mai vechi, doar cu manual focus). Daca incep sa misc de inelul de focus inspre capatul celalalt (0.45m), cand ajunge pe la jumatatea cursei (1m - 0.8m) incepe si trage petalele diafragmei dupa el. Cand ajung cu inelul de focus la capatul inferior (0.45m, deci fac o cursa completa), deja diafragma este aproape de f/1.8. Daca revin iarasi cu focusul la infinit, diafragma se deschide total pana la f/1.4 cum ar trebui.
Inelul de diafragma nu se misca absolut deloc, numai cel de focus.
Problema practic este ca nu pot face poze cu focus la sub 1m cu f/1.4, ceea ce e destul de frustrant avand in vedere ca totusi ar trebui sa-mi permita obiectivul chestia asta. Cred ca singura solutie ar fi sa duc obiectivul la curatat, insa nu stiu unde.
Are cineva idee cine poate curata obiective de genul asta si eventual cam cat m-ar costa? Este clar ca ar trebui demontat si eventual uns inelul de focus sau petalele diafragmei.
Obiectivul asta inca se mai produce si e chiar si de vanzare la F64, deci desi e vechi, e inca in putere.
Merci anticipat!

UPDATE: Am fost la Skin Media si mi s-a spus ca doar service-ul din Germania se ocupa cu astfel de obiective si costa cam 150€ - 200€ doar curatarea pentru ca se face in baie ultrasonica, iar daca e nevoie de piese de schimb va fi o adevarata problema, pentru ca modelul in cauza a iesit din perioada de service de ceva timp. Oricum costul exact ar fi urmat sa mi se comunice ulterior, iar daca refuzam reparatia ar fi costat oricum 210 RON distractia fara nicio reparatie (25€ transportul pana in Germania + 75 RON diagnosticarea).
Nikon D90 & Nikon F80
Nikkor AF-D 50mm f/1.8 D
Nikkor AI 50mm f/1.4
Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
Nikkor AF-D 28-80mm f/3.5-5.6
Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G VR
Nikon Speedlight SB-600
Avatar utilizator
Serban Nistor
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iun 02, 2010 11:09 am
Localitate: Bucuresti, Romania

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori