Acum este Mie Apr 24, 2024 11:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D700 si 24-70

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme D700 si 24-70

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Sep 04, 2009 3:09 pm

Iata o lista de probleme la care as dori niste raspunsuri care sa ma ajute in rezolvarea lor.
Ele ar fi: "wobble" la 24-70 si calitatea "exceptionala" a lipiturii gripului pe D700 in zona cu marcajul Fx sau numarul ingijorator de pixeli fierbinti (hot pixels) la D700.
Plus, faptul ca pe prima pagina de service a site-ului Nikonisti.ro este scris clar si raspicat ca orice echipament achizitionat din afara Romaniei beneficiaza de 1 an garantie, iar un baiat "dragut" de la service-ul Skin mi-a declarat telefonic ca in cazul achizitiei de la BHPhotoVideo - USA, garantia nu se aplica si ca trebuie sa achit 150 Ron pentru recalibrare.
Vezi link-ul la sectiunea "Este produsul meu Nikon in garantie?"
http://www.nikonisti.ro/service.php
Cred ca voi face si un mail oficial in engleza distribuitorului din Europa in care voi expune situatia in sine.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 04, 2009 7:25 pm

bogdan_dumitru scrie:sau numarul ingijorator de pixeli fierbinti (hot pixels) la D700.



In ce conditii face asta, si cam cati anume ? Intreb pentru ca am si eu unul.

Apropos, trebuie sa intreb in toate trei thread-urile in care ati bagat acest text, sau ajunge intr-unul ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Sep 04, 2009 9:39 pm

Va salut,

In principiu un singur thread ar fi suficient :-).
Am dorit doar ceva mai multa vizibilitate avand in vedere situatia neplacuta in care ma aflu si faptul ca nu este prima data
cand ii descopar pe domnii de la Skin dand dovada de marketing mincinos.
Vezi campania "Mai ieftin ca in State" in cazul body-ului D300 pe care il puteai cumpara direct din State cu circa 3-400 de dolari mai ieftin beneficiind de un instant rebate care avea loc in momentul in care puneai produsul efectiv in cosul de cumparaturi online de la BH. Ma rog, nu toata lumea da chiar toate click-urile.

In al doilea rand sunt foarte suparat, motiv pentru care am trimis deja mail catre service-ul Nikon din Olanda intrucat domnii de la Skin mi-au declarat ca recalibrarea prin care as scapa macar pentru o vreme de enervantul subiect cu pxelii fierbinti trebuie taxata corespunzator.
Garantia de 1 an, oriunde ar fi cumparat se aplica oriunde mai putin, State.
Problema e ca D700 este mult peste limitele de bun simt si suportabilitate in cazul acestor pixeli suparatori, nu este numai cazul meu, iar numarul lor este foarte mare si se pare ca este in continua crestere, momentan sunt peste 50.
Tinand cont de problema ingrijorator de des intalnita, cred ca ar trebui remediata gratuit asa cum s-a intamplat si in cazul D5000.

Costul daunator imaginii Nikon este semnificativ crescut in aceste conditii.

Va multumesc ca ati avut bunavointa sa raspundeti acestui mesaj, avand in vedere ca anumiti fotografi "consacrati" prefera sa taca malc in speranta ca nu isi vor pierde avantajele pe care le au din partea distribuitorului local, Skin.
Eu il prefer insa pe Thom Hogan pentru acuratetea informatiilor pe care le ofera si pentru impartialitatea de care da dovada.

Va doresc o seara buna,
Bogdan Dumitru.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 04, 2009 10:36 pm

bogdan_dumitru scrie:In principiu un singur thread ar fi suficient :-).
Am dorit doar ceva mai multa vizibilitate


Daca luam ca etalon forumurile dpreview.com, acelasi text in maximum doua thread-uri este acceptabil :-)

bogdan_dumitru scrie:Va multumesc ca ati avut bunavointa sa raspundeti acestui mesaj, avand in vedere ca anumiti fotografi "consacrati" prefera sa taca malc in speranta ca nu isi vor pierde avantajele pe care le au din partea distribuitorului local, Skin.


Nu trebuie sa fiti atat de drastic, fotografii cu adevarat "consacrati" s-ar putea sa aiba alte modele de aparate decat D700 si poate prefera sa nu vorbeasca in necunostinta de cauza :-) Cum nici pe mine nu ma vedeti dand raspunsuri la intrebari despre aparate cu care nu am lucrat.

Problema e ca nu am spus nimic, doar am intrebat in ce conditii apar acesti pixeli. Sunt "hot" sau blocati ? La ce timpi de expunere, cu ce setari ? Cat de reproductibila e aparitia lor ?

Chiar sunt curios, daca e un fenomen de masa, pe mine inca nu m-a atins, si din pacate in ultima vreme nu am mai citit nici forumurile pe care le citeam foarte des inainte.

Sunt convins ca se va gasi o solutie, poate cu o abordare usor mai subtila a problemei, chiar si din stadiul in care s-a ajuns.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Sep 05, 2009 9:42 am

Va multumesc ca ati avut bunavointa sa raspundeti acestui mesaj, avand in vedere ca anumiti fotografi "consacrati" prefera sa taca malc in speranta ca nu isi vor pierde avantajele pe care le au din partea distribuitorului local, Skin.


Eu consider toata chestia o enervare a unuia care nu prea stie pe ce lume e. Ce e aia woble si cind apar pixelii aia? Puneti o poza cu exiful complet pe net si dati linkul sa vedem ce si cum. Poate nu ati aflat, cei care vorbesc cu englezisme in loc sa foloseasca cuvinte romanesti ma cam calca pe bombeu, nu suport aceasta maniera de dialog. Cu garantia, e foarte simplu.
Io sunt o firma care vind ceva. Natural, asigur garantie pentru ceea ce vind. Ma costa tehnicienii, curentul, sediul, impozitele, milioane de chestii, aia, aia. VIne unu` sa aiba garantie la ceva ce a luat din state. Pai nu a luat de la mine si nu am avut nici o acoperirea acheltuielilor de la el si nu sunt producatorul, sunt doar unul dint-ro tzara unde toti jmekerii iau de pe net sau din state. Nu am cum sa platesc eu garantia si service la acestia, sa se duca in state, ca aia au luat profitul pe ce au vindut si mie nu-mi dau nimic. Cam asa vad eu lucrurile.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde Merlin » Sâm Sep 05, 2009 11:29 am

Trebuie sa recunosc ca am aceleasi doua probleme: cu gripul in zona Fx si cu mansonul de zoom la 24-70.Am jucariile de exact 1 an. In ceea ce priveste hot-piexels pana acum nu m-au deranjat: ori nu i-am vazut io ori nu sunt. Si trag mii de cadre de la ISO 800 pana la 2500- 3200. Chiar sute cadre intr-o singura ora. Mai utilizez si un SB 900 care functioneaza ireprosabil. Intr-adevar am avut ceva probleme la inceput, eram mai babalau si nu simteam inca aparatele si mai ales nu aveam incredere in ele, si mi se mai infierbinta intrand in functie protectie de incalzire. Bine de tot gandita chestia asta!! Insa dupa ce am invatat sa respect aceste instrumente nu am mai avut probleme de niciun fel. Si, inca odata trebuie sa recunosc, cu fiecare cadru pe care il fac ma simt mai multumit de alegerea facuta, de calitate si de posibilitatile nebanuite pe care mi le ofera combinatia respectiva.
Cat priveste profesionalismul celor de la service-ul Skin, nu am motive nici de hula si nici de lauda. Inca! Dupa ce au trecut 3 saptamani de la comanda celor 2 piese de schimb, marti ajung cu jucaria in service sa o cosmetizez. Scump .. dar face. Discutiile intre noi s-au purtat extrem de civilizat si respectuos si sper ca la sfarsit sa fiu iarasi un client extrem de multumit de alegerea facuta.
Bineinteles abia astept sa-mi ajunga Camera Armor-ul din afara tarii ca sa-l imbrac pe nikonel cu vesta de protectie astfel incat sa nu ma mai intepe inimioara cand vad cat de fragil este gripul de pe body la orice atingere, fie ea si delicata :P

Pe de alta parte ma gandesc la calitatea lipiturii: o fi din cauza ca sub ea se afla micutele suruburi ce permit accesul in interiorul body-ului? Oricum, la cat ii de greu intregul ansamblu, daca esti obisnuit sa-l tii intr-o singura mana .. vei gasi singur raspunsul de ce si cum.
... sa fim sanatosi, sa intelegem "aparatele" si sa ne bucuram de ele!

P.S. - sunt "foarte de acord" cu ultimul post. Si nu vreau sa fiu rau. Gandirea mi se pare extrem de corecta dpdv al conditiilor economice din "patria" noastra. Asta nu inseamna ca-i posibil sa fie si cea mai eficienta pe termen lung!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde sorinsava » Sâm Sep 05, 2009 11:44 am

Merlin scrie: Pe de alta parte ma gandesc la calitatea lipiturii: o fi din cauza ca sub ea se afla micutele suruburi ce permit accesul in interiorul body-ului? Oricum, la cat ii de greu intregul ansamblu, daca esti obisnuit sa-l tii intr-o singura mana .. vei gasi singur raspunsul de ce si cum.


Nu neaparat lipitura in sine. Daca nu mai intra ca lumea in locul ala e posibil sa se fi dilatat si de aia se schimba intreaga bucatica, nu doar autocolantul de sub ea. Am vazut postul tau mai demult si am mai cautat pe net de curiozitate. Caldura si umiditate, cel putin asa credeau aia, mai fac cauciucul sa se dilate in timp. La f64 au avut gaffer tape la un moment dat dupa care nu au mai adus. Poti s-o folosesti in zonele in care sprijini camera si e transpiratie. Gaffer tape nu lasa nici un fel urme la scoatere, 0 mucozitati. In general se foloseste ca sa prinzi orice de orice si sa mai poti desface dupa, ca sa modifici lumina prin umbrele si blende sau orice altceva iti trece prin cap. Uite la astia
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Sep 05, 2009 2:58 pm

Domnule Dinu Lazar, nu sunt nervos, dar consider ca este bine sa cunoastem, ca fotografi ce folosim Nikon, politica de garantie internationala a acestei companii si daca distribuitorul existent pe meleagurile noastre mioritice o respecta.
Daca ati citi link-ul (sau cum sa spun pentru cei ce nu inteleg engleza - legatura!) de pe site-ul Thom Hogan http://www.bythom.com ati descoperi ca in lumea civilizata service-urile autorizate repara echipamentul fotografilor departe de tara lor de achizitie.
Chiar si fara ca acestia din urma sa aiba asupra lor certificate de garantie si facturi.
Nu stiu cati dintre noi le au asupra lor cand parasesc Romania.
Pana la urma este vorba despre echipament Nikon care a iesit pe poarta unei fabrici Nikon.

Mai exact, sa ne imaginam ca sunteti in Africa sau in Chile si o parte a echipamentului dumneavoastra cedeaza.
Veti fi obligat sa folositi echipamentul de rezerva, intre timp incercand sa remediati prin intermediul unui service autorizat Nikon defectiunile echipamentului principal.
Pentru fotografii care circula aceasta situatie poate aparea, deci ar fi bine de stiut care este politica de garantie internationala Nikon, chiar si aici in Romania.
Lucrurile nu sunt alb-negru, ele prezinta mai multe nuante de gri.

Nu am cumparat echipament furat, ba din contra am cumparat de la cel mai mare retailer Nikon din lume dar si de pe piata din Romania. Am platit companiei Nikon prin intermediul retelei lor oficiale de distributie, deci sunt complet indreptatit la garantie conform politicii de acordare a Nikon, care este deasupra politicii mioritice Skin.

Sper ca discutiile de pe acest forum sa ne ajute pe noi, clientii sa primim informatia corecta asupra produselor si serviciilor pentru care am platit.

Va doresc o zi buna,

Bogdan Dumitru.
Ultima oară modificat de bogdan_dumitru pe Dum Sep 06, 2009 12:24 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Sep 05, 2009 6:14 pm

Domnu, ce e aia vobie ala si o poza cu pixelii. Altfel vorbiti pe aici ca sa va cititi cu placere si tot ce spuneti nu are nici un sens pentru mine.
Ce chestie, da unul telefon la service. "Dom`le, ma aia pe Nilon, am un obiectiv cu vobie, il reparati?"
De fapt lentila, va e un termen mai apropiat. Aveti o lentila vobuita.
Ce tare.
Si pixelii? Sa vedem si noi pe acilea aia 50 de pixeli care este, cu exiful de rigoare.
Macar sa fie bilci.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D700 si 24-70

Mesajde nikonap » Mar Sep 08, 2009 2:03 pm

Parerea mea, ca la Mitica. In primul rand, consider ca service-ul Nikon ar trebui sa functioneze peste tot in lume acolo unde exista distribuitori Nikon. Diferenta trebuie facuta intre produsul Nikon original si produsele de tip "clone". Pe asta se bazeaza o politica de marketing adevarata. Ce e aia, nu ai luat de la firma din Eu sau de la firma din USA???? Mi se pare o aberatie. E ca si cand se vand doua BMW-uri, unul in USA si unul in EU, iar cel din Eu merge in USA si i se refuza reparatia pe motiv ca masina a fost luata din Eu.
Prostiile de genul asta nu fac decat sa imi provoace o sila de nedescris pentru ca, de fapt, avem de a face cu inca o minciuna a ceea ce noi am construit si am numit "comert". Sa mai vorbim despre protectia consumatorului? Nu are rost.
Trecand peste acest lucru, nu imi amintesc unde anume am citit ca foarte multi utilizatori de nikon d700 se plang de prezenta pixelilor fierbinti in imagini. Probabil, asa dupa cum afirma cineva pe acest forum, ar trebui realizata inlocuirea loturilor cu aceste probleme. Insa de ce ma mai mir din moment ce in intreaga lume se promoveaza mediocrul si se cauta sa se pacaleasca bietul cumparator? Nu de aia avem parte de criza???
nikonap
 
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 6:41 pm

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron