Acum este Vin Mar 29, 2024 3:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Mesajde sorinsava » Mie Sep 09, 2009 1:45 pm

E acelasi soft de raw ca si in ViewNX, identic mai exact. CNX iti e necesar pt edit list, versiuni, control points si filtre, majoritatea din ele nefiind disponibile in lumea Adobe, deci oricum mere cu pere. Chiar si Viveza merge mult mai lent ca plugin de Ps decit control points in CNX desi ruleaza pe raw nu pe bitmap.
Nu tre' sa platesti nimic daca doar vrei sa convertesti raw cu picture controls, compensare de expunere si corectii de aberatii laterale. Calitatea e aceeasi.

Mi-am amintit care era softul care crapa cum zice primul post, adica cpu la 100% si murea. Era DxO Optics, tot .net stricat pe sistem.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Mesajde glumetu » Mie Sep 09, 2009 2:15 pm

Salut Tudor! :mrgreen:

si pe mine ma cam irita CNX2, dar totusi pentru pretul lui in comparatie cu alte pachete de editare mi se pare chiar ok, mai ales ca am primit CNX gratis cu D300-le si am facut upgrade la CNX2 cu o suma destul de mica.

Pentru oameni care editeaza poze destul de selectiv, CNX2 isi face treaba.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Mesajde Tudor_dx » Mie Sep 09, 2009 5:24 pm

Pai folosesc Capture NX 2 tocmai pentru calitatea imaginii si pentru control points, ca altfel nu m-as fi atins de el. La viteza, managementul memoriei si mai ales batching e absolut la pamant. Nu am vazut o aplicatie care sa se miste mai greoi si sa manance mai multa memorie. Dar asta e, lucram cu ce avem.

PS. Salutare Bogdan!
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Mesajde mircea » Mie Oct 07, 2009 12:22 am

Radu_Grozescu scrie:Eu nu sunt un fan al eliminarii elementelor de productivitate din vechiul Capture (4). Dar la calitate nu il bate nimeni pe Capture (NX2) in materie de conversie RAW.


Sunt de acord cu d-nul Radu. Desi consuma foarte multe resurse, este un program foarte bun, usor de utilizat. Un fel de Lightroom al nikonistilor.
Nu cred ca cineva care a folosit Capture NX a avut probleme cu recunoasterea fisierelor RAW, fata de produsele mult folosite de la Adobe. Nikon a dorit sa ofere o interfata placuta, usor de utilizat, astfel incat, fiecare sa poata edita un minim necesar intr-un fisier de imagine.
Precum s-a spus, Photoshop vs Capture NX este le fel cum ai compara mere cu pere.
Cine editeaza fisiere de genul Tiff si Raw, are nevoie de 4 GB si spatiu pe HDD pentru memoria temporara (cache). De asemenea un procesor si placa grafica pe masura.
Se poate edita de asemenea si cu o valoare mai mica a memoriei, insa fiecare a observat ca la un moment dat sistemul, programul de editare se va bloca din cand in cand, uneori blocandu-se permanent, prin terminarea fortata a programului.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Mesajde sorinsava » Mie Oct 07, 2009 10:21 am

Nu va mai stresati de memoria ocupata la editarea foto. E natural ca atit codul lor propriu cit si partea de .net sa aloce cit mai mult in ram, atit timp cit nu e un memory leak. In linux se face asta de cind a aparut, doar pe windows exista ideea falsa ca e bine sa ai ram liber care sa stea degeaba. Eu cind deschid o poza de 10-12mp, dupa ce editez mai multi pasi sau versiuni la ea ajung la 1.3-1.5gb ocupati, scazind vreo 400 ai windows ar ramine 1gb alocat. Asta cuprinde unele layere de edit list. Unele stau in ram pt ca daca modific pasi anteriori ii aplica instantaneu, nu par sa fie cititi din cache sau recalculati.

Daca faci un calcul cit ocupa 12mp RGGB + (12mp RGB 16-bit * layere) + .net framework o sa iti iasa o explicatie suficienta.
Sa nu va pacaliti comparind cu photoshop. Cind convertesti un NEF la TIFF 16bit prin ACR adobe utilizeaza intern 15 biti, deci memoria alocata e jumate din cit era necesar. Chiar daca matematic e gresit, e distructiv pt imagine, asta nu se observa la poze asa ca adobe au lasat smecheria asta de f multi ani desi sunt oameni care cer 16-bit reali macar in CS x64.

Cine vrea sa foloseasca des capturenx trebuie sa inceapa de la un dual core 2ghz, 2gb ram si harduri defragmentate.
Cine nu are dual core, sa zicem un laptop mai vechi: sa-si corecteze expunerea, wb, CA si PC pe nef, salveaza tiff si editeaza tiff. O sa mearga la fel de repede ca orice alt program gen photoshop. Am editat panorame tiff 16bit in capturenx care aveau cam 7000x3000 cu puncte de control si se misca repede. Pe quad core la 2.6-3ghz e chiar greu sa-l faci sa se miste lent.

E adevarat mai sunt buguri sau utilizatori cu windowsi stricati dar asta e alta poveste. Oricine e liber sa-si faca un test in vmware, daca zburda acolo atunci e user error.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Bug major Capture NX 2 si rezolvarea lui (macar temporara)

Mesajde Skytalker » Mie Oct 07, 2009 11:12 am

Utilizez CNX de cind a aparut. Sint foarte multumit de rezultate.Cu procesoarele de ultima generatie (I7) si WIn 7 merge repede ca si orice alt program, dar citeodata devine non-responsive. Am observat ca dupa ce stergi fisierele din directorul unde isi face cache-ul isi revine.

Nikon va trebui sa arunce cit de curind o privire in codul sursei, pentru ca userii migreaza incet spre LR2 , asta pentru ca nu toti au o rabdare de fier. :)
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron