Acum este Joi Apr 25, 2024 2:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Mie Iul 09, 2014 6:58 pm

Nu stiu daca sa ii blamez pe cei din Germania, pur si simplu pentru ca nu stiu ce le-au spus cei de aici. Le-am raspuns la mail, practic spunandu-le ca nu inteleg pentru ce am platit. Sincer, nu ma astept la minuni, asa ca am sa apelez la un service "third party". Sper sa il poata calibra. Daca nu, asta e, o pun la capitolul tzepe si gata. Nu merita sa ma consum pentru asta.

Dar iti lasa un gust amar. Un exemplu este cel al unui amic care ma intreaba ce dslr sa isi cumpere, ca vrea sa invete foto (se inscrie la cursuri, workshop-uri), deci omul vrea sa... Si ce sa ii recomand ? Ia Nikon, dar sa stii ca.... ? Nu stiu daca la tunari e mai bine, dar ma rog...

Oricum sunt destul de hotarat sa renunt. Am facut in ultima luna mai multe poze de test, decat cele facute afara... Ba e murdar senzorul, ba focusul e in balarii, ba ramane deschis aparatul (in stand-by, adica nu il inchid din swith-ul de on-off) si papa bateria. M-am plictisit. Ajungi sa te concentrezi prea mult la partea tehnica si calitatea pozelor scade. Am avut ocazia sa compar cadrele trase la BIAS 2013 cu cel din 2014, si sunt cam dezamagit....

Impresia generala pe care o am in momentul asta este ca ori te multumesti cu un nivel jos (ieftin, dar fara performante deosebite) ori nivel pro, dar pregateste-te bine, dpdv financiar... Mediu nu prea exista...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Mar Iul 15, 2014 8:34 am

Update: obiectivul este din nou la Restart. Dupa ceva mail-uri am fost sunat de un reprezentant al lor si am convenit sa il duc din nou in service, sa vada daca il pot calibra :?

Cu mentiunea ca cel care m-a sunat era ceva de genul "seful de la reclamatii" (sunt nevoit sa imi cer din nou scuze, dar am o memorie groaznica in ceea ce priveste numele persoanelor cu care dialoghez), in sfarsit o persoana cu care se poate discuta. Sa vedem ce poate face si service-ul, acum...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 15, 2014 1:08 pm

Iti tinem pumnii.

Sent from my RM-892_eu_hungary_411 using Tapatalk
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Mar Iul 15, 2014 1:22 pm

Multumesc...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Vin Aug 01, 2014 4:47 pm

Doresc pe aceasta cale sa le "bat obrazul" celor de la Restart. Am lasat acum doua saptamani, pe 14 iulie, obiectivul in cauza, impreuna cu body-ul D7000 (just in case). In afara faptului ca la intrebarile mele se raspunde cu "se testeaza", am intrebat cu 4 zile in urma daca pot ridica macar body-ul din service, deoarece am nevoie de el in week-end. Mi s-a raspuns ca da, cu o notificare prealabila de 24 de ore (nu ma prind de ce. Nu aveti service-ul in aceeasi cladire ? sau il foloseste cineva in timpul asta ?, dar, ma rog...). Bun, le trimit un mail ieri, le trimit mail si astazi, incerc sa ii prind la telefon - renunt dupa al saselea apel de aprox 15 minute (conversatie cu robotul, si atat).

Nu se poate sa nu gaseasca cineva 2 minute sa raspunda la un mail. Asta denota dispret fata de client, iar eu ma simt cu atat mai dispretuit cu cat am platit o reparatie degeaba, ca mai apoi sa nu mi se raspunda nici macar la un mail referitor la body-ul pe care vi l-am lasat desi nu era nevoie...

Din pacate voi incepe sa schimb brandul, imediat ce jucariile curente se vor duce de suflet.. Inteleg ca pentru membrii NPS este nevoie de un feedback rapid, dar asta nu inseamna ca este normal ca ceilalti clienti sa fie tratati ca nikonisti de mana a doua...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Sâm Aug 02, 2014 3:42 pm

Aseara, pe la ora 19:00, surpriza, primesc sms si mail cum ca obiectivul a fost reparat. ok, anulez plecarea spre mare cu gandul sa plec astazi dupa ce iau jucariile din service. Ajung pe la 11 la service, vorbesc cu donsoara de le receptie, imi aduce obiectivul si body-ul. A fost reparat NU. Acelasi raspuns, ca nu se poate face calibrarea pentru ca nu are motor de focus, recomanda sa il calibrez din af tune (no shit, nu cred ca am o valoare de 30-40 in meniul de af tune, plus ca am mai spus o data ca pana pe la 150 e ok, dupa aia bate campii, deci nu prea e af-tune o rezolvare), SI CA SURUBUL era deteriorat de cand a venit in service. Acum fac o paranteza. Cand am fost sunat de reprezentantul lor am crezut ca lasarea in service a jucariei era doar o formalitate, urma ca cineva cat de cat competent sa urmareasca ce se intampla, asa ca nu acordat mare atentie faptului ca nea Dorel de la receptie a scris "surub uzat", nu "surub deteriorat", asa cum am reclamat eu...

Eu inteleg din povestea asta urmatoarele: dupa amenintarea mea cu anpc, am fost sunat destul de repede de catre un reprezentant Skin in ideea de a le inapoia obiectivul in service, pentru a incerca sa vada de ce si cum. Atat obiectivul, cat si body-ul au stat doua saptamani in service degeaba, cand m-am adresat "in public" ca nu mi se raspunde la mail-uri sau telefon, am primit raspuns in aprox doua ore ca obiectivul a fost reparat, iar la ridicarea produsului se mai afirma ca produsul a venit deteriorat in service si ca oricum nu se poate calibra... Si avand in vedere ca programul declarat este pana la ora 18, sunt curios cine anume a dat rezolutia de service... Aici nu pot decat sa banui, dar ma rog...

Domnilor/doamnelor de la Skin, va instiintez si pe aceasta cale (am sa va trimit si un mail pe adresa dvs de corespondenta) ca exista doua urmari ale acestei arogante a dvs. Prima este ca doresc returnarea sumei platita catre service pentru o reparatie ce nu se regaseste in starea actuala a obiectivului, si daca nu se va lua aceata masura pana miercuri, 06-08-2014, am sa ma adresez ANPC. A doua este ca in timpul petrecut cu aceasta situatie am pastrat legatura cu reprezentantii service-ului din Germania, care vor fi instiintati de modul dvs de a rezolva problemele clientilor (daca stie altcineva o reprezentanta Nikon mai sus decat cea din Romania, va rog dati-mi de stire).

Nu sunt prea convins ca se va gasi o rezolvare, dar nu am ce pierde.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde radub85 » Mar Aug 05, 2014 10:36 am

Sa ne tii la curent. Sper sa se rezolve ceva cu cei de la service ca au luat-o cam razna.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Mar Aug 05, 2014 1:34 pm

Am sa va tin la curent. Insa mie mi se pare foarte necivilizat ca atunci cand un client se plange de serviciile prestate si te avertizeaza ca va face o plangere la ANPC, nimeni din cadrul companiei sa nu ia legatura cu acel client si sa incerce aplaneze conflictul... Dar, ma rog, poate am eu o impresie prea buna despre reprezentanta companiei Nikon in Romania.
Ultima oară modificat de CTz pe Mar Aug 05, 2014 2:16 pm, modificat 1 dată în total.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde radub85 » Mar Aug 05, 2014 2:12 pm

Cred ca cei care ar putea sa schimbe ceva nu au habar de ce se intampla pe aici.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Mar Aug 05, 2014 2:23 pm

Nu stiu, accept ideea ca o parte din personal este in concediu, dar chiar sa nu ai doua minute sa raspunzi la un mail e usor... greu de crezut.

Am sa astept pana maine la ora 18:00 sa fiu contactat si sa mi se prezinte o modalitate de a solutiona problema. Daca nu, asta e, fac plangerea la ANPC si vedem ce se intampla pe urma...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron