Acum este Joi Apr 18, 2024 5:27 am

Articole Nikonisti.ro

Praf, praf, mult praf pe camera!!!!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Praf, praf, mult praf pe camera!!!!

Mesajde Maria-C. Bocancios » Sâm Oct 03, 2009 2:07 pm

De curand ma confrunt cu problema prafului care se aseaza extrem de rapid pe Nikonul meu D80.
El se depune si in cele mai mici spatii, dar ceea ce ma enerveaza cel mai tare e ca se intampla acest lucru chiar si dupa o zi de la curatarea camerei foto.
Nu am probleme cu praful pe vizor, niciodata nu am avut. Doar pe body si PE (nu in) obiectiv. Asadar, stie careva cum se curata corespunzator o camera foto DSLR ca sa arate impecabil (fara pic de praf) si ce trebuie facut sa nu se mai puna asa de repede?
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Praf, praf, mult praf pe camera!!!!

Mesajde aind » Sâm Oct 03, 2009 3:48 pm

poate s-o depozitezi într-un toc sau geantă când nu o folosești?

sau ai putea să folosești ceva de genul:

link magazin online

sau

link magazin online

eu am primul "suflici" și e foarte bun la curățat ecranul de laptop de praf, la suflat particule de praf de pe aparatul foto, etc..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Praf, praf, mult praf pe camera!!!!

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 03, 2009 8:43 pm

Maria-C. Bocancios scrie:Asadar, stie careva cum se curata corespunzator o camera foto DSLR ca sa arate impecabil (fara pic de praf)

Se achizitioneaza kit-ul link magazin online. Pentru curatarea aparatului se foloseste pompa de aer si eventual o pensula (sub nici o forma cea din kit, care este exclusiv pentru obiectiv si trebuie pastrata ultra-curata), dupa care, la nevoie, se poate folosi un servetel usor umezit cu solutie de curatat din kit.
Maria-C. Bocancios scrie:si ce trebuie facut sa nu se mai puna asa de repede?

Aparatul trebuie pastrat intr-o geanta etansa la praf, atunci cind nu e folosit. Scopul principal al gentilor si rucsacilor foto este stocarea echipamentului in conditii optime. Transportul lui este un scop secundar.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori