Acum este Mie Apr 24, 2024 10:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Pete gri pe poza la iso mare D90

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 11, 2009 8:47 am

gmtiby scrie:Aveti idee pentru rezolvarea acestor hot pixeli ?


Pentru aceste cazuri exista o setare care se cheama Long exposure noise reduction.

Ar fi de incercat, o imagine fara aceasta setare, a doua cu ea activata.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 8:50 am

Va multumesc, sper sa nu fie nevoie sa duca aparatul la service ! Nu de alta, dar sunt sigur ca o aiba o iesire destul de urata si ma gandesc sa nu arunce aparatul pe geam! Fiind nou....

Cu stima deosebita
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde KodiaK » Vin Sep 11, 2009 9:50 am

Tiberiu, eu iti recomand sa zici prietenului tau sa lasa vanatul dupa eventaule probleme si sa se concentreze mai mult pe facutul efectiv de poze. In momentul in care intr-o poza reala o sa observe vreun hot pixel atunci poate sa inceapa sa se ingrijoreze. Si cand zic observa ma refer la vizualizare normala cu ochiul liber al pozei/printului, nu la zoom 2-300% si studiat fiecare pixel in parte :P

Sunt convins ca pina si un D3x poate fi "induplecat" sa afiseze hot pixels cu putina bunavointa :)

Decat sa arunce aparatul pe geam zi-i mai bine sa ti-l dea tie...ar fi pacat pt ca este aparat excelent:D

Pixelii fierbinti se pot rezolva foarte usor din softul de prelucrare. Se poate chiar "invata" softul unde anume sunt acei pixeli in poze, si retusate apoi toate pozele odata.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 10:20 am

KodiaK scrie:Tiberiu, eu iti recomand sa zici prietenului tau sa lasa vanatul dupa eventaule probleme si sa se concentreze mai mult pe facutul efectiv de poze. In momentul in care intr-o poza reala o sa observe vreun hot pixel atunci poate sa inceapa sa se ingrijoreze. Si cand zic observa ma refer la vizualizare normala cu ochiul liber al pozei/printului, nu la zoom 2-300% si studiat fiecare pixel in parte :P

Sunt convins ca pina si un D3x poate fi "induplecat" sa afiseze hot pixels cu putina bunavointa :)

Decat sa arunce aparatul pe geam zi-i mai bine sa ti-l dea tie...ar fi pacat pt ca este aparat excelent:D

Pixelii fierbinti se pot rezolva foarte usor din softul de prelucrare. Se poate chiar "invata" softul unde anume sunt acei pixeli in poze, si retusate apoi toate pozele odata.

Da Kodiak, eu sunt de acord cu tine in totalitate, asa este, aparatul nu o mi-l dea ca am si eu unul la fel, + ca l-a luat dupa mine , glumesc evident. Stiu ca e un aparat bunicel, mie imi place foarte mult, sincer !

Dupa ce am mai discutat cu el, s-a mai calmat putin, desi se gandea sa dea o fuga la skin, dar am auzit ca si acolo mai sunt probleme..... ma rog o sa va tin la curent !
Poate il induplec sa intre si el pe acest forum excelent !

Cu stima si mii de multumiri pentru raspunsurile voastre

Tiberiu
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde mandea » Vin Sep 11, 2009 11:03 am

gmtiby scrie: nici prietenul meu nu trage cu ISO mai mare de 800.


Pai poza asta e la iso 6400, deci?!
la ISO800 are hot pixeli?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 11:52 am

mandea scrie:
gmtiby scrie: nici prietenul meu nu trage cu ISO mai mare de 800.


Pai poza asta e la iso 6400, deci?!
la ISO800 are hot pixeli?


salutare, ideea e ca vrut sa faca un test, deci nu trage la iso mai mare !
Nu la iso 800 nu are, nici la iso mai mare nu are, la 1600 nu are !


Cu stima
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde soulwise » Vin Sep 11, 2009 12:37 pm

Toate , absolut camerele digitale au asa ceva . Sa zicem ca intr-o anumita masura este normal . Prietenul tau ii are , eu ii am , dar nu este in nici un caz un capat de lume .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 12:55 pm

soulwise scrie:Toate , absolut camerele digitale au asa ceva . Sa zicem ca intr-o anumita masura este normal . Prietenul tau ii are , eu ii am , dar nu este in nici un caz un capat de lume .

Ai perfecta dreptate, dar ca si mine, probil ca vrea ca totul sa fie perfect, desi nu se poate... din pacate :(

Multumesc pentru incurajari

Cu respect,

Tiberiu
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde aditzuBA » Vin Sep 11, 2009 1:21 pm

mandea scrie:la ISO800 are hot pixeli?


stiu eu pe cineva care are un hot pixel si la iso800 si la timpi de 1/80, 1/100......
din cate stiu se remapeaza senzorul in service si se scapa de ei.
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pete gri pe poza la iso mare D90

Mesajde gmtiby » Vin Sep 11, 2009 2:09 pm

aditzuBA scrie:
mandea scrie:la ISO800 are hot pixeli?


stiu eu pe cineva care are un hot pixel si la iso800 si la timpi de 1/80, 1/100......
din cate stiu se remapeaza senzorul in service si se scapa de ei.


Asa stiam si eu de remapare, dar cica oricum reapar, dar din ce am inteles eu, cei de la skin service ( nu vreau sa jignesc pe nimeni ) am inteles ca nu ar rezolva problema.
Acum asa am auzit, nu aruncati cu pietre, NU eu am spus acest lucru.

Multumesc
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron