Acum este Joi Mar 28, 2024 10:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Praf in vizor

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Praf in vizor

Mesajde KodiaK » Mar Sep 22, 2009 10:07 am

De ceva vreme am observat un mic punct in vizor (foarte similar cu urma care o lasa pe o poza praful de pe senzor).
Sunt destul de sigur ca nu este vorba de praf pe senzor (pt ca daca era asa nu il vedeam in vizor), sau praf in obiectiv, pt ca am probat cu 4 obiective si este fix in acelasi loc, si pe langa asta nu apare in poze oricat de mult m-as chinui sa-l reproduc (ISO mare, exp lunga, diafragma inchisa si deschisa maxim).
Dupa capul meu singura explicatie ar fi un fir de praf intrat cumva in vizor. Este posibil asa ceva, si daca da cum scap de el?
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Praf in vizor

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 22, 2009 12:12 pm

KodiaK scrie:Dupa capul meu singura explicatie ar fi un fir de praf intrat cumva in vizor. Este posibil asa ceva, si daca da cum scap de el?

Vezi daca-l poti identifica vizual, pe oglinda sau pe placuta de focalizare (placuta mata pe care oglinda reflecta lumina care vine din obiectiv). Daca e pe oglinda, nu m-as incumeta sa folosesc altceva decit pompita de aer. Placuta de focalizare, in caz ca pompa nu da rezultate, ar putea fi curatata cu aceleasi precautiuni ca si lentila frontala a obiectivului. La nevoie, poate fi si demontata, gasesti instructiuni detaliate la: http://www.katzeyeoptics.com/files/install4.pdf.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Praf in vizor

Mesajde TessellatedMind » Mie Sep 23, 2009 5:18 pm

Este foarte probabil sa fie vreun fir pe oglinda sau pe placuta de focus. Poti sa folosesti si o pensula fina cu care cureti din interior spre exterior.
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: Praf in vizor

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 23, 2009 6:12 pm

TessellatedMind scrie:Este foarte probabil sa fie vreun fir pe oglinda sau pe placuta de focus. Poti sa folosesti si o pensula fina cu care cureti din interior spre exterior.


Este pe geamul de vizare, nu pe oglinda. Daca ar fi pe oglinda, nu s-ar vedea clar in vizor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Praf in vizor

Mesajde KodiaK » Mie Sep 23, 2009 8:48 pm

Va multumesc pt indrumari.
Era pe placuta de focalizare, unde nu m-am gandit sa ma uit pina acum. Nu era un fir de praf, ci mai mult ceva in genul unei firmituri f mici. Habar n-am cum a ajuns acolo.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Praf in vizor

Mesajde iooo » Joi Sep 24, 2009 10:50 am

salut
am aceeasi problema, tot d90: spune-mi te rog daca ai scos placuta de folcalizare sau ai rezolvat altfel?
multam
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Praf in vizor

Mesajde KodiaK » Joi Sep 24, 2009 2:18 pm

Nu am scos placuta. Am dat cu o pensulita fina usor peste placuta si am tinut aparatul in asa fel incat sa pica in exterior firmitura.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Praf in vizor

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Oct 02, 2009 1:25 pm

Hihihi, nu mai consuma sandwitch-uri deasupra aparatului cu obiectivul scos :lol: <<<< JOKE
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori