Acum este Joi Mar 28, 2024 7:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Supraexpunere Nikon P500

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Supraexpunere Nikon P500

Mesajde nusterul » Joi Mai 23, 2013 6:17 pm

Salutare.. am un Nikon P500 care a functionat ok pana zilele trecute , cand brusc a inceput sa faca poze supraexpuse, mai ales in exterior.. Am incercat resetare.. dar tot degeaba.. in plus, vad ca indiferent daca fac resetare ...[img][img daca scot bacteria... data, ora, ziua.. nu se reseteaza. Inaintea de a merge cu el in service, vreau sa incerc tot ce se poate.. poate a ramas o setare undeva...
nusterul
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mai 22, 2012 11:08 am

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 23, 2013 6:52 pm

Scoaterea bacteriei nu rezolva problema (trebuie lasat aparatul fara baterie foarte mult timp ... luni intregi ca sa aiba starea ca scos din cutie si sa trebuiasca sa-i potrivesti ora si data).
Cel mai simplu ( :?: ) ar fi sa restaurezi setarile manual, fiecare in parte, conform setarilor default prezentate in manualul aparatului sau sa dezactivezi cit mai multe optiuni (sa pui tot ce se poate pe OFF); daca tot nu scapi de problema, inseamna ca este vorba de o stricaciune de hardware (diafragma, senzor, placa de baza, etc.) si trebuie dus in service.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde nusterul » Joi Mai 23, 2013 8:04 pm

Am incercat tot... ramane poate sa rescriu firmware-ul.. da nu stiu cum... in fine... maine ajunge in service. Multam pentru raspuns !
nusterul
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mai 22, 2012 11:08 am

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde nusterul » Vin Mai 24, 2013 11:07 pm

am fost in service... diagnosticul: lens unit... 740 lei.. asta in conditiile in care aparatul face poze excelente noaptea.. ziua in interior.. problema apare numai la exterior... nu stiu ce sa mai cred :cry: ...
nusterul
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mai 22, 2012 11:08 am

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 25, 2013 7:17 am

Asta inseamna ca problemele sunt datorate diafragmei, ramasa blocata la o deschidere mare/maxima; asta e cauza pentru care comportarea in lumina putina e foarte buna, iar in exterior (unde e nevoie de o diafragma mai inchisa) supraexpune.
L-ai putea folosi asa cum e, dar in exterior ar trebui sa compensezi la maxim (nu stiu daca maximul de compensare va rezolva problema total sau doar partial) sau sa folosesti niste filtre (cu un adaptor) care sa piarda citeva trepte (ND, polarizare); chiar daca s-ar putea sa obtii rezultate mai bune in exterior, solutiile mi se par un pic complicate dpdv al comoditatii in utilizare.

E drept ca si inlocuirea blocului optic iti aduce pretul aparatului in zona unui DSLR entry-level ... grea decizie :(

Supraexpunerea ramine deranjanta si dupa ajustarea din software? [macar sa-l poti folosi in exterior in zilele inourate si sa mai reglezi expunerea din soft; doar zilele senine sa ramina marea problema]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde nusterul » Dum Mai 26, 2013 3:58 pm

revin cu stiri de ultima ora... :( aparatul aflat in geanta.. a scapat pe parchet.. rezultatul ? acum nu mai afiseaza nimic in afara de meniu.. sau pozele aflate pe card.. wtf ?
nusterul
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mai 22, 2012 11:08 am

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mai 26, 2013 6:43 pm

Acum stii exact ce trebuie sa faci: service sau rabla. :(
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 27, 2013 11:49 am

Nu cred ca exista alta solutie decat service. http://www.nikonisti.ro/service
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Supraexpunere Nikon P500

Mesajde lucian86 » Joi Iul 28, 2016 10:37 pm

Recent mi-am achizitonat un Nikon P500 si spre deosebire de Canon, nu pot vedea
in timp real lumina timpului de expunere direct pe ecran, ci numai dupa realizarea fotografiei. La Canon simpla miscare a rotitei duce la vizualizarea nivelului de lumina direct pe display in timp ce la P500 nu gasesc sau nu am aceasta optiune. Aveti careva vreo idee? Multumesc.
lucian86
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 28, 2016 9:35 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron