Acum este Joi Apr 25, 2024 9:40 am

Articole Nikonisti.ro

Pete gri pe poza la iso mare D90

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Joi Sep 10, 2009 1:51 pm

Salutare,

Am un prieten cu D90 care, daca este setat la ISO cel mai mare, ( asa mi-a spus el ) H3, ii apar unele pete pe poza, de culoare gri inchis. E normal ???
Cum a facut acest test : a setat aparatul pe functia timer, si a pus capacul la obiectiv, asta binenteles dupa ce a focalizat.
Aceste pete sunt destul de multicele, dar ideea e ca se vad decat daca apropie foarte mult pe poza neagra, pe care a facut-o.

Va multumesc,

Cu stima,

Tiberiu
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 1:58 pm

gmtiby scrie:Salutare,

Am un prieten cu D90 care, daca este setat la ISO cel mai mare, ( asa mi-a spus el ) H3, ii apar unele pete pe poza, de culoare gri inchis. E normal ???
Cum a facut acest test : a setat aparatul pe functia timer, si a pus capacul la obiectiv, asta binenteles dupa ce a focalizat.
Aceste pete sunt destul de multicele, dar ideea e ca se vad decat daca apropie foarte mult pe poza neagra, pe care a facut-o.


La ce timp de expunere ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Joi Sep 10, 2009 2:09 pm

Radu_Grozescu scrie:
gmtiby scrie:Salutare,

Am un prieten cu D90 care, daca este setat la ISO cel mai mare, ( asa mi-a spus el ) H3, ii apar unele pete pe poza, de culoare gri inchis. E normal ???
Cum a facut acest test : a setat aparatul pe functia timer, si a pus capacul la obiectiv, asta binenteles dupa ce a focalizat.
Aceste pete sunt destul de multicele, dar ideea e ca se vad decat daca apropie foarte mult pe poza neagra, pe care a facut-o.


La ce timp de expunere ?

Alegerea potrivita a timpului de expunere este esentiala pentru a realiza imagini negre reusite cu capacul pe obiectiv la ISO maxim.

Pentru imaginile cele mai bune in aceste conditii, se recomanda totusi o sensibilitate in jur de ISO 200. La 1/250s cu diafragma 11, ISO 200, negrul va iesi foarte curat.


Va multumesc pentru raspuns Domnule Radu Grozescu, sincer, nu stiu timpul de expunere, aveti dreptate, dar intrebarea mea se referea undeva , daca aparatul are probleme. A fost cumparat de nou de la f64, are in jur de 3000 de cadre, nu a fost lovit, sau nu a cazut, nu are praf pe oglinda. Ma gandeam daca nu cumva are probleme cu el, adica el nu are nevoie de un negru curat, ci doar vroia sa vada daca are hot pixel, dar nu are nici un pixel rosu, alb, albastru. Aveti idee ce poate fii ?
Trebuie cumva remamat, am inteles ca asta ar fi rezolvarea la hot pixel, dar el nu are asa ceva !

Cu stima deosebita si mii de multumiri

Tiberiu
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 10, 2009 2:22 pm

Daca vrei sa demonstrezi ca un aparat digital are probleme, tragi la timpi lungi, sensibilitate maxima, cu capacul pe obiectiv. Senzorul incepe sa se incalzeasca si apar probleme cu neuniformitatea pixelilor, amplificarea electronica a semnalului este maxima, si se alege praful de imagine. Indiferent cu ce aparat este facuta :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde romescu » Joi Sep 10, 2009 2:24 pm

Tiberiu, cred ca ar fi mult mai edificator pentru toti sa postezi una din imaginile cu o asemenea problema.
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Joi Sep 10, 2009 2:36 pm

romescu scrie:Tiberiu, cred ca ar fi mult mai edificator pentru toti sa postezi una din imaginile cu o asemenea problema.


Momentan nu am la mine, dar cand ajung acasa o sa-l rog pe prietenul meu sa-mi trimita una.

Va multumesc
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 10, 2009 3:47 pm

gmtiby scrie:
romescu scrie:Tiberiu, cred ca ar fi mult mai edificator pentru toti sa postezi una din imaginile cu o asemenea problema.

Momentan nu am la mine, dar cand ajung acasa o sa-l rog pe prietenul meu sa-mi trimita una.

Nu uita sa postezi si informatiile relevante din exif-ul fisierului (cel putin sensibilitate si timp de expunere). Fara ele, imaginea in sine nu spune mare lucru.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 7:47 am

Salutare stimati Nikonisti, am intrat in posesia unei fotografii si uitandu-ma mai atent am observat hot pixels.... cand a auzit prietenul meu a inebunit, e negru de suparare. Am inteles ca a mai cautat si pe alte forumuri si chiar D300 avea mai multi decat el, dar asta nu-l incanta. Setarile au fost urmatoarele : F/3.5, exposure 1.3 sec, compesation 0, no flash.
Daca cunoasteti vro rezolvare, a spus ca va va fi FOARTE recunoscator ! Am pus poza :
http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-ee86ec22dd.zip

Va multumesc
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 11, 2009 8:13 am

gmtiby scrie:Daca cunoasteti vro rezolvare, a spus ca va va fi FOARTE recunoscator ! Am pus poza pe picasa, pentru a nu o mai modifica !
http://picasaweb.google.ro/gmtiby/Nikon?feat=directlink


6400 ISO. Intr-adevar, sunt cativa "hot pixels". Nu foarte multi, as putea spune in limitele normalului. Pentru aceste cazuri exista o setare care se cheama Long exposure noise reduction. Ar putea fi de mare folos. Dar sensibilitatile extreme nu ajuta in nici un caz. Ar fi interesant cum arata imaginile "reale" pe care le face prietenul dumneavoastra la 6400 ISO, sensibilitate la care eu evit sa trag si cu D700 in afara cazurilor cu adevarat "disperate".

Eu nu fac astrofotografie, iar la fotografiile nocturne sau de interior in lumina existenta nu folosesc ISO mai mare de 400 si timpi mai lungi de 5-10 sec, deoarece imaginile rezultate arata mai bine la sensibilitati rezonabile, iar la subiectele enumerate nu este nevoie de timpi sensibil mai lungi. In aceste conditii nu m-am confruntat cu "hot pixels" la ultimele aparate cu care am lucrat: D200, D300, D700, nici Fuji S3 si S5.

Sunt insa convins ca aproape orice aparat poate fi convins sa afiseze "hot pixels", exact prin metodele citate: timpi lungi, sensibilitati mari, capacul pe obiectiv, acesta fiind un caz extrem.

Pentru astrofotografie se folosesc captoare racite in timp real sau, pe bugete rezonabile, filmul, care nu tinde sa se incalzeasca in timpul expunerilor lungi.

Eu n-as avea nicio exitare in a lucra cu aparatul care a generat imaginea respectiva.

In aceeasi nota, majoritatea obiectivelor pot fi convinse sa arate ca au probleme intr-o zona sau alta, prin folosirea unor teste creative :-)

Mai precis, sa nu va treaca vreodata prin cap sa faceti testul cu ziarul cu majoritatea obiectivelor pe care le aveti :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Vin Sep 11, 2009 8:50 am, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 8:34 am

Va multumesc, nici prietenul meu nu trage cu ISO mai mare de 800. Aveti idee pentru rezolvarea acestor hot pixeli ?
Sunt curios in aceeasi situatii, un D700 daca are.

Cu stima,
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori