Acum este Joi Apr 25, 2024 7:24 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Lun Aug 11, 2014 7:13 am

Salut

Din pacate am renuntat la ideea de a face o plangere catre ANPC, din motive obiective. Respectiv, am dus obiectivul intr-un alt service, si S-A REZOLVAT !!! Cu 200 de lei !!! Ma rog, nu e perfect, inca e cam soft intre 185 si 200, pentru gustul meu, dar e la ani distanta fata de ce am luat din service (a doua oara !!!). Iar in privinta acelui surub pentru blocarea inelului cu talpa pentru trepied, am sa il indrept eu. Daca se rupe, e cam naspa, dar se pare ca nu am alta solutie, mai ales ca cei din service au avut "amabilitatea" sa imi spuna ce asa a venit in service :shock: Dar presupun ca nu te poti astepta la mai mult de la ei... :cry:
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde mircea812 » Lun Aug 11, 2014 9:31 am

Le-ai cerut pozele cu surubul indoit? Se fac poze la primirea fiecarui aparat, obiectiv etc...si se completeaza o fisa cu aspectul lor.

PS. Trimite-mi si mie datele service-ului. Am si eu o problema dar eu nu am nervii tai si am renuntat sa o rezolv la ei.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Lun Aug 11, 2014 9:41 am

Da, am cerut o explicatie. Raspunsul lor a fost, in prima faza, ca asa a l-am lasat in service, iar ulterior dupa ce am amenintat ca voi face o plangere la ANPC, s-a instaurat o liniste deplina :( Exemplificativ este faptul ca desi i-am explicat si aratat reprezentantului de la receptie ce si cum, el a trecut in fisa "surub uzat"... Ce naiba sa mai zici...

Eu am obosit sa ma cert cu ei. Am sa incerc eu sa il indrept, insa nu pot intelege comportamentul lor. Banuiesc ca obiectivul a fost lovit la transport, asa ca se putea rezolva foarte simplu cu firma de curierat. Dar na, traim in Romanistan, unde sa iti dai interesul pentru ceva este un caz foarte rar...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde Toni Stefan » Lun Aug 11, 2014 9:43 am

si eu as vrea datele service-ului pentru un obiectiv chiar mai vechi decat este al tau si de care sunt sigur ca la restart nu ar avea ce sa ii faca.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Vin Iun 19, 2015 8:50 am

Update :(

Capatul/floarea surubului respectiv a cedat astazi. DIn cate am vazut pe acolo, ruptura a inceput dintr-o parte, probabil de unde a fost intins/crapat metalul in urma socului primit.

Multumesc NikonRo/NikonDE/curierat... Aici pot aduaga si raspunsul la mail-ul pe care l-am trimis pe data de 7 aprilie privind o modalitate/pret al unei eventuale reparatii. Este sublim, dar lipseste cu desavarsire.

PS: vrea cineva un 80-200 fara surub (al colierului) functional. Pret promo 1500 ron :x Dau bonus si datele de contact ale unui tip care mi-a promis ca ma poate ajuta...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde comy_m » Vin Iun 19, 2015 11:07 am

Nu ai alte solutii de înlocuit? Kirk plate?
comy_m
 
Mesaje: 300
Membru din: Joi Mai 27, 2010 2:26 pm

Re: Nikon 80-200 AF-D - vers. cu 2 inele

Mesajde CTz » Vin Iun 19, 2015 11:25 am

Probabil ca da... Dar e pacat :(

Am sa incerc sa vad daca pot comanda inelul ala cu totul, de undeva de afara... Gasisem ceva pe la 10$, non-original.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori