Acum este Vin Apr 19, 2024 10:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Inlocuire shutter D600

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Inlocuire shutter D600

Mesajde madeinchina » Mie Mai 21, 2014 7:38 am

Buna ziua,
Stie cineva care sunt conditiile de inlocuire gratuita a shutter-ului la D600 ? [garantie, acte, vechime, nr. cadre ,etc...] Ar fi binevenita o parere de la cei care au facut aceasta operatiune. Sunt multe D600 pe aria de vanzari,iar proprietarii spun ca se poate schimba shutter-ul, ca devine D610, bla-bla...... De ce n-au facut-o ei pana acum ?....
Multumesc !
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 21, 2014 8:24 am

Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde madeinchina » Mie Mai 21, 2014 9:32 am

Multumesc Bogdane,dar comunicatul oficial l-am citit si eu,chiar pe cel de la Nikon Europe B.V : https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/59712.
Vreau sa aflu un feedback de la cineva care chiar a trimis aparatul pentru aceasta operatiune, pentru ca unii spun ca nu s-a inlocuit nimic. De ce cei care stau cu D600 la vanzare ,nu-l trimit la service,sansele ca sa-l vanda mai repede si la un pret mai bun, crescand considerabil ?..... :?:
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 21, 2014 10:24 am

Inlocuirea (gratuita) a shutterului se face, cum spune comunicatul oficial, daca dupa citeva (numarul exact nu este specificat) curatari in service-ul Nikon problemele persista si se considera ca solutia inlocuirii shutterului este singura care poate rezolva definitiv problemele cu petele de ulei si alte reziduuri.

Cei care vind astfel de aparate, cunosc problemele acestuia, dar nu vor sa-si complice viata cu repetate curatari, cu trimis prin curier, etc. pina sa ajunga (daca va fi cazul numai!) sa li se schimbe shutterul; unii se poate sa nici nu aiba astfel de probleme, iar aparatul lor sa fie o exceptie ...

Personal, eu nu as cumpara un astfel de D600 SH decat daca pretul ar fi 50% din valoarea unui D610 nou (ca sa merite osteneala in caz ca apar astfel de probleme, care oricum nu pot fi constatate la momentul cumpararii).

[Comunicatul Nikon USA este mai nou - 28.03.2014 - si nu beneficiaza de traducerea aproximativa de pe Nikon EU/RO, asa ca nu va lasa loc niciunei interpretari tip "lost in translation"; si pe Nikon EU a aparut comunicatul in 28.03.2014, in versiunea tradusa]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde ASTROMICA » Mie Mai 21, 2014 10:38 am

Eu l-am schimbat de cateva saptamani. Aparatul avea nr de cadre 13k si in garantie. Nu a trebuit sa dau explicatii suplimentare sau sa dovedesc prezenta uleiului pe senzor. A durat aprox. 8 zile pt ca nu aveau shutter pe stoc.
Dupa inlocuire aparatul functioneaza in parametri normali, ba chiar imi pare mult mai bine calibrat.
Daca mai apar sau nu pete pe senzor nu stiu ce sa zic, inca nu l-am folosit suficient de mult


Sent from my iPhone using Tapatalk
ASTROMICA
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 19, 2012 8:25 am

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde madeinchina » Mie Mai 21, 2014 10:52 am

ASTROMICA scrie:Eu l-am schimbat de cateva saptamani. Aparatul avea nr de cadre 13k si in garantie. Nu a trebuit sa dau explicatii suplimentare sau sa dovedesc prezenta uleiului pe senzor. A durat aprox. 8 zile pt ca nu aveau shutter pe stoc.
Dupa inlocuire aparatul functioneaza in parametri normali, ba chiar imi pare mult mai bine calibrat.
Daca mai apar sau nu pete pe senzor nu stiu ce sa zic, inca nu l-am folosit suficient de mult


Sent from my iPhone using Tapatalk


A fost pentru prima data trimis in service ,sau ai mai avut si alte interventii ? [ curatare senzor,etc].Intrebarea mea are legatura cu ce spunea Bogdan, ca numai dupa cateva sesizari si diagnosticari se face acea schimbare, daca se face.....
Multumesc !

P.S -Apropos, in cartea de service ti-au trecut schimbarea shutterului ?
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Inlocuire shutter D600

Mesajde ASTROMICA » Mie Mai 21, 2014 12:04 pm

Nu a mai fost in service.
Nu stiu sa am vreo carte de service. In fisa de iesire din service, da, se precizeaza schimbarea shutter.

Ca a fost schimbat sau nu...Dumnezeu stie! :)
ASTROMICA
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 19, 2012 8:25 am

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde madeinchina » Mie Mai 21, 2014 12:44 pm

ASTROMICA scrie:Nu a mai fost in service.
Nu stiu sa am vreo carte de service. In fisa de iesire din service, da, se precizeaza schimbarea shutter.

Ca a fost schimbat sau nu...Dumnezeu stie! :)


Raspunsul tau este linistitor. Ori esti norocos,ori esti "pilos" :D ....... Sa ai bafta de aparat fara alte probleme !
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde ASTROMICA » Mie Mai 21, 2014 1:09 pm

[/quote]

Raspunsul tau este linistitor. Ori esti norocos,ori esti "pilos" :D ....... Sa ai bafta de aparat fara alte probleme ![/quote]

In general nu sunt norocos, iar "pilos"... nici atat.
Multumesc, bafta si tie.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ASTROMICA
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 19, 2012 8:25 am

Re: Inlocuire shutter D600

Mesajde ady_joe » Mie Mai 21, 2014 1:22 pm

Pot sa va spun cum functioneaza in Italia, posesor de d600, nu Nital, adică doar garanzie Italia, am trimis d600-le pt prima data pe data de 7 mai 2014, l-am primit ieri, nu am plătit nici transportul dus-întors, au schimbat cam 20 de piese, printre care senzor, shutter, adesivi si altele, mi s-a comunicat de la Ltr Italia, ca aparatul meu a devenit un D610, sper sa aveți parte de acelasi tratament cu Skin, numai bine!
Nikon D600, Nikon 50 1.8
Avatar utilizator
ady_joe
 
Mesaje: 208
Membru din: Joi Sep 29, 2011 7:39 pm

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron